Նալբանդյան. Բաքուն արհամարհում է միջնորդների առաջարկները
Վերջին օրերին Ադրբեջանի զինված ուժերի սադրանքների հետևանքով կրկին լարվել է իրավիճակը հայ-ադրբեջանական սահմանին և Ադրբեջան - Արցախ շփման գծում, ինչը հանգեցրել է մարդկային զոհերի, նշել է ՀՀ արտգործնախարար Է. Նալբանդյանը` ի պատասխան «Առավոտ»-ի հարցման մեկնաբանելով սահմանային միջադեպերը։
«Ադրբեջանական կողմը հերթական անգամ ցույց տվեց, թե ինչպես է վերաբերվում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հասցեական կոչերին՝ խստորեն հետևելու հրադադարի պահպանմանը և զերծ մնալու իրավիճակը սրող քայլերից։
Մինսկի խմբի համանախագահները տարածաշրջան վերջին այցելության արդյունքներով հրապարակված հայտարարության մեջ նշել էին, որ նախագահները համաձայնել են քննարկել զինադադարի ամրապնդմանն ուղղված եռանախագահների առաջարկները։ Վերոհիշյալ սադրանքներով Բաքուն ևս մեկ անգամ ի ցույց է դնում իր արհամարհանքը միջնորդների առաջարկությունների հանդեպ»,-նշել է արտգործնախարարը։

Азербайджан демонстрирует пренебрежение к призывам МГ ОБСЕ
Азербайджанская сторона в очередной раз продемонстрировала пренебрежение к адресным призывам сопредседателей Минской группы ОБСЕ строго соблюдать режим прекращения огня и воздерживаться от обостряющих ситуацию шагов. Об этом заявил глава МИД Армении Эдвард Налбандян в ответ на просьбу Aravot.am прокомментировать рост напряженности на границе.
Как передает пресс-служба внешнеполитического ведомства, министр отметил: за последние дни вследствие провокаций ВС Азербайджана вновь обострилась ситуация на армяно-азербайджанской границе и линии соприкосновения ВС Нагорно-Карабахской Республики и Азербайджана, что привело к людским потерям.
"В заявлении сопредседателей по итогам последнего регионального визита отмечается, что президенты согласились обсуждать предложения сопредседателей, направленные на укрепление режима перемирия. Однако данными провокациями Баку вновь демонстрирует пренебрежение к представленным посредниками предложениям", – отметил Эдвард Налбандян.