Հայ ըմբիշները չեն մասնակցի Բաքվում կայանալիք առաջին Եվրոպական խաղերին
Հայաստանի ըմբշամարտի ֆեդերացիան դեմ է Բաքվում կայանալիք Եվրոպական առաջին խաղերին հայ ըմբիշների մասնակցությանը:
«Ֆեդերացիայի ղեկավարությունը և գործադիր կոմիտեն բազմակողմանիորեն և լրջորեն ուսումնասիրել են Բաքվի խաղերին հայ ըմբիշների մասնակցության հարցը և որոշում են կայացրել, որ մեր ներկայացուցիչների մասնակցությունն անիմաստ և ոչ նպատակահարմար է: Առաջիկա օրերին մենք մեր որոշման մասին կտեղեկացնենք սպորտի նախարարությանը և օլիմպիական կոմիտեին»,- հայտարարել է Հայաստանի հունա-հռոմեական ըմբշամարտի ազգային հավաքականի գլխավոր մարզիչ Լևոն Ջուլֆալակյանը:
Միաժամանակ Հայաստանի սպորտի նախարար Գաբրիել Ղազարյանը հայտարարել է, որ Հայաստանի մասնակցությունը Բաքվում կայանալիք Եվրոպական խաղերին պարտադիր է:
«Մեր մասնակցությունը Բաքվում կայանալիք Եվրոպական խաղերին պարտադիր է: Մենք պետք է մասնակցենք Խաղերին: Սա իմ անձնական կարծիքն է»,- նշել է նախարարը:
«Բաքու-2015» Եվրոպական խաղերը տեղի կունենան Բաքվում 2015թ-ի հունիսի 12-28-ը:  Եվրոպական խաղերի ծրագրում ընդգրկված է 20 մարզաձև, որոնցից 16-ն` օլիպական և 4-ը` ոչ օլիմպիական: Մոտ 17 օր տևող խաղերին կմասնակցի 6000 մարզիկ ողջ Եվրոպայից:

Армянские борцы не будут участвовать на первых Евроиграх в Баку
Армянская федерация по борьбе выступает против участия армянских борцов на первых Европейских Играх в Баку.
"Руководство и исполком Федерации всесторонне и серьезно изучили вопрос участия армянских борцов на играх в Баку и приняли решение, что участие наших представителей бессмысленно и нецелесообразно. В ближайшие дни мы проинформируем о нашем решении министерство спорта и олимпийский комитет", – заявил в размещенном на официальном сайте Ферерации интервью главный тренер сборной Армении по греко-римской борьбе Левон Джулфалакян.
В то же время, министр спорта Армении Габриэль Казарян заявил, что участие Армении в Европейских играх, которые пройдут летом в Баку, обязательно.
«Наше участие в Европейских играх в Баку обязательно. Мы должны принять участие в Играх. Это мое субъективное мнение»,- отметил Габриэль Казарян.
12-28 июня 2015 года в Баку будут проведены первые Европейские Игры «Баку-2015». Соревнования пройдут по 20 видам спорта: 16 олимпийских и 4 неолимпийских. Более 6,000 спортсменов со всей Европы представят свои страны в этих соревнованиях, которые продлятся более 17 дней.