Նոր «ժողովրդավար» քայլ Թուրքիայում
Թուրքիան շարունակում է ապացուցել աշխարհին, որ իր երկրում չկա իրական ժողովրդավարություն: Այս անգամ այն սկսել է խիստ քննադատական և ավելի բարձր մակարդակով ճնշում գործադրել սոցիալական կայքերի վրա՝ արգելափակելով Twitter-ը, Youtube-ը և Facebook-ը: Ինչպես հայտնում է Daily News-ը, այս որոշումը կայացվել է այն բանից հետո, երբ կայքերը հրապարակել են լուսանկարներ, որտեղ անցած շաբաթ Ստամբուլում զինված անձինք թուրք դատախազին պատանդ են վերցրել:
Բացի այս երեք աշխարհի խոշորագույն կայքերից՝ այս միջադեպի վերաբերյալ կան նաև այլ հղումներ, որոնք հրապարակվել են թուրքական թերթերում: Ինչպես հայտնում է Hürriyet-ը, իշխանությունները արգելափակել են մոտավորապես 166 կայք, որոնք «իրենց թույլ են տվել» հրապարակել վիճահարույց լուսանկարները: Ապրիլի 1-ին, մոտ 13 լրատվական կազմակերպությունների և լրագրողների, որոնք հրապարակել են լուսանկարներ, որտեղ Կիրազը՝ դատախազը, պատանդի կարգավիճակով է պատկերված, արգելել են մասնակցել մամուլի ասուլիսին և վերջինիս հուղարկավորության արարողությանը:
Ինչպես արդեն հայտնել էինք՝ թուրքական ձախակողմյան խմբավորման անդամները հինգշաբթի օրը պատանդ էին վերցրել դատախազին, ով հետաքննում էր 2013թ.-ին ցույցերի ժամանակ մահացած 15-ամյա Բերկին Էլվանի գործը: «Հեղափոխական ժողովրդական ազատագրական կուսակցություն-ճակատ» խմբավորումը հրապարակել էր լուսանկարներ, որտեղ երևում է, թե ինչպես է զինված անձն ատրճանակը պահել դատախազի գլխին և հայտարարում է, որ կսպանի նրան, եթե իր պահանջները չբավարարվեն:

New "Democratic" Step in Turkey
The Turkish Government continues to prove that there is no true democracy in their country. This time it has reinforced its heavily criticized suppression on social media, blocking the access to Twitter, Youtube and Facebook. As Daily News reports, this decision was made because of the publication of photos showing a prosecutor who was taken hostage by militants in Istanbul last week.
Besides these, three world’s largest media websites, there are also other links to the stories published by Turkish newspapers. As Hurriyet reports, authorities were ordered to block approximately 166 websites that published the controversial photos. On April 1, about 13 media organizations and journalists who had published photos showing Kiraz, the prosecutor, as a hostage were banned to participate in the press conference and the funeral ceremony.
As it was previously mentioned, members of a far-left Turkish group took the prosecutor in the controversial case of the killing of Gezi victim Berkin Elvan hostage on Thursday, killing his two captors. Thereon, the Revolutionary People's Liberation Party-Front (DHKP-C) had published a picture of the prosecutor with a gun to his head and said he would kill him unless his demands were met.