ԼՂՀ ԱԺ խմբակցությունները Շուշիի ջարդերի 95-րդ տարելիցի առթիվ հայտարարությամբ են հանդես եկել
ԼՂՀ Աժ խմբակցությունները համատեղ հայտարարությամբ են հանդես եկել՝ Շուշիի ջարդերի 95-րդ տարելիցի առթիվ: Հայտարարության մեջ մասնավորապես ասված է.
95 տարի առաջ այս օրերին Օսմանյան Թուրքիայի՝ Անդրկովկաս ներխուժած  էքսպեդիցիոն  կորպուսի կանոնավոր զորամասերը, նենգորեն խախտելով նախկին Ռուսական կայսրության  Ելիզավետպոլի և Բաքվի  նահանգներում իր իսկ կողմից հաստատած  Ադրբեջանի Դեմոկրատական Հանրապետության մուսավաթական կառավարության և ինքնորոշված Արցախի Ազգային խորհրդի միջև ձեռք բերված ժամանակավոր համաձայնագիրը և հրահրելով տեղի մուսուլմանական բնակչության վերնախավի մոլեռանդ հայատյացությունը` հարձակվեցին Շուշի քաղաքի հայկական թաղամասերի վրա:
Սպանվեց, անհայտ կորավ շուրջ 30 հազար հայ, փրկվածները ցրվեցին աշխարհով մեկ: Ավերվեցին և կողոպտվեցին հայերին պատկանող գույքը, բոլոր բնակելի շինությունները, վարչական, կրթական, մշակութային և հոգևոր հաստատությունները:
Մեծագույն այդ ոճրագործությունը ծրագրվել և իրականացվել է Արցախի վարչական, տնտեսական, քաղաքական և մշակութային կենտրոնը կործանելու, հինավուրց հայոց քաղաքի էթնիկ պատկերը փոխելու, արցախահայությանը ինքնորոշման իրավունքը իրականացնելու հնարավորությունից զրկելու նպատակով։
Հատկանշական է, որ Շուշիի փաստացի ավերումը տեղի է ունեցել այդ դեպքերից ընդամենը հինգ տարի առաջ Արևմտյան Հայաստանում սկիզբ առած ու դեռ շարունակվող մեկ այլ եղերական իրադարձության՝ Հայոց ցեղասպանության դեպքերի խորապատկերի վրա, որի հանդեպ միջազգային հանրության անտարբերությունը նոր ոճիրների առիթ դարձավ:
Վերահաստատելով Արցախի ժողովրդի վճռականությունը՝ զարգացնելու իր անկախ պետությունը՝ հանուն սերունդների բարօրության և ազգամիջյան համերաշխության, մենք՝
- դատապարտում ենք 1920թ. մարտի 21-26-ի Շուշի քաղաքի հայկական  ջարդերը,  դրանք որակում որպես Օսմանյան կայսրությունում հայ ժողովրդի ցեղասպանության, հայության հայրենազրկման քաղաքականության շարունակություն,
- միջազգային հանրության ուշադրությունն ենք հրավիրում այն իրողության վրա, որ  խորհրդային Ադրբեջանի գոյության 70 տարիների ընթացքում Շուշին հետևողականորեն վերածվել էր ադրբեջանական անհանդուրժողականության և հայատյացության  կենտրոնի,
- փաստում ենք 1992թ. մայիսին՝ Շուշիի ազատագրման ռազմագործողության  անխուսափելիությունը և նրա բացառապես հումանիտար բնույթը, որով կանխվել է Ստեփանակերտի 50 հազար բնակչության դաժան ոչնչացումը կատարյալ շրջափակման հետևանքով սպառնացող սովի, համաճարակի և մշտական հրթիռահրետակոծության միջոցով,
- կոչ ենք անում Ադրբեջանին՝ առերեսվել սեփական անցյալին, դադարեցնել հայատյացությունը և ձեռնամուխ լինել Արցախի հետ իրավահավասար հարաբերությունների հաստատմանը` ի շահ տարածաշրջանային խաղաղության և կայունության:

Factions of NKR NA Call on Baku to Build Relations with Artsakh Based on Equal Rights
The factions of Nagorno-Karabakh Republic National Assembly issued a statement on the occasion of the 95th anniversary of Shushi massacres. The statement reads as follows (non-official translation):
"95 years ago, in these days the Ottoman Turkey regular armies of expeditionary Corpus that entered Caucasus, outrageously violating the temporary agreement between the Musavat government of the Azerbaijani Democratic Republic and the National Council of the self-determined Artsakh in the Yelizavetpol and the provinces of Baku in the former Russian Empire and instigating anti-Armenian moods of the local Muslim elite, attacked the Armenian neighborhoods of the city Shushi.
Around 30 thousand people were killed or were reported to be missing, the survivors spread around the world. The property belonging to Armenians - all residential buildings, administrative, educational, cultural and religious institutions, were destroyed and looted.
This greatest crime was planned and implemented to destroy the administrative, economic, political and cultural center of Artsakh, to change the ethnic composition of the ancient Armenian city, to deprive the Artsakh Armenians of the right of self-determination.
It is noteworthy that the actual destruction of Sushi took place on the background of the tragic event that took place in Western Armenia five years before the Shushi events and was still continuing – the Armenian Genocide, towards which the indifference of the international community led to new crimes.
Reaffirming the commitment of the people of Artsakh to develop their independent state for the benefit of future generations and interethnic solidarity, we
- condemn the 1920, March 21-26 Armenian massacres of the city Shushi, call them as a genocide against Armenians by the Ottoman Empire, the continuation of the policy of dispossession of Armenians,
- draws the attention of the international community on the fact that during the 70 years of Soviet Azerbaijan Shushi had turned into a center of Azerbaijani intolerance and anti-Armenian moods,
- confirm the inevitability of the armed operation of the liberation of Shushi and its exceptionally humanitarian nature, which prevented the brutal destruction of 50 thousand people of Stepanakert through famine, epidemic and continues bombarding as a result of full blockade,
- call on Azerbaijan to face its past, stop hatred towards Armenians and start establishing relations with Artsakh based on equal rights for the sake of regional peace and stability.