Չինաստանը 25 մլն դոլար վարկ կտրամադրի Հայաստանին
Վարկը կտրամադրվի «ՀՀ կառավարության և ՉԺՀ կառավարության միջև ՉԺՀ-ի կողմից ՀՀ-ին արտոնյալ պայմաններով վարկեր տրամադրելու մասին» շրջանակային համաձայնագրով, որն այսօր հաստատել է ՀՀ կառավարությունը:
ՀՀ ֆինանսների նախարարի տեղակալ Պավել Սաֆարյանը նշել է, որ վարկի մարման ժամկետը 20 տարի է, որից 5-ը՝ արտոնյալ: Վարկի տարեկան տոկոսադրույքը 2% է, իսկ տարեկան պատվավճարը կազմում է 0,25%:
Կառավարության հաստատած մեկ այլ համաձայնագրով՝ Չինաստանը 60 մլն յուանի ($9,6 մլն) անհատույց տեխնիկական օգնություն կտրամադրի Հայաստանին:

China will provide 155 million yuan ($25 million) soft loan to Armenia. The loan will be given according to the framework agreement between the governments of the Republic of Armenia and the People’s Republic of China on "Providing Loans with Favorable Conditions," – agreement which was approved by the RA government today.
Deputy Finance Minister Pavel Safaryan noted that the loan repayment period is 20 years, of which 5 – with favored conditions.
According to another agreement approved by the RA Government, China will lend 60 million yuan ($ 9.6 million) as technical assistance to Armenia.