Հայ ըմբիշները չեն մասնակցի Բաքվում կայանալիք առաջին Եվրոպական խաղերին
Հայաստանի ըմբշամարտի ֆեդերացիան դեմ է Բաքվում կայանալիք Եվրոպական առաջին խաղերին հայ ըմբիշների մասնակցությանը:
«Ֆեդերացիայի ղեկավարությունը և գործադիր կոմիտեն բազմակողմանիորեն և լրջորեն ուսումնասիրել են Բաքվի խաղերին հայ ըմբիշների մասնակցության հարցը և որոշում են կայացրել, որ մեր ներկայացուցիչների մասնակցությունն անիմաստ և ոչ նպատակահարմար է: Առաջիկա օրերին մենք մեր որոշման մասին կտեղեկացնենք սպորտի նախարարությանը և օլիմպիական կոմիտեին»,- հայտարարել է Հայաստանի հունա-հռոմեական ըմբշամարտի ազգային հավաքականի գլխավոր մարզիչ Լևոն Ջուլֆալակյանը:
Միաժամանակ Հայաստանի սպորտի նախարար Գաբրիել Ղազարյանը հայտարարել է, որ Հայաստանի մասնակցությունը Բաքվում կայանալիք Եվրոպական խաղերին պարտադիր է:
«Մեր մասնակցությունը Բաքվում կայանալիք Եվրոպական խաղերին պարտադիր է: Մենք պետք է մասնակցենք Խաղերին: Սա իմ անձնական կարծիքն է»,- նշել է նախարարը:
«Բաքու-2015» Եվրոպական խաղերը տեղի կունենան Բաքվում 2015թ-ի հունիսի 12-28-ը:  Եվրոպական խաղերի ծրագրում ընդգրկված է 20 մարզաձև, որոնցից 16-ն` օլիպական և 4-ը` ոչ օլիմպիական: Մոտ 17 օր տևող խաղերին կմասնակցի 6000 մարզիկ ողջ Եվրոպայից:

Armenian Wrestlers Not to Participate at First European Games in Baku
Armenian Wrestling Federation is against the participation of Armenian wrestlers at the first European Games in Baku.
"Management and the Executive Committee of the Federation have thoroughly and seriously studied the issue of participation of Armenian wrestlers at the European Games in Baku and decided that the participation of our representatives is pointless and impractical," the head coach of Armenian national Greco-Roman wrestling team Levon Julfalakyan said in an interview posted on the official website of the Federation. "In the coming days we will inform the ministry of sports and Olympic Committee about our decision."
At the same time, the sports minister of Armenia Gabriel Ghazaryan said that Armenia's participation in the European Games to be held in Baku in summer is mandatory.
"Our participation in the European Games in Baku is mandatory," said Gabriel Ghazaryan. "We must take part in the Games. This is my subjective opinion."
"Baku 2015" is the first-ever European Games, which will take place on June 12-28, 2015.
There will be a total of 20 sports at Baku 2015: 16 Olympic sports and four non-Olympic sports. More than 6,000 athletes from across Europe will be representing their nations over 17 days of competition.