ԵՄ-ն դեմ է Ռուսաստանի և Հարավային Օսիայի միջև պայմանագրին
Եվրոպական արտաքին քաղաքականության հարցերով հանձնակատար Ֆեդերիկա Մոգերինիի կարծիքով Ռուսաստանի և Հարավային Օրսիայի միջև դաշնակցության և ինտեգրման մասին նախատեսված պայմանագիրը հակասում է տարածաշրջանում անվտանգության ամրապնդմանը և հանդիսանում է ՌԴ միջազգային պարտավորությունների խախտում:
«Ռուսաստանի և Հարավային Օսիայի միջև Դաշնակցության և ինտեգրման մասին պայմանագրի կնքումը, որը նախատեսված է մարտի 18-ին, կդառնա հերթական քայլը, որը դեմ է գնում տարածաշրջանում անվտագության և կայունության ամրապնդմանը»,- հայտարարել է Եվրամիության արտաքին քաղաքականության գերատեսչությունը:
Ըստ նրա՝ «փաստաթղթի ստորագրումը Ժնևյան միջազգային քննարկումների 31-րդ հանդիպման ժամանակ, ստեղծում է այնպիսի հանգամանքներ, որոնք չեն նպաստում տեղում անվտանգության և հումանիտար իրավիճակի բարելավմանն ուղղված կառուցողական միջավայրին»:
«ԵՄ-ն հայտնում է իր հաստատուն աջակցությունը Վրաստանի ինքնիշխանությանը և տարածքային ամբողջականությանը՝ միջազգայնորեն ճանաչված իր սահմաններում և կոչ է անում Ժնևյան միջազգային քննարկումների մասնակիցներին դիտարկել հնարավոր բոլոր քայլերը, որոնք կնպաստեղն տեղում անվտանգության և կայունության ապահովմանը»,- հայտարարել է Մոգերինին:
Ինչպես հայտարարվել է ավելի վաղ, Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը չորեքշաբթի կհանդիպի Հարավային Օսիայի Հանրապետության նախագահ Լեոնիդ Թիբիլովի հետ, ում հետ կքննարկի անվտանգության խնդիրները անդրկովկասյան տարածաշրջանում: Բանակցությունների արդյունքում կստորագրվի Ռուսաստանի և Հարավային Օսիայի միջև դաշնակցության և ինտեգրման մասին պայմանագիրը:

ЕС против договора между РФ и Южной Осетией
Глава европейской дипломатии Федерика Могерини считает предстоящее подписание договора о союзничестве и интеграции между Россией и Южной Осетией противоречащим укреплению безопасности в регионе и нарушением международных обязательств РФ.
"Заключение договора о союзничестве и интеграции России и Южной Осетии, намеченное на 18 марта,  станет очередным шагом, идущим вразрез усилиям, которые направлены на укрепление безопасности и стабильности в регионе", - заявила во вторник внешнеполитическая служба Европейского союза.
По ее словам, "подписание документа в день 31-го раунда Женевских международных дискуссий создает обстоятельства, которые не способствуют конструктивному климату для усилий по улучшению безопасности и гуманитарной ситуации на месте".
"ЕС вновь заявляет о своей твердой поддержке суверенитета и территориальной целостности Грузии в пределах ее международно признанных границ и призывает участников Женевских международных дискуссий продолжить рассмотрение любых новых шагов, которые будут способствовать обеспечению безопасности и стабильности на местах", - заявила глава дипломатии ЕС.
Как сообщалось, президент России Владимир Путин в среду встретится с президентом Республики Южная Осетия Леонидом Тибиловым, с которым обсудит вопросы безопасности в закавказском регионе. По итогам переговоров будет подписан Договор между РФ и Южной Осетией о союзничестве и интеграции.