Խաղաղ համաձայնագրի մշակման վերաբերյալ խոսելը ժամանակավրեպ է. ՀՀ ԱԳՆ
Խաղաղ պայմանագրի մշակման վերաբերյալ խոսելն այժմ ժամանակավրեպ է, մինչ այդ պետք է ստորագրվեն կարգավորման սկզբունքները: Այդ մասին, «Արմեդիա» ՏՎԳ-ին ասել է ՀՀ ԱԳՆ մամլո խոսնակ Տիգրան Բալայանը՝ մեկնաբանելով Բելառուսի ԱԳ նախարարի հայտարարությունը:
«Խաղաղ պայմանագրի մշակման վերաբերյալ մեր տեսակետները հայտնի են, նրանք փոփոխություն չեն կրել: Ժամանակավրեպ է դրա մասին խոսելը, որովհետև պետք է սկզբունքները համաձայնեցվեն նախևառաջ»,- ասել է Տ. Բալայանը: Նա հավելել է, որ բանակցություններն ընթանում են բնական հունով, և որևէ մակարդակով կայանալիք հանդիպման մասին պատշաճ ժամկետներում նախապես կհաղորդվի:
Հիշեցնենք, որ ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների հետ հանդիպման ժամանակ Բելառուսի ԱԳ նախարար Վլադիմիր Մակեյը հայտարարել էր, թե Բելառուսը պատրաստ է ընդունել Ղարաբաղյան կարագավորման խաղաղ բանակցությունները, այդ թվում՝ խաղաղ համաձայնագրի եզրափակիչ փուլն անց կացնելու համար: «Ես ցանկանում եմ հաստատել, որ Բելառուսը պատրաստ է ընդունել Լեռնային Ղարաբաղի հարցով խաղաղ բանակցությունները ԵԱՀԿ համապատասխան որոշումներով նախատեսված ժամկետներում։ Եթե անհրաժեշտ է, մենք կարող ենք ապահովել սպառիչ խաղաղ համաձայնագրի մշակման շուրջ բանակցային գործընթացի եզրափակիչ փուլի անցկացման վայրը»,- նշել է Բելառուսի արտգործնախարարը:

МИД РА: "Преждевременно говорить о мирном соглашении"
Сейчас преждевременно говорить о заключении мирного договора, до этого необходимо согласовать принципы урегулирования карабахского конфликта. Об этом ИАА "Армедиа" заявил пресс-секретарь МИД Армении Тигран Балаян, комментируя заявление главы МИД Беларуси Владимира Макея.
"Наши позиции по разработке мирного соглашения известны и не претерпели изменений. Преждевременно говорить об этом, до этого предстоит согласовать принципы урегулирования",- заявил Т. Балаян. Он добавил, что переговоры продолжаются, и о новой встрече на каком-либо уровне будет объявлено заранее.
Напомним, что глава МИД Беларуси на встрече с сопредседателями МГ ОБСЕ выразил готовность предоставить площадку для выработки исчерпывающего мирного соглашения. "Я бы хотел подтвердить нашу готовность принять мирные переговоры по Нагорному Карабаху в тот срок, который предусмотрен соответствующими решениями ОБСЕ. Если необходимо, мы могли бы также обеспечить место проведения для финальной стадии переговорного процесса по выработке исчерпывающего мирного соглашения", - заявил Владимир Макей, передает агентство БЕЛТА.