Հնդկաստանում սպասվում է տնտեսական աճ
Վերջին տվյալներից և ընթացիկ միտումներից դատելով, Հնդկաստանը շուտով կդառնա նաև աշխարհում ամենաարագ աճող տնտեսությունը, հաղորդում է bankist.ru-ն: Դրա մասին են վկայում Բոմբեյի, Շանհայի, Ինդոնեզիայի և Ֆիլիպինների ֆոնդային բորսաները:
Հնդկաստանի ռեֆորմիստական կառավարությունը, դրական ժողովրդագրական վիճակը, Կենտրոնական բանկի հեղինակության վերականգնումը և նավթի ցածր գնի տեսքով հսկայական հաջողությունը` այս բոլոր գործոնները կարող են նպաստել երկրի տնտեսական աճին:
Հնդկաստանը պետք է առաջընթացի հասնի միանգամից չորս հատվածում. 1. աշխատանք այն միլիոնավոր մարդկանց համար, որոնք այլևս չեն ցանկանում քաղաքներից դուրս ապրել, 2. ոչ արդյունավետ հարկային համակարգի բարեփոխում, 3. ենթակառուցվածքի զարգացում, 4. բյուջեի դեֆիցիտի կարգավորում:
Ճիշտ մոտեցման դեպքում վերլուծաբանները խոստանում են, որ արդեն 1-2 տարի անց Հնդկաստանի տնտեսական աճը կլինի 8%-ից ոչ պակաս:
Բյուջեի դեֆիցիտի կարգավորման հարցում, բացի բարեփոխումներից, մեծ օգնություն էր նաև նավթի գնի նվազումը: Իսկ ինչ վերաբերում է աշխատունակ բնակչությանը, ապա այս առումով Հնդկաստանը խնդիր չունի, ինչպես Չինաստանն ու Ճապոնիան, որոնք ունեն ծերացող բնակչություն: Իսկ ենթակառուցվածքի զարգացման համար Հնդկաստնն արդեն փնտրում է միջազգային ներդրումներ, ինչպես նաև բյուջեից լուրջ գումարներ է հատկացնում:

В Индии ожидается экономический рост
Судя по последним данным и текущим тенденциям, Индия скоро станет еще и самой быстрорастущей экономикой в мире, сообщает bankist.ru. Об этом свидетельствуют индексы на фондовых рынках Бомбея, Шанхая, Индонезии и Филиппин.
Реформистское правительство Индии, позитивная демографическая ситуация, восстановление авторитета Центрального банка и огромная удача в виде понижения цен на нефть – все эти факторы могут способствовать росту экономики. Индии придется добиться прогресса сразу в 4 секторах: 1. работа для всех тех миллионов, которые более не желают жить вне городов, 2. реформирование неэффективной налоговой системы, 3. развитие инфраструктуры, 4. бюджетный дефицит.
При правильном подходе аналитики обещают уже через год-второй рост экономики Индии не менее 8%.
В процессе излечения бюджета, помимо реформ, сильно помогло и удешевление нефти. Что касается трудоспособного населения, то в этом плане у Индии нет проблем, как в Китае и Японии со своим стареющим населением. А для развития инфраструктуры Индия уже сейчас ищет международные инвестиции, а также выделяет серьезные суммы из бюджета.