Սաուդյան Արաբիան համաձայն է բարձրացնել նավթի գները
Սաուդյան Արաբիան համաձայնել է նավթի գների բարձրացմանը, եթե նրան աջակցություն ցուցաբերեն ՕՊԵԿ-ի անդամ չհանդիսացող երկրները։ Այս մասին տեղեկացնում է Reuters գործակալությունը։
«Նավթ արդյունահանող և արտահանող հիմնական երկրների հետ միասին հստակ սկզբունքերի և բարձր թափանցիկության պայմաններում թագավորությունը նախկինի պես պատրաստ է օգնել շուկայում վերականգնել կայունությունը և նպաստել գների խելամիտ բարձրացմանը», -հայտարարել է Սաուդյան Արաբիայի նավթի նախարար Ալի ալ Նաիմին։
Նախարարի փոխանցմամբ՝ Սաուդյան Արաբիան մարտին ավելացրել է նավթի արդյունահանումը՝ հասնելով օրական մինչև 10,3 մլն բարելի։ Նաիմին նաև ընդգծել է, որ մոտ ապագայում սպասվում է նավթի գների աճ։

Саудовская Аравия согласна повыcить цены на нефть
Саудовская Аравия согласна на увеличение цен на нефть, если ее поддержат страны, не входящие в ОПЕК, передает Rosbalt.
"Королевство по-прежнему готово помочь вернуть стабильность на рынке и содействовать разумному повышению цен, но вместе с основными нефтедобывающими и экспортирующими странами и на основе четких принципов и высокой прозрачности, вместе со странами залива и странами-членами ОПЕК" ,- заявил министр нефти королевства Али аль-Наими.
По словам министра, Саудовская Аравия увеличила добычу в марте до 10,3 млн баррелей в сутки. Наими также подчеркнул, что ожидает роста цен на нефть в ближайшем будущем.