ԱՄՆ-ն և Ռուսաստանը զենքի խոշորագույն արտահանողներն են աշխարհում
2010-2014թթ-ին զենքի արտանման ոլորտում Ռուսաստանը զբաղեցրել է երկրորդ հորիզոնականը, առաջատար է հանդիսանում է ԱՄՆ-ն, իսկ Գերմանիան զգալիորեն կրճատել է զենքի արտահանումը: Այս մասին երկուշաբթի հայտարարել է Խաղաղության հիմնախնդիրների ուսումնասիրության Ստոկհոլմյան միջազգային ինստիտուտը (SIPRI)՝ հիմնվելով 2010-2014թթ-ին սովորական սպառազինության և ռազմական սարքավորումների մատակարարումների տվյալների հրապարակման վրա:
Ինստիտուտի տվյալները հավաքագրվել են 1950թ-ից և միջազգային ռազմական տրանսֆերների միտումների գնահատման համար փորձագետներն օգտվում են հնգամյա ժամանակահատվածի ցուցանիշներով:
Ըստ SIPRI-ի տվյալների՝ աշխարհում զենքի մատակարարումներով առաջատարն ԱՄՆ-ն է: Նրան է բաժին ընկնում աշխարհում զենքի արտահանման ողջ ծավալի 31%-ը: Մատակարարումների 1/3-ը (32%-ն) ուղղված է Մերձավոր Արևելք: Բացի այդ, ամերիկյան զենքի խոշոր ներկրողներ են Հարավային Կորեան, ԱՄԷ-ն և Ավստրալիան: Ընդհանուր առմամբ՝ ԱՄՆ-ն զենք է մատակարարել 94 երկիր:
Փաստաթղթի համաձայն՝ ռուսական սպառազինությունը տվյալ ժամանակահատվածում մատակարարվել է 56 երկիր, հիմնականում՝ Հնդկաստան, Չինաստան և Ալժիր: Ռուսասանի մասնաբաժինը զենքի համաշխարհային շուկայում կազմում է 27%: Այն 5%-ով ավել է նախորդ հնգամյակի տվյալների համեմատ: Ներկրողների մոտ մեծ պահանջարկ ունեն ռուսական ռազմական ուղղաթիռները և այլ տիպի ռազմաօդային տեխնիկան:
Զենքի արտահանման ծավալներով աշխարհում երրորդը Չինաստանն է, որի մասնաբաժինը հասել է 5%-ի: Չինական զենքը պահանջարկ ունի 35 երկրում, այդ թվում՝ Պակիստանում, Մյանմայում և Բանգլադեշում:
Չորորդ հորիզոնականում է Գերմանիան, որի արտահանումը 11%-ից նվազել է 5%-ի: Հինգ տարվա ընթացքում ԵՄ-ի զենքի արտահանումը ևս նվազել է 16%-ով: Միաժամանակ նույնքան էլ մեծացել է համաշխարհային զենքի առևտրի ծավալը՝ 2005-2009թթ համեմատությամբ:

США и Россия - крупнейшие экспортеры оружия в мире
Россия заняла второе место по экспорту оружия в 2010-2014 годах, лидером по продажам вооружений заняли США, а Германия резко сократила экспорт. Об этом в понедельник сообщил Стокгольмский международный институт исследования проблем мира СИПРИ в связи с публикацией данных о поставках основных видов обычных вооружений и военного оборудования с 2010 по 2014 год.
База данных института охватывает период с 1950 года, в описании тенденций международных военных трансферов эксперты института пользуются средними показателями пятилетнего периода.
По данным SIPRI, лидером по поставкам оружия за границу остались США. На их долю приходится 31% от всего экспорта вооружений в мире. Около трети поставок (32%) адресовано на Ближний Восток. При этом главными покупателями американского оружия являются Южная Корея, ОАЭ и Австралия. Всего США поставляет оружие в 94 государства.
Согласно документу, российские вооружения за указанный период закупали 56 стран, а основными импортерами стали Индия, Китай и Алжир. Российская доля на мировом рынке оружия составила 27%. Это на 5% больше предыдущего пятилетнего периода. Наибольшим спросом у покупателей пользовались российские боевые вертолеты и другая военно-воздушная техника.
Третье место в мире по объемам экспорта вооружений занимает Китай. Доля страны на рынке достигла 5%. Китайское оружие пользуется спросом в 35 странах, его традиционные покупатели - Пакистан, Мьянма и Бангладеш.
На четвертом месте в списке SIPRI находится Германия, экспорт оружия которой снизился с 11 до 5%. За пять лет экспорт вооружений из стран Евросоюза уменьшился в целом на 16%. Точно на такой же процентный показатель вырос общий мировой объем торговли оружием по сравнению с 2005-2009 годами.