ԱՄՆ-ին դիմակայելու համար Մադուրոյին հատուկ լիազորություններ են պետք
Վենեսուելայի նախագահ Նիկոլաս Մադուրոն երկրի խորհրդարանին առաջարկել է իրեն տրամադրել այնպիսի լիազորություններ, որ իր ընդունած հրամանագրերն օրենքի ուժ ստանան: Այս մասին գրում է lenta.ru լրատվականը:
Ընդդիմությունը քննադատության է ենթարկել Մադուրոյի այս նախաձեռնությունը՝ այն համարելով իշխանության կենտրոնացման փորձ: Ընդդիմության կարծիքով նախագահն օգտագործում է Վաշինգտոնի հետ հարաբերությունների սրացումը, որպեսզի բնակչությանը շեղի տնտեսական խնդիրներից:
Ենթադրվում է, որ երկրի Ազգային ժողովն այնուամենայնիվ կբավարարի նախագահի խնդրանքը:
Այս քայլին Վենեսուելայի նախագահը դիմել է այն բանից հետո, երբ ԱՄՆ-ը մի շարք վենեսուելական պաշտոնյաների նկատմամբ պատժամիջոցներ է սահմանել:

Мадуро попросил о чрезвычайных полномочиях для противостояния США
Президент Венесуэлы Николас Мадуро попросил парламент наделить его полномочиями издавать указы, имеющие силу закона. На этот шаг преемник Уго Чавеса пошел после того, как США ввели санкции против ряда венесуэльских чиновников, передает lenta.ru.
Ожидается, что национальная ассамблея, скорее всего, удовлетворит запрос президента.
Оппозиция подвергла инициативу Мадуро критике, назвав ее ''захватом власти" и указав на то, что президент использует самое жесткое за время своего правления обострение отношение с Вашингтоном, чтобы отвлечь население от экономических проблем.
Несмотря на напряженность в политических отношениях, США остаются главным торговым партнером Венесуэлы. Уровень продажи страной сырой нефти в феврале вырос до 796 тысяч баррелей в день.