Նախագահը շնորհավորել է Ցեղասպանությունը վերապրած հայուհուն 105-ամյակի առթիվ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր շնորհավորական ուղերձ է հղել Հայոց ցեղասպանությունը վերապրած և այսօր իր ծննդավայրից հազարավոր կիլոմետրեր հեռու՝ ԱՄՆ Մասաչուսեթս նահանգում բնակվող տիկին Աստղիկ Թեթեզյան-Ալեմյանին` ծննդյան 105-րդ տարեդարձի առթիվ:
«Հարգարժան տիկին Թեթեզյան-Ալեմյան,
Ինձ համար մեծ պատիվ է և շատ հաճելի շնորհավորել Ձեզ՝ ծննդյան փառահեղ 105-րդ տարեդարձի կապակցությամբ: Ի սրտե մաղթում եմ Ձեզ առողջություն և երջանկություն՝ մշտապես շրջապատված զավակների ու հարազատների ջերմ սիրով:
Ձեր անցած կյանքի ուղին, որ լի է ինչպես բազմաթիվ փորձություններով, անդառնալի կորուստներով, այնպես էլ լուսավոր պահերով, Հայոց ցեղասպանությունը վերապրած հայ ժողովրդի անկոտրում հավաքական կամքի խոսուն վկայությունն է:
Ապրելով օտարության մեջ, հոգում կրելով անցյալի դառը հիշողություններն ու չսպիացող վերքերը՝ Դուք կարողացաք պահել ու պահպանել Ձեր ազգային, կրոնական ու մշակութային ինքնությունը, ստեղծել ամուր ավանդույթներով հայ ընտանիք, դաստիարակել զավակներին հայրենասիրության, մարդասիրության, անցյալի և արմատների նկատմամբ հարգանքի ոգով:
Հարգարժան տիկին Թեթեզյան-Ալեմյան,
Ցանկանում եմ կրկին շնորհավորել Ձեզ ծննդյան օրվա առթիվ և ավելացնել, որ Դուք խորհրդանշում եք մեր այն տարագիր հայրենակիցներին, ովքեր տարիներ շարունակ Ձեզ նման կրում են, վառ պահում և գալիք սերունդներին փոխանցում հայի վերածննդի պատգամը և Հայրենիքի խորհուրդը»,-ասված է ՀՀ Նախագահի շնորհավորական ուղերձում:

The President Has Extended Congratulations to an Armenian Genocide Survivor, on Her 105th Anniversary
Today President Serzh Sargsyan has extended congratulations to Astghik Tetezian Alemian on her 105th anniversary. She is an Armenian Genocide survivor, currently residing thousands of kilometers away from her Homeland- in the State of Masachusetts, the USA.
“Dear Mrs. Tetezian Alemian,
It is a great honor and pleasure to extend congratulations to you on your glorious 105th anniversary. I wish you a great health, well-being and happiness always surrounded by your loving children and relatives.
Your path of life, full of hardships, challenges and irreparable losses as well as with lots of cherrishable moments, is an eloquent proof of the resilient collective will of the Armenian people that survived through Genocide.
Living far away from your Homeland, bearing grievances of the past and undying wounds in your soul, you have preserved your national, religious and cultural identity, created traditional Armenian family, brought up your children in the spirit of patriotism, humanity and respect to the past.
Dear Mrs. Tetezian Alemian,
Once again, I would like to congratulate you on your birthday, reiterating that you symbolize all those Armenian expatriates, who, like you, carry, hold dear and convey to the future generations the Armenian precept of renaissance and the sacrosanct value of Homeland”, - reads the letter of congratulations of the Armenian President.