Տարածաշրջանի անվտանգությանն ու կայունությանը սպառնացող գլխավոր վտանգը Ադրբեջանն է. Նալբանդյան
ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հարցազրույց է տվել սլովենական «Dnevnik» օրաթերթին: Ամբողջական հարցազրույցը ներկայացնում ենք ստորև.
«Ալեշ Գաուբ. Ձեր երկիրը Կովկասում շատ հետաքրքիր տեղ է զբաղեցնում: Ռուսաստանը Հայաստանի կարևորագույն դաշնակիցն է: Կարո՞ղ եք ներկայացնել ինձ, թե որքան լավ դաշնակից է Ռուսաստանը Հայաստանի համար:
Էդվարդ Նալբանդյան. Դաշնակից բառը շատ խոսուն է, այն իր մեջ խորը իմաստ է պարունակում, նշանակում է ավելին, քան զուտ լավ, բարեկամական հարաբերություններ: Ռուսաստանի հետ մենք ունենք շատ ամուր պատմական կապեր: Մեր բարեկամությունը անցել է ժամանակի փորձությունը:
Ալեշ Գաուբ. Ես այս հարցն ուղղում եմ, քանի որ Ռուսաստանը ձեր սահմաններին ունի երկու տարբեր հակամարտություններ, չլուծված խնդիրներ... սպառազինություն է վաճառում ձեր դե ֆակտո թշնամուն` Ադրբեջանին: Այդ իսկ պառճառով հետաքրքիր է, թե ինչպես է այս փաստը ազդում Մոսկվայի հետ ձեր հարաբերությունների վրա:
Էդվարդ Նալբանդյան. Մենք կնախընտրեինք, որ Ռուսաստանն Ադրբեջանին զենք չվաճառեր:
Մենք չենք խնդրում մեր բարեկամ երկրներին, գործընկերներ պետություններին Հայաստանի համար ինչ-որ բան անել` ընդդեմ ուրիշների: Ղարաբաղյան հիմնահարցի կարգավորման առումով մեր ակնկալիքը մի կողմին աջակցելը չէ՝ ընդդեմ մյուսի, այլ՝ միջազգային հանրության մոտեցումը ներկայացնող Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից արտահայտված դիրքորոշմանը սատարելն է: Իսկ Ռուսաստանը երեք համանախագահներից մեկն է: Ղարաբաղյան կարգավորման վերաբերյալ համանախագահ երկրների` Ռուսաստանի, ԱՄՆ-ի և Ֆրանսիայի դիրքորոշումը արտահայտվել է այդ երկրների Նախագահների կողմից արված հինգ հայտարարություններում:
Մեր դիրքորոշումը համահունչ է Մինսկի խմբի համանախագահների, առաջարկներին: Մենք ողջունել ենք համանախագահ երկրների հինգ հայտարարությունները և նշել, որ պատրաստ ենք գնալու կարգավորման՝ նրանց կողմից առաջարկված՝ միջազգային իրավունքի երեք սկզբունքների և տարրերի հիման վրա:
Ալեշ Գաուբ. Որտե՞ղ ենք այս հակամարտության հետ կապված բանակցություններում... երկու տասնամյակ Մինսկի խմբի բանակցություններում տեղաշարժ չի նկատվում: Արդյո՞ք հզոր տերությունների շահերից է բխում Կովկասում այս տարածքային վեճի կարգավորումը:
Էդվարդ Նալբանդյան. Չեմ կարծում, որ մենք պետք է մեղադրենք մեծ տերություններին կամ փոքր երկրներին, կամ այլոց: Վերջին վեց տարիների ընթացքում երեք համանախագահները մեծ ջանքեր են գործադրել որպես միջնորդներ, կազմակերպել են շուրջ 20 գագաթաժողովներ, մի քանի տասնյակ հանդիպումներ նախարարական մակարդակով, տարածաշրջանային անթիվ այցեր են իրականացրել:
Իրականում, հակամարտության կողմերից մեկը` Ադրբեջանը, հակադրվում է համանախագահների կողմից արված առաջարկությունների հիման վրա կարգավորմանը: Ադրբեջանը մերժում է հակամարտության կարգավորման և վստահության հաստատման միջոցների վերաբերյալ բոլոր առաջարկությունները:
Ալեշ Գաուբ. Արդյո՞ք Ադրբեջանը ավելի ուժեղ է` հաշվի առնելով իր էներգետիկ ռեսուրսները` գազը և նավթը...
Էդվարդ Նալբանդյան. Ադրբեջանը պարծենում է իր հզորությամբ, բայց դա մեծ պատրանք է: Մի երկիր, որը քարոզում է պատերազմ, այլ ոչ թե խաղաղություն, չի կարող հզոր լինել: Տասը տարիների ընթացքում Ադրբեջանը մեծացրել է իր ռազմական բյուջեն շուրջ 30 անգամ, սաստկացրել է իր ռազմատենչ հռետորաբանությունը, ատելության քարոզչությունը և անդադար սպառնում է ուժ կիրառել:
Բոլոր պատերազմներից հետո կողմերը պետք է վերադառնան բանակցությունների սեղանի շուրջ, բայց առավել վատ պայմաններում: Մենք հնարավորություն ունենք՝ շարունակելու բանակցությունները երեք համանախագահների հետ միասին: Ինչու՞ չօգտագործել այս հնարավորությունը՝ առաջ մղելու միջազգային հանրության առաջարկությունների հիման վրա կարգավորման գործընթացը:
Ալեշ Գաուբ. Լեռնային Ղարաբաղի՞ պատճառով էր, որ Հայաստանը աջակցեց Ղրիմի անկախության հանրաքվեին:
Էդվարդ Նալբանդյան. Եթե նկատի ունեք ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի բանաձևը, ապա մենք հակված չենք առավելություն տալու միջազգային իրավունքի սկզբունքներից մեկին՝ մյուս սկզբունքների նկատմամբ: Մենք չենք կարող ձևացնել, թե միջազգային իրավունքի բոլոր սկզբունքները հավասար են, բայց նրանցից մեկն ավելի հավասար է, քան՝ մյուսները: Ամեն դեպքում, ինքնորոշման իրավունքը ամրագրված է որպես ՄԱԿ-ի կանոնադրության նպատակ:
Երբ համանախագահներն առաջարկում են միջազգային իրավունքի երեք սկզբունքները՝ ուժի կամ ուժի սպառնալիքի չկիրառում, տարածքային ամբողջականություն և ինքնորոշման իրավունք, Ադրբեջանը ընտրում է միայն մեկ սկզբունք՝ տարածքային ամբողջականություն` արհամարհելով մյուս երկուսը: Այս մոտեցումը չի կարող տանել կարգավորման:
Ալեշ Գաուբ. Անցյալ տարի Ղրիմի բռնակցումից ի վեր Արևմուտքն ու Ռուսաստանը ընկղմվել են նոր Սառը պատերազմի մեջ, ինչպես որ այժմ այդ հարաբերությունները բնութագրվում են: Այս նոր Սառը պատերազմը ազդեցություն թողնու՞մ է ձեր երկրի վրա: Արդյո՞ք դուք ստիպված եք ընտրություն կատարել բարեկամների միջև:
Էդվարդ Նալբանդյան. Չեմ կարծում, որ Ռուսաստանի և այլ պետությունների միջև խնդիրները բխում են որևէ մեկի շահերից, լինի դա Եվրոպան, ԱՄՆ-ն, Ռուսաստանը, թե այլ պետություն: Առճակատումը լուծումներ գտնելու լավագույն ճանապարհը չէ: Բոլոր խնդիրները կարող են լուծվել երկխոսության, բանակցությունների միջոցով, հենց այդ պատճառով մենք առաջիններից էինք, որ ողջունեցինք Մինսկ 1 և Մինսկ 2 համաձայնությունները:
Ալեշ Գաուբ. Եթե վերադառնամ… Բայց դուք, ըստ էության, հարկադրված եք ընտրություն կատարել բարեկամների միջև: Անցյալ տարի շատ անսպասելի էր Հայաստանի կողմից ԵՄ հետ ասոցացման հատվածից հրաժարումը՝ ԵԱՏՄ-ին միանալու պատճառով, որը դիտարկվում է որպես Վլադիմիր Պուտինի գործիք՝ իր վերահսկողության տակ պահելու նախկին Խորհրդային Միության պետությունները:
Էդվարդ Նալբանդյան. Միգուցե տեղյակ չեք, բայց Հայաստանը նախկինում էլ բազմաթիվ անգամներ արտահայտել է իր ցանկությունը՝ միանալու Մաքսային միությանը, Եվրասիական միությանը: Մենք դա հրապարակայնորեն արտահայտել ենք Նախագահի, վարչապետի, արտգործնախարարի մակարդակով: Իրականում, Հայաստանը հրավիրված չէր՝ Մաքսային միության մաս կազմելու, և դա բացատրվում էր այն հանգամանքով, որ մենք չունենք ընդհանուր սահման Մաքսային միության անդամ պետությունների հետ:
Աշխատանքային հատուկ խումբ ստեղծվեց՝ Հայաստանի կառավարության, Եվրասիական միության հանձնաժողովի ներկայացուցիչների մասնակցությամբ, որը հանգեց այն եզրակացության, որ հնարավոր է դառնալ Մաքսային միության, իսկ հետագայում արդեն՝ Եվրասիական միության անդամ՝ առանց ընդհանուր սահմանների առկայության: Այս եզրակացությունից հետո՝ 2013թ. սեպտեմբերին հաստատեցինք Միությանը անդամակցելու մեր ցանկությունը: Հաստատվեց ճանապարհային քարտեզ, և անցյալ տարեսկզբից սկսեցինք բանակցությունները: Դրանք ավարտվեցին և Հայաստանը ԵԱՏՄ անդամ դարձավ այս տարվա հունվարից:
Ալեշ Գաուբ. Բավարարվա՞ծ եք առաջին արդյունքներով...
Էդվարդ Նալբանդյան. Միայն երկու ամիս է անցել: Եվրասիական միությանը անդամակցությունը կարևոր ռազմավարական նշանակություն ունի Հայաստանի համար: Այն դյուրացնում է մուտքը պաշտպանված ապրանքաշուկաներ, Եվրասիական միության ծառայությունների միասնական շուկա, ներդրումներ ներգրավել, արտոնյալ կարգով օգտվել ռեսուրսներից, տրանսպորտային միջանցքներից, ապահովել ապրանքների, կապիտալի, ծառայությունների և մարդկանց ազատ տեղաշարժը: Ես այդ ոլորտի մասնագետ չեմ, տնտեսագետ չեմ, բայց առավելություններն ակնհայտ են:
Ալեշ Գաուբ. Եվրասիական տնտեսական միության վերջնարդյունքը պետք է լինի ազատ առևտրի պայմանագիրը ԵՄ հե՞տ: Արդյո՞ք մոտ ապագայում տեսնում եք նման հեռանկար` հաշվի առնելով Ռուսաստանի և ԵՄ միջև առկա քաղաքական տարաձայնությունները:
Էդվարդ Նալբանդյան. Կարծում եմ՝ դա հնարավոր է միգուցե ոչ այսօր կամ վաղը, բայց, ավելի ուշ` վստահաբար, որովհետև դա բխում է այս ընդարձակ տարածաշրջանի բոլոր պետությունների շահերից: Ընդհանուր անվտանգության և տնտեսական տարածքի, Լիսաբոնից Վլադիվոստոկ ազատ առևտրի գոտու գաղափարը նոր չէ, այն հնչեցվել է տարբեր մայրաքաղաքներում: Կարծում եմ՝ բոլորիս ընդհանուր շահերից է բխում այդ գաղափարի իրականացումը:
Ալեշ Գաուբ. Հարավային Կովկասը միշտ ընկալվում էր որպես հզոր տերությունների շահերի կիզակետում գտնվող տարածաշրջան: Բառացիորեն այսօր ԱՄՆ-ն հայտարարեց, որ 3000 զինվորներ կպաշտպանեն Բալթյան երկրները` զսպելու Ռուսաստանի ագրեսիան: Ի՞նչ եք կարծում, արդյո՞ք հնարավոր է ԱՄՆ-ի կողմից կովկասյան տարածաշրջանում նմանատիպ միջամտություն:
Էդվարդ Նալբանդյան. Կարիք չկա ներկայացնելու իրերն առճակատման տեսանկյունից, և ես չեմ դիտարկում տարածաշրջանում առկա զարգացումներն այս համատեքստում:
Ալեշ Գաուբ. Հարցնում եմ, որովհետև փորձում եմ պարզել՝ որոնք են ձեր մտահոգությունները՝ պայմանավորված տարածաշրջանի ռազմականացման սպառնալիքով:
Էդվարդ Նալբանդյան. Տարածաշրջանի անվտանգությանն ու կայունությանը սպառնացող գլխավոր վտանգը Ադրբեջանն է. պետություն, որ տասը տարիների ընթացքում իր ռազմական բյուջեն 163 մլն ԱՄՆ դոլարից հասցրել է գրեթե 5 մլրդ ԱՄՆ դոլարի, երկիր, որը սպառնում է ուժ կիրառել, պետություն, որ շարունակաբար հանդես է գալիս ռազմատենչ հայտարարություններով, ատելության քարոզչությամբ: Սա է իրական սպառնալիքը: Եվ մենք պետք է մտածենք` ինչպես արձագանքել այս վտանգին և փորձել խաղաղ և բանակցված լուծումներ գտնել տարածաշրջանում առկա խնդիրներին:
Ալեշ Գաուբ. Ներկայումս ձեր ուշադրության կենտրոնում ղարաբաղյան հիմնահարցի կարգավորու՞մն է, թե՞ Թուրքիայի հետ սահմանների վերաբացման հարցը: Վերջին անգամ, կարծես թե այս գործընթացները մի փոքր համընկան, բայց, հետո, կարծես հայտնվեցին փակուղու մեջ:
Էդվարդ Նալբանդյան. Թուրքիայի հետ բանակցություններ սկսելը մեր Նախագահի նախաձեռնությունն էր՝ ուղղված առանց որևէ նախապայմանի հարաբերությունների կարգավորմանը: Մինչ դա մեր հարաբերությունները փակուղու մեջ էին: Մեր Նախագահը հրավիրեց Թուրքիայի Նախագահ Գյուլին` Հայաստանում ներկա գտնվելու ֆուտբոլային խաղին: Այս նախաձեռնությունը հայտնի դարձավ որպես «Ֆուտբոլային դիվանագիտություն»: Մենք վարում էինք շատ ինտենսիվ և դժվար բանակցություններ: 2009թ. հոկտեմբերին՝ Ցյուրիխում, մենք ստորագրեցինք երկու արձանագրություններ: Սակայն Թուրքիան պատրաստ չեղավ` դրանք վավերացնելու և կյանքի կոչելու: Թուրքիան խախտեց pacta sunt servanda սկզբունքը: Այդ է պատճառը, որ միջազգային հանրությունը, աշխարհի շատ երկրներ, ասում են, որ գնդակը գտնվում է Թուրքիայի դաշտում:
Թուրքիան վերադարձավ նախապայմանների լեզվին` փորձելով կապակցել ղարաբաղյան հիմնահարցի հանգուցալուծումը Հայաստան - Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման հետ: Բազմաթիվ երկրներ ընդգծում էին, որ ցանկացած փորձ՝ կապակցելու այս երկու գործընթացները, կվնասի երկուսին էլ: Թուրքական կողմի հին նախապայմաններից մեկը, որը վերակենդանացվեց Ցյուրիխից հետո, վերաբերում էր Հայոց ցեղասպանության ճանաչմանը: Բայց Հայաստանը անվերապահորեն հայտարարել և հաստատել էր՝ մենք երբեք հարցականի տակ չենք դնի Հայոց ցեղասպանության փաստը և նրա միջազգային ճանաչման ու դատապարտման կարևորությունը:
Ալեշ Գաուբ. Վերջին հարցը. Ռուսաստանը, որպես Թուրքիայի բարեկամ, կարո՞ղ է այս երկխոսությունը կրկին տեղափոխել նախորդ փուլ:
Էդվարդ Նալբանդյան. Առաջին հերթին Թուրքիայի կառավարությունը պետք է Թուրքիայի ժողովրդի բարեկամը լինի՝ գործի ի շահ իր ժողովրդի: Արդյո՞ք կարծում եք, թե Հայաստան - Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորումը ավելի շատ է բխում այլ պետությունների շահերից, քան՝ Թուրքիայի և Հայաստանի: Իհարկե, այդ կարգավորումը համապատասպանում է թե՛ Հայաստանի, թե՛ Թուրքիայի, թե՛ տարածաշրջանի շահերին:
Բայց, ցավոք, Թուրքիան քաջություն և իմաստություն չունեցավ՝ վավերացնելու և կյանքի կոչելու համաձայնեցված և ստորագրված արձանագրությունները: Այսինքն՝ սա այն դեպքը չէ, երբ որևէ մեկը պետք է ինչ-որ դերակատարում ունենա՝ առաջ մղելու Հայաստան - Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորումը: Առաջին հերթին Թուրքիան պետք է վերլուծի, թե ինչն է սխալ արել: Դեռ այն ժամանակ ես զգուշացնում էի, որ Թուրքիան իր այս մոտեցմամբ իր հռչակած «զրո խնդիր հարևանների հետ» քաղաքականությունը կվերածի «զրո հարևանների առանց խնդիրների»: Այսօր բոլորը կիսում են այս տեսակետը:

Налбандян: Главная угроза миру и стабильности региона - Азербайджан
Министр иностранных дел Арменнии Эдвард Налбандян дал интервью  газете "Dnevnik". Ниже представляем полный текст интервью:
"Алеш Гауб: Ваша страна занимает очень интересное место на Кавказе. Россия является важным союзником Армении. Вы бы могли представить, насколько хороший союзник Россия для Армении?
Эдвард Налбандян: Само слово союзник уже о многом говорит, оно содержит глубокий смысл, означает больше, чем просто хорошие и дружественные отношения. У нас с Россией прочные исторические связи. Наша дружба проверена временем.
Алеш Гауб: Я задаю этот вопрос, поскольку у России два различных конфликта у ваших границ… продает оружие вашему де-факто врагу – Азербайджану.  По этой причине интересно, как этот факт влияет на ваши отношения с Москвой.
Эдвард Налбандян: Мы предпочли бы, чтобы Россия не продавала оружие Азербайджану.
Мы не просим дружественные страны, наших партнеров что-либо делать для Армении против других.   С точки зрения урегулирования карабахского конфликта мы ожидаем не оказания содействия одной стороне против другой, а содействия позиции МГ ОБСЕ, представляющей подходы международного сообщества. А Россия - одна из трех стран-сопредседателей.  Позицию стран сопредседателей – России, Франции и США, выразили президенты этих стран в своих пяти заявлениях.
Наша позиция созвучна предложениям МГ ОБСЕ. Мы приветствовали пять заявлений президентов стран-сопредседателей и заявили  о своей готовности урегулирования конфликт на основании  предложенных ими элементов и трех принципов международного права.
Алеш Гауб: Куда мы дошли в урегулировании этого конфликта… два десятка лет в переговорах не наблюдается подвижек.  Исходит ли из интересов сверхдержав урегулирование этого конфликта на Кавказе?
Эдвард Налбандян:   Не думаю, что мы должны обвинять сверхдержавы или кого бы то ни было. За последние 6 лет тройка сопредседателей приложила большие усилия в качестве посредников, было организовано порядка 20 саммитов, несколько десятков встреч на уровне министров, большое количество визитов в регион.
В реальности, одна из сторон конфликта – Азербайджан, отвергает урегулирование на основании предложений сопредседателей. Азербайджан отвергает  все предложения, касающиеся урегулирования конфликта и установления механизмов повышения доверия.
Алеш Гауб: Не сильнее ли Азербайджан с учетом его энергетических ресурсов – газа и нефти…?
Эдвард Налбандян: Азербайджан гордится своей мощью, но это большая иллюзия. Страна, которая пропагандирует войну, а не мир, не может быть сильной. За десять лет Азербайджан увеличил свой военный бюджет в 30 раз, усилил милитаристскую риторику и постоянно угрожает применить силу.
После любой войны стороны должны возвращаться к столу переговоров, но на более плохих условиях. У нас есть возможность продолжить переговоры вместе с сопредседателями. Почему не использовать эту возможность для  продвижения процесса урегулирования на основании предложений международного сообщества?
Алеш Гауб:  Из-за Нагорного Карабаха Армения поддержала референдум в Крыму?
Эдвард Налбандян: Если Вы имеете ввиду резолюцию Генассамблеи ООН,  то мы не склонны отдавать предпочтения одному из принципов международного права. Мы не можем делать вид, что все принципы международного права равны, но один из них более равен, чем другие. В любом случае право на самоопределение закреплено в качестве цели в уставе ООН.
Когда сопредседатели предлагают три принципа международного права: неприменение силы или угрозы применения силы, территориальная целостность и право на самоопределение, Азербайджан избирает только один принцип – территориальную целостность, игнорируя оставшиеся два. Этот подход не может способствовать урегулированию.
Алеш Гауб: В прошлом году, после аннексии Крыма, Запад и России вовлеклись в новую Холодную войну, как теперь характеризуют эти отношения.  Вы были вынуждены сделать выбор между двумя друзьями?
Эдвард Налбандян: Не думаю, что проблемы между Россией и другими государствами исходят из чьих-либо интересов, будь то Европа, США, Россия или иное государство. Противостояния нельзя считать наилучшим путем решения проблем.  Все проблемы можно решить посредством диалога, переговоров,  и именно по этой причине мы приветствовали соглашения Минска -1 и Минска-2.
Алеш Гауб: Если вернуться… Но вы, по сути вынуждены сделать выбор между двумя друзьями. В прошлом году Армения очень неожиданно отказалась от ассоциации с ЕС  из-за присоединения к ЕАЭС, который рассматривается как инструмент Владимира Путина для контролирования государств постсоветского пространства.
Эдвард Налбандян: Возможно, Вы не в курсе, но Армения и в прошлом неоднократно выражала свое желание присоединится к ТС, ЕАЭС.  Мы об этом публично заявляли на уровне президента, премьера, главы МИД. В реальности Армения  не была приглашена в ТС, и это объяснялось отсутствием общей границы со странами ТС.
Была создана специальная рабочая группа, с участием представителей правительства Армении и евразийской комиссии, которая пришла к выводу, что есть возможность стать членом ТС, а впоследствии – и членом ЕАЭС без общих границ.  После этого вывода в сентябре 2013 года мы подтвердили свое желание стать членом Союза. Была утверждена дорожная карта, и с начала прошлого года были начаты переговоры. Они были завершены, и с начала года Армения стала членом ЕАЭС.
Алеш Гауб: Вас удовлетворяют первые результаты?
Эдвард Налбандян: Прошло всего два месяца. Членство в ЕАЭС имеет важное стратегическое значение для Армении.  Оно облегчает вхождение на защищенные товарные рынки, единый рынок услуг ЕАЭС, позволяет пользоваться ресурсами на льготных условиях, обеспечивает свободное передвижение товаров, услуг и людей. Я не специалист сферы, я не экономист, но привилегии очевидны.
Алеш Гауб:  Окончательным  результатом ЕАЭС должен стать договор о свободной торговле с ЕС?  Вы видите подобную возможность в ближайшей перспективе, с учетом существующих политических противоречий между ЕС и Россией?
Эдвард Налбандян: Считаю, что это возможно, может не сегодня и не завтра, но позже – обязательно, поскольку это исходит из интересов всех государств этого региона.  Идея общей территории безопасности и экономики, зоны свободной торговли от Лиссабона до Владивостока – не нова, она озвучивалась в нескольких столицах. Думаю, что реализация этой идеи исходит из общих интересов.
Алеш Гауб: Южный Кавказ всегда воспринимался, как регион интересов сверхдержав. Буквально сегодня США заявили, что 3 тыс. солдат будут защищать страны Балтии для сдерживания агрессии России. Как Вы считаете, возможно ли подобное вмешательство США и в кавказском регионе?
Эдвард Налбандян: Нет необходимости представлять вещи с точки зрения противостояний, я не рассматриваю существующие в регионе процессы в этом контексте.
Алеш Гауб: Я спрашиваю, потому что пытаюсь выяснить, каковы Ваши опасения, связанные  с угрозами милитаризации региона.
Эдвард Налбандян: Главной угрозой безопасности и стабильности региона является Азербайджан – государство, которое за последние десять лет увеличило размер своего военного бюджета с 163 млн долларов США до 5 млрд.; страна, которая угрожает применить силу; государство, которое  постоянно выступает с милитаристскими заявлениями и пропагандой ненависти. Вот это – реальная угроза. Мы должны думать о том, как реагировать на эту угрозу и попытаться посредством переговоров найти мирные пути решения региональных проблем.
Алеш Гауб: В настоящее время в центре вашего внимания находится карабахский конфликт или вопрос разблокирования границы с Турцией?  В последний раз эти процессы немного совпали, но потом, кажется, зашли в тупик.
Эдвард Налбандян: Начало переговоров с Турцией – инициатива нашего президента, которая была направлена на урегулирование отношений без предусловий. До этого отношения были в тупике. Наш президент пригласил президента Турции Гюля на футбольный матч в Ереване. Эта инициатива стали известна, как «футбольная дипломатия». Мы вели очень интенсивные и сложные переговоры. В октябре 2009 года в Цюрихе мы подписали два протокола. Однако Турция оказалась не готова ратифицировать и реализовать их. Турция нарушила принцип pacta sunt servanda. В этом причина, что международное сообщество, многие страны мира заявляют, что мяч находится на поле Турции.
Турция вернулась к языку предусловий, пытаясь связать урегулирование карабахского конфликта с нормализацией отношений Армения-Турция. Множество стран подчеркивали, что от этого пострадают оба процесса.  Одно из старых предусловий Турции, которое было реанимировано после Цюриха, касалось вопроса признания Геноцида армян. Но Армения безоговорочно заявила, что мы никогда не поставим под вопрос факт Геноцида армян и важность его международного  признания и осуждения.
Алеш Гауб: Последний вопрос, может ли Россия, как дружественная для Турции страна, вновь перевести этот диалог на предыдущий этап?
Эдвард Налбандян: В первую очередь, правительство Турции должно стать другом народа Турции – действовать в интересах своего народа.  Вы считаете, что нормализация отношений Армении и Турции больше исходит из интересов других стран, нежели Армении и Турции? Конечно, эта нормализация соответствует интересам как Армении, так и Турции и всего региона.
Но, к сожалению, у Турции не хватило смелости и мудрости призвать к жизни согласованные и подписанные протоколы. То есть это не тот случай, когда кто-либо должен сыграть какую-либо роль для продвижения нормализации отношений Армения-Турция. В первую очередь, Турция должна проанализировать собственные ошибки. Еще в то время я предупреждал, что подобными подходами Турция превратит свою политику "ноль проблем с соседями" в "ноль соседей без проблем". Сегодня все разделяют эту точку зрения".