Ս․ Օհանյան․ «Ռազմական գործողությունների վերսկսման հավանականությունը չի կարելի անտեսել»
«Եթե Հայաստանի դեմ պատերազմ սկսվի, Ռուսաստանը կհետևի իր պարտավորություններին, որոնք ամրագրված են Բարեկամության, համագործակցության և փոխադարձ օգնության մասին Հայաստանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության միջև կնքված (29.08.1997) պայմանագրի, Հայաստանի Հանրապետության տարածքում ռուսական բազայի մասին ՀՀ-ի և ՌԴ-ի միջև կնքված պայմանագրի (1995 թվականի մարտի 16) և Հավաքական անվտանգության մասին պայմանագրի (1992 թվականի մայիսի 2) դրույթներում», - հայտարարել է Հայաստանի պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը Regnum գործակալությանը տված հարցազրույցում։
Նա նշել է, որ «Ռուսաստանը Հայաստանի ռազմավարական գործընկերն է, և նա, բնականաբար, իրավականորեն ամրագրված պարտավորություններ ունի մեր երկրի ռազմական անվտանգությանն աջակցելու հարցում։ Ավելին, Հայաստանն ու Ռուսաստանը ՀԱՊԿ հիմնադիր-անդամներ են, հետևաբար, փոխադարձ պարտավորություններ ունեն հավաքական անվտանգության և բազմակողմ հարաբերությունների ձևաչափով։ Երկու երկրների գլխավոր շտաբերը առաջին տարին չէ, որ իրականացնում են Հայաստանի դեմ ռազմական ագրեսիայի պարագայում համատեղ գործողությունների օպերատիվ պլանավորում»։ «Մենք էլ, մեր կողմից, ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ ԼՂՀ-ում, առաջին հերթին, հենվում ենք ՀՀ Զինված ուժերի և պաշտպանության բանակի մարտունակության վրա՝ որպես ռազմական գործողությունների վերսկսման կանխարգելման և հակառակորդին պարտության մատնելու առավել արդյունավետ գործոն, եթե զսպման համակարգը բավարար չլինի», - նշել է պաշտպանության նախարարը։
Անդրադառնալով Ռուսաստանի կողմից Ադրբեջանին միլիարդավոր դոլարների հարձակողական զինամթերքի մատակարարմանը՝ Օհանյանն ասել է, որ «այս հարցը շատ զգայուն է մեզ համար»։ «Մի կողմից, մենք հասկանում ենք, որ յուրաքանչյուր ինքնիշխան պետություն զենքի առևտուր անելու անքակտելի իրավունք ունի, սակայն նաև կարծում ենք, որ ռազմավարական գործընկերոջ շահերն ու մտավախությունները պետք է հաշվի առնվեն։ Հույս ունեմ, որ մեր ռուս գործընկերները մշտապես հետևում են Ադրբեջանի հետ ռազմատեխնիկական համագործակցության զարգացմանը և փորձում են չափավորել մեր հարևանի «ռազմական մոլուցքը»»։
Գնահատելով լայնամասշտաբ ռազմական գործողությունների վերսկսման հավանականությունը՝ Սեյրան Օհանյանն ասել է, որ «ռազմական գործողությունների վերսկսման հավանականությունը չի կարելի անտեսել, քանի դեռ հակամարտության կողմերը վերջնական կարգավորման չեն հասել»։

Сейран Оганян "не сбрасывает со счетов" возможность возобновления войны
"При начале войны против Армении Россия будет следовать своим обязательствам, расписанным в положениях Договора о дружбе, сотрудничестве и взаимной помощи между Республикой Армения и Российской Федерацией от 29.08.1997 года, Договора между Республикой Армения и Российской Федерацией о российской военной базе на территории Республики Армения от 16 марта 1995 года и Договора о коллективной безопасности от 15 мая 1992 года", - заявил министр обороны Армении Сейран Оганян в интервью ИА Regnum.
Он отметил, что "Россия является стратегическим партнером Армении, и у нее, естественно, есть юридически закрепленные обязательства по содействию военной безопасности нашей страны. Более того, Россия и Армения являются членами-соучредителями ОДКБ, соответственно, имеют взаимные обязательства по коллективной безопасности и в формате многосторонних отношений. Генеральные штабы обоих государств уже не один год проводят оперативное планирование по совместным действиям на случай военной агрессии против Армении". "Мы же со своей стороны как непосредственно в Армении, так и в НКР, в первую очередь полагаемся на боеготовность Вооруженных сил РА и Армии обороны как на наиболее действенный фактор сдерживания начала военных действий и нанесения противнику поражения, если система сдерживания окажется неадекватной", - отметил министр обороны Армении.
Касаясь поставки Азербайджану наступательного вооружения со стороны РФ на миллиарды долларов, Оганян сказал, что "данный вопрос является очень деликатным для нас". "С одной стороны, мы понимаем, что у любого суверенного государства есть незыблемое право торговать оружием, но полагаем также, что интересы и опасения стратегического партнера также должны быть учтены. Надеюсь, что наши российские партнеры неустанно следят за развитием военно-технического сотрудничества с Азербайджаном и стараются в меру умерить, если позволите, "оружейную одержимость" нашего соседа".
Оценивая вероятность возобновления полномасштабных боевых действий, министр обороны Армении заявил, что "вероятность возобновления полномасштабных военных действий нельзя сбрасывать со счетов до тех пор, пока стороны конфликта не достигли окончательного мирного урегулирования".