Բուրջանաձե. Աբխազիան և Ցխինվալիի շրջանն ավելի են հեռանում մեզանից
«Միացյալ դեմոկրատական շարժում» կուսակցության ղեկավար Նինո Բուրջանաձեն Մոսկվայի և Ցխինվալիի միջև պայմանագրի ստորագրման ողջ պատասխանատվությունը դնում է իշխանությունների վրա:
Ըստ նրա՝ Վրաստանի իշխանությունները ոչինչ չեն արել, որպեսզի բանակցություններ սկսեն Ռուսաստանի հետ՝ Սուխումիի և Ցխինվալիի հետ դաշնակցության պայմանագրի ստորագրման գործընթացի կասեցման նպատակով:
Ինչպես ասուլիսի ժամանակ նշել է Բուրջանաձեն, այդ փաստթուղթը Վրաստանի համար պարունակում է լուրջ խնդիրներ և «ավելի է հեռացնում Աբխազիան և Ցխինվալիի շրջանը»:
«Վերջին շրջանում Վրաստանի գիտակից բնակչությունը և միջազգային հանրությունից այն անձինք, ովքեր ուշադիր հետևում են իրադարձություններին, դարձել են մեր կառավարության և ընդդիմադիր մի շարք կուսակցությունների հիմարության ականատեսը, քանի որ նրանք աչքերը փակում են առկա խնդիրների վրա, վարում են պարտվողական քաղաքականություն՝ այն արդարացնելով արևմտյան արժեքներով: Ամենայն պատասխանատվությամբ հայտարարում եմ, եթե մեր կառավարությունը իրական քայլեր ձեռնարկեր Ռուսաստանի հետ երկխոսություն սկսելու ուղղությամբ, եթե կայանար Վրաստանի և Ռուսաստանի առաջնորդների միջև նախնական հանդիպում, եթե բանակցություններ սկսվեին Աբխազիայի և Հարավային Օսիայի ներկայացուցիչների հետ, այժմ կլիներ բացարձակ այլ իրականություն և այդ պայմանագրերը չէին կնքվի»,- հայտարարել է Նինո Բուրջանաձեն:
Ըստ նրա՝ որքան երկար այսպես շարունակվի, այնքան կիմաստազրկվի երկխոսությունը, քանի որ այլևս քննարկելու որևէ բան չի լինի:

Буржанадзе: Абхазия и Цхинвали все больше отдаляются от нас
Лидер "Объединенного демократического движения" Нино Бурджанадзе возлагает всю ответственность за подписание договора Между Москвой и Цхинвалом на власти Грузии.
По ее словам, "власти Грузии ничего не сделали хотя бы для того, чтобы начать переговоры с Россией и приостановить процесс оформления договора о союзничестве с Сухуми и Цхинвали".
Как заявила Бурджанадзе на пресс-конференции сегодня, этот документ сулит Грузии очень серьезные проблемы и "еще больше отдаляет от нас Абхазию и Цхинвальский регион".
"В последнее время разумное население Грузии и те люди из международного сообщества, кто внимательно следит за событиями, стали свидетелями глупости нашего правительства и целого ряда оппозиционных партий, которые закрывают глаза на существующие проблемы и проводят капитулянтскую политику, оправдывая ее западными ценностями. Со всей ответственностью заявляю: если бы наше правительство сделало реальные шаги для начала диалога с Россией, если бы состоялась первичная встреча между лидерами Грузии и России, если бы начались переговоры с представителями Абхазии и Южной Осетии, сегодня была бы совершенно другая реальность и эти договоры не были бы оформлены", - заявила Нино Бурджанадзе.
По ее словам, чем дальше, тем больше теряет смысл диалог, поскольку обсуждать уже практически нечего.