Այսօր Իսրայելում տեղի կունենան արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ
Ընտրությունները նշանակվել էին այն բանից հետո, երբ ֆինանասների նախարար Յիր Լապիդը և արդարադատության նախարար Ցիպի Լիվնին հրաժարական էին տվել:
Վերջին հարցումների համաձայն ներկայիս վարչապետ Նեթանյահուի կուսակցությանը՝ «Լիկուդը», կարող է զբաղեցնել միայն երկրորդ տեղը: Առաջին տեղում է ձախակողմյա «Սիոնիստական ճամբար» խմբավորումը, իսկ երրորդում՝ «Միսանական արաբական ցուցակը»:
Դիտորդների կարծիքով երկրի ղեկավարն, ամենայն հավանականությամբ կընտրվի ամենաշատ ձայներ հավաքած կուսակցությունների առաջնորդների բանակցությունների արդյունքում:

Израиль: досрочные парламентские выборы
Досрочные парламентские выборы в Израиле были назначены после отставки министра финансов Яира Лапида и министра юстиции Ципи Ливни. По мнению наблюдателей, эти выборы должны послужить вотумом доверия для нынешнего израильского премьера Биньямина Нетаньяху.
По последним опросам, его партия "Ликуд" может рассчитывать лишь на второе место. Первое может занять левоцентристский блок "Сионистский лагерь". На третьем месте идет "Объединенный арабский список".
Однако будущий премьер, скорее всего, определится в ходе переговоров лидеров, набравших наибольшее количество голосов партий, отмечают наблюдатели.