Էրդողանի «զինվորական խաղերը»
Թուրքիայում դատարանն արդարացրել է 236 զինվորականների, ովքեր մեղադրվում էին 2003 թվականին Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի դեմ դավադրություն կազմակերպելու մեջ, ով այդ ժամանակ դեռևս զբաղեցնում էր երկրի վարչապետի պաշտոնը: Այս մասին հայտնում է Reuters գործակալությունը: Դատարանը նման որոշում է կայացրել այն բանից հետո, երբ մեղադրող կողմը կարծիք է հայտնել, թե ներկայացված թվայնացված ապացույցներն անընդունելի են դիտարկման համար: Ընդհանուր առմամբ այս գործով 361 կասկածյալ կար:
Ինչպես հայտնում է Today’s Zaman-ը, վերոնշյալ 236 արդարացված զինվորականների թվում մի շարք բարձրաստիճան գեներալներ կան, ինչը վկայում է այս գործի լրջության մասին:
2012 թվականին այս զինվորականները մեղավոր էին ճանաչվել: Սակայն ավելի ուշ սահմանադրական դատարանի որոշմամբ գործը վերանայման դրվեց: Իշխանությունները պնդում էին, որ «Կուվալդա» գործի շրջանակներում զինվորականները նպատակ են ունեցել ապակայունացնել երկրում տիրող իրավիճակը և այդ պատրվակով իշխանությունը վերցնել իրենց ձեռքը:
Կասկածյալներն այս մեղադրանքները հորինված էին անվանում՝ նշելով, որ դրանք նպատակ ունեն վարկաբեկել ընդդիմադիր ուժերին: Ինչպես հայտնում է РИА Новости-ն, զինվորականները հայտարարում էին, որ այդ ծրագիրը ռազմական խաղի սցենար է եղել, և իրականության հետ ոչ մի կապ չի ունեցել:
Այս գործը շատերը նմանեցնում են 2008 թվականի «Էրգենեկոնի» գործի հետ, երբ զինվորականները կրկին մեղադրվեցին պետական հեղաշրջում ծրագրելու մեջ: Վերլուծաբանները նշում են, որ այս գործերի միջոցով Թուրքիայում իշխող Արդարություն և զարգացում կուսակցությունը փորձում էր թուլացնել երկրում զինվորականների դիրքերը, ովքեր ավանդաբար զգալի ազդեցություն են ունեցել Թուրքիայում:
Հատկանշական է, որ այս դատական գործը, որը հայտնի է նաև Բալյոզ (Balyoz) անունով, երկար ժամանակ ներկայացվում էր որպես Էրդողանի և նրա կուսակցության դեմ զինվորականների կազմակերպած դավադրության գլխավոր ապացոււյց: Եվ հիմա դատարանի նման որոշումը վկայում է իշխող կուսակցության դիրքորոշման կտրուկ փոփոխության մասին: Չի բացառվում, որ այս որոշումը կապված է առաջիկա խորհրդարանական ընտրությունների հետ, և ԱԶԿ-ն փորձում է ստանալ զինվորականների աջակցությունը ներքին դժգոհությունների համապատկերի վրա: Նշենք, որ օրերս Թուրքիայում հաստատված ներքին անվտանգության մասին օրենքը, ինչպես նաև երկրում նախագահական համակարգ հաստատելու Էրդողանի ձգտումը բողոքի նոր ալիք են բարձրացրել թուրքական ընդդիմության շրջանում: Մյուս կոմից, քրդական խնդրի շուրջ խաղաղ գործընթացը շատ դանդաղ է ընթանում, ինչը նշանակում է, որ Էրդողանի կուսակցությունը դժվար թե ստանա քրդերի ձայները: Հետևաբար, այս պահին շեշտը դրվում է զինվորականների վրա:

"Военные игры" Эрдогана
Суд в Турции оправдал 236 военных, которых обвиняли в причастности к заговору 2003 года против Реджепа Тайипа Эрдогана, находившегося в то время на посту премьер-министра. Об этом сообщает Reuters со ссылкой на адвоката. Такое решение суда было принято после того, как сторона обвинения высказала мнение, что предъявленные цифровые доказательства неприемлемы для рассмотрения их по существу. Всего по этому делу проходило 361 подсудимых.
Как сообщает Today’s Zaman, среди оправданных - бывший командующий 1-й Армией, генерал в отставке Четин Доган, генерал-лейтенант в отставке Энгин Алан, который сейчас представляет Партию националистического движения, экс-командующий Военно-морскими силами, адмирал в отставке Озден Орнек и другие высокопоставленные военные. Одни только эти имена показывают серьезность этого дела.
Напомним: в 2012 году офицеры были признаны виновными. Однако позднее решением Конституционного суда был инициирован пересмотр судебного дела. План под кодовым названием "Кувалда", по версии властей, заключался в том, чтобы дестабилизировать обстановку в стране с помощью серии провокаций. Должно было произойти несколько взрывов в местах скопления людей, обвинение в организации терактов планировалось предъявить Греции. Далее военные должны были воспользоваться создавшейся неразберихой и взять власть в свои руки.
Сами предполагаемые участники заговора назвали эту версию вымышленной и нацеленной на дискредитацию оппозиционных сил в Турции. Фигуранты дела, как отмечает РИА Новости, заявляли, что план, о котором шла речь, был сценарием военной игры на одном из семинаров и не имел никакого отношения к действительности.
Этот процесс во многом схож с делом о перевороте 2008 года, по которому также были арестованы сотни офицеров и генералов. Они были объявлены членами закрытой организации радикальных националистов и сторонников светского государства "Эргенекон". Сами арестованные заявили, что "Эргенекон" является выдумкой властей, которые с помощью арестов укрепляют свои позиции.
Примечательно, что это судебное дело, которое известно также под названием Бальоз (Balyoz), долгое время было представлено как главное "доказательство" заговора военных против Эрдогана и его партии. И сейчас это решение суда свидетельствует о коренном изменении в позиции правящей партии. Не исключается, что данное решение связано с предстоящими парламентскими выборами в Турции, и правящая партия пытается заручиться поддержкой военных на фоне внутренних недовольств. Напомним, что новый закон о внутренней безопасности, а также стремление Эрдогана установить в стране президентскую систему подняли новую волну протестов со стороны оппозиции. С другой стороны, процесс мирного урегулирования с курдами продвигается очень медленно. Это означает, что на предстоящих парламентских выборах партия Эрдогана, скорее всего, не получит голоса курдов. Соответственно, ставка сейчас делается на военных.