Ֆրանսիայի հարավում կործանված ինքնաթիռի օդաչուն բուժում է ստացել ինքնասպանության հակվածության դեմ
Քննիչները բացահայտել են, որ Ֆրանսիայի հարավում աղետի ենթարկված A320 ինքնաթիռի երկրորդ օդաչու Անդրեաս Լյուբիցը նախքան օդաչու դառնալը մի քանի տարի շարունակ բուժում է ստացել ինքնասպանության հակվածության դեմ։ Սակայն, երբ Լյուբիցին տրվել է օդաչուի արտոնագիր, նրա փաստաթղթերում բուժման փաստը չի արձանագրվել, հաղորդել են քննիչները։
Մարտի 24-ին Germanwings ավիաընկերության А 320 օդանավը Իսպանիայից Գերմանիա չվերթի ժամանակ աղետի էր ենթարկվել Ֆրանսիայի հարավում՝ լեռնային տեղանքում: Ինքնաթիռում աղետի պահին գտնված 144 ուղևորները և անձնակազմի 6 անդամները զոհվել են։
Ինքնաթիռի անկման փաստով քրեական գործ է հարուցվել: Նախնական վարկածով աղետը տեղի է ունեցել Անդրեաս Լյուբիցի մեղքով, ով, մենակ մնալով օդաչուների խցիկում, փակել է դուռը, որպեսզի անձնակազմի հրամանատարին թույլ չտա վերադառնալ և սկսել է կտրուկ իջեցնել թռիչքի բարձրությունը, ինչը հանգեցրել է ինքնաթիռի կործանմանը։

Андреас Любиц в прошлом лечился из-за склонности к суициду
В германской прокуратуре выяснили, что второй пилот разбившегося во французских Альпах Airbus A-320 Андреас Любиц в прошлом лечился из-за склонности к суициду. Об этом сообщает Reuters.
''Несколько лет назад, перед тем, как получить лицензию пилота, он долгое время проходил психотерапевтическое лечение в связи с заметными суицидальными наклонностями'', — отметили в прокуратуре Дюссельдорфа.
Ранее следователи нашли в квартире Любица порванную справку об отпуске по болезни. Согласно этому документу, пилот не должен был работать с 19 по 26 марта (самолет разбился 24 марта).
Airbus A-320 компании Germanwings выполнял рейс из Барселоны в Дюссельдорф. В результате катастрофы все находившиеся на борту (150 человек, в том числе шесть членов экипажа) погибли.