Եվրոպայի համար ռուսական գազին այլընտրանք գոյություն չունի
Բուլղարիայի փոխվարչապետ Իվայլո Կալֆինը հայտարարել է, որ ներկայումս Եվրոպայի համար ռուսական գազին այլընտրանք գոյություն չունի: Այս մասին հաղորդում է Րիա Նովոստին:
«Այսօր Եվրոպան փորձում է սահմանափակել ռուսական գազի մատակարարումը, սակայն այս պահին դրան այլընտրանք գոյություն չունի: Սա ոչ միայն իմ, այլ նաև Բուլղարիայի կառավարության դիրքորոշումն է: Այդ պատճառով անհրաժեշտ է, որ մենք միասին աշխատենք և ռուսական գազի մատակարարումը դեպի Եվրոպա ավելի շահավետ դարձնենք»,- ասել է Կալֆինը ՌԴ Դաշնային խորհրդի արտաքին կոմիտեի ղեկավարի հետ հանդիպման ընթացքում:
Հիշեցնենք, որ 2014թ. դեկտեմբերին ՌԴ նախագահ Պուտինը հայտարարել է «Հարավային հոսք» գազատարի իրականացման աշխատանքների դադարեցման մասին, որը պետք է անցներ արևելյան Եվրոպայի երկրների տարածքով: Փոխարենը, նա հայտարարեց դեպի Թուրքիա ուղղված «Կապույտ հոսք» կոչվող նոր գազատարի կառուցման աշխատանքների մեկնարկի մասին:

Альтернативы российскому газу для Европы нет
Вице-премьер Болгарии Ивайло Калфин заявил, что в настоящий момент альтернативы российскому газу для Европы нет, передает РИА Новости.
"Сейчас Европа старается ограничить поставки российского газа, но в данный момент ему нет альтернативы. Это не только моя позиция, это позиция правительства Болгарии, есть смысл, чтобы мы работали вместе и обеспечили наиболее взаимовыгодные поставки российского газа в Европу", - сказал Калфин на встрече с главой комитета Совета Федерации РФ по международным делам Константином Косачевым.
Напомним, что в декабре 2014 года президент России объявил об отказе от реализации "Южного потока", который должен был пройти по территориям восточноевропейских стран. Вместо этого он инициировал переговоры по новому газопроводу в сторону Турции - "Голубой поток".