Բակո Սահակյան. Արցախում միշտ եղել են օրինակելի ընտրություններ
Արցախի հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից հայտնում են, որ Արցախի նախագահ Բակո Սահակյանը հրավիրել է ընդլայնված աշխատանքային խորհրդակցություն` նվիրված 2015 թվականի խորհրդարանական ընտրությունների անցկացմանը, որին մասնակցել են հանրապետության օրենսդիր, գործադիր և դատական իշխանությունների, քաղաքական ու հասարակական հատվածների ներկայացուցիչներ:
Իր խոսքում նախագահը մայիսի 3-ին կայանալիք Ազգային ժողովի ընտրությունները որակել է որպես պետության կյանքին ու կենսագործունեությանը վերաբերող կարևորագույն գործընթացներից մեկը:
Նախագահ Սահակյանը կոնկրետ հանձնարարականներ է տվել շահագրգիռ մարմիններին ընտրությունները պատշաճ մակարդակով անցկացնելու կապակցությամբ՝ ընդգծելով, որ պետք է արվի հնարավորը, որպեսզի ընտրություններն անցնեն խիստ համապատասխան գործող օրենսդրության տառին ու ոգուն և ապահովվի քաղաքացիների ընտրական իրավունքների լիարժեք իրականացումը: Բակո Սահակյանի խոսքով՝ Արցախում միշտ եղել են օրինակելի ընտրություններ, և այս ընտրությունները ևս պետք է լինեն այդպիսին:
Երկրի ղեկավարը հատուկ ընդգծել է, որ չնայած քարոզարշավի ընթացքում գաղափարների և մտքերի մրցակցությունն ու բանավեճերն անխուսափելի են, այնուամենայնիվ դրանք պետք է տեղի ունենան քաղաքակիրթ ճանապարհով, փոխադարձ հարգանքի մթնոլորտում:
Խորհրդակցությանը ներկա էին Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը, վարչապետ Արա Հարությունյանը, պաշտոնատար այլ անձինք:

Bako Sahakyan: Elections in Artsakh Have Always Been Exemplary
The  information  center of the President of  Artsakh Republic informs that President of Artsakh, Bako Sahakyan,  invited an extended consultation on the organization of 2015 parliamentary elections. The representatives from executive, legislative and judiciary branches of the government as well as civil society representatives took part in the consultation.
In his speech the President called  May 3 National Assembly elections one of  the most important processes for the existence and progress of the  country.
President Sahakyan gave specific instructions to the relevant bodies to conduct election in the proper manner underling that the best should be done for the elections to pass in accordance with existing legislation and for the citizens to enjoy their absolute right of vote.  According to Bako Sahakyan, the elections in Artsakh  have always been exemplary and the upcoming election should  be organized in the same manner.
The head of the country noticed that although the competition of ideas and opinions as well as debates is inevitable, they should be organized in civilized atmosphere where there is mutual respect.
The head of the National Assembly Ashot Ghulyan, Prime Minister Ara Harutyunyan and other officials were also present during the consultations.