Ադրբեջանի հետ պետք է խոսել պատժամիջոցների լեզվով
Մարդու իրավունքերի խախտումները և խոսքի ազատության սահմանափակումները միշտ եղել են, և ինչպես ցույց են տալիս զարգացումները, կշարունակեն մնալ Ադրբեջանի մեծագույն խնդիրներից մեկը, եթե, իհարկե, այն վերջինիս կողմից ընկալվում է որպես խնդիր։ Ադրբեջանը փորձում է կերտել հզոր երկրի պատկեր, որը իբրև թե որևէ խնդիր չունի կամ կարող է իր այդ խնդիրները լուծել նավթի և նավթադոլարների միջոցով։
Ադրբեջանը համարվում է աշխարհի ամենակոռումպացված երկրներից մեկը։ Freedom House-ի վերջին զեկույցի համաձայն՝ Ադրբեջանում կոռուպցիայի մակարդակը գնահատվում է 6 (ըստ Freedom House-ի` 1-ով գնահատվում է ամենաքիչ կորումպացված երկիրը, իսկ 7-ով՝ ամենաշատ կորումպացվածը)։
Սա ուղղակի թիվ չէ։ Եթե նայենք միայն նավթի արտահանումից ստացվող երկրի եկամուտներին և երկրի ՀՆԱ-ին, միանգամային պարզ է դառնում, որ այդ թվերն ուղղակի անհամադրելի են։ Մեկ այլ խնդիր, որն արդեն նշել եմ, մարդու իրավունքների խախտումները և խոսքի ազատության սահմանափակումներն են, որոնք երկրի կոռումպացվածության, ամբողջատիրական վարչակարգի և Ալիևի կլանի գերիշխանության ուղղակի հետևանքներն են։
Մարդու իրավունքների պաշտպանությամբ զբաղվող ակտիվիստները, իրավաբանները, լրագրողները, ադրբեջանական հասարակության մտածող խավի այն ադամները, ովքեր ավելի ակտիվ են եղել իրենց աշխատանքում, արդեն բանտում են: Ադրբեջանում առկա է նաև մեկ այլ խնդիր՝ հայաֆոբիան։ Մի շարք ակտիվիստներ, մարդու իրավունքների պաշտպաններ, որոնց թվում են՝ Լեյլա և Արիֆ Յունուսները, Ռաուֆ Միրկադիրովը, ձերբակալվել են հայերի հետ համատեղ ծրագրեր իրականացնելու պատճառով և այժմ մեղադրվում են դավաճանության մեջ։ Այս ձերբակալություններով ադրբեջանական իշխանությունները նպատակ են հետապնդում լռեցնել նրանց և մաքրել իրենց ճանապարհը բոլոր հնարավոր խոչընդոտներից:
Հունիսի 12-28-ը Բաքվում կայանալիք Եվրոպական խաղերի նախաշեմին Սպորտի և իրավունքի դաշինքը, որը ձևավորվել է վերջերս և ներառում է Amnesty International, Human Rights Watch, FIFPro – World Players’ Union, Football Supporters Europe, Supporters Direct Europe, Terre des Hommes, և Transparency International Germany միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպություններին, կոչ է արել Ադրբեջանին ազատ արձակել անարդարացիորեն բանտարկված լրագրողներին ու ակտիվիստներին՝ ընդգծելով, որ Եվրոպական օլիմպիական կոմիտեների համար եզակի հնարավորություն է՝ բարձրաձայնելու իրենց բոլոր մտահոգությունները: Դաշինքի հայտարարության մեջ այնուհետև ասվում է․ «Լուռ մնալով՝ Եվրոպական օլիմպիական կոմիտեները ռիսկի են դիմում, քանի որ քննադատներին լռեցնելու Ադրբեջանի իշխանությունների քայլը կարող է ընկալվել որպես ընդունելի։ Իրադարձությունը, որն Ադրբեջանը հյուընկալում է, ըստ Օլիմպիական խարտիայի, ենթադրում է, որ մարդկային արժանապատվությունը և սպորտը պետք է լինեն հասարակության ներդաշնակ զարգացման կենտոնում»։
Իհարկե, սա ավելին է, քան օբյեկտիվ հայտարարություն։ Ոչ միայն եվրոպական օլիմպիական կոմիտեները, այլև միջազգային հանրությունը պետք է վաղուց քայլեր ձեռնարկեին Ադրբեջանին թույլ չտալու, որ նա այդքան հեռու գնար իր «համարձակ» գործողություններում։ Սպորտի և իրավունքի դաշինքն անգամ կոչ է արել Եվրոպական օլիմպիական կոմիտեներին օգտագործել լծակներ՝ ստիպելու Ադրբեջանին մինչև հունիսի 12-ը՝ բացման հանդիսավոր արարողությունը, երեք քայլ ձեռնարկել՝ անհապաղ ազատ արձակել անարդարացիորեն բանտարկված լրագրողներին ու իրավապաշտպաններին, ձեռնպահ մնալ մարդու իրավունքներով և ժողովրդավարացմամբ զբաղվող խմբերի գրանցումը մերժելուց և փոփոխել ոչ կառավարական խմբերի մասին օրենքը։ Սրանք այն քայլեր են, որոնց կիրառումը, անշուշտ կարող է փոխել իրավիճակը Ադրբեջանում՝ երկիրը ավելի բաց և ժողովրդավարական դարձնելով։ Սակայն, ակնկալել, որ Ադրբեջանը հաշվի կառնի եվրոպական օլիմպիական կոմիտեների որևէ խորհուրդ կամ նույնիսկ պահանջ, ավելի քան անիրատեսական է։ Սա առաջին դեպքը չէ, երբ նման կոչերով Ադրբեջանին են դիմել տարբեր բարձրաստիճան պաշտոնյաներ, միջազգային կազմակերպություններ՝ ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման, Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը, միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպությունների: Անցյալի փորձը ցույց է տվել, որ մի բան, ինչը պարտադիր բնույթ չի կրում, չի կարող իրական ազդեցություն ունենալ Ադրբեջանի վրա՝ բացի կարճ ժամանակահատվածով սթափեցնելուց: Սա է պատճառը, որ Ադրբեջանի հետ միակ աշխատանքային լեզուն պետք է լինի պատժամիջոցների լեզուն, որը նրան վերջապես կստիպի հասկանալ, որ նավթադոլարները չեն կարող միշտ փրկել իրեն, հակառակ դեպքում ներկայիս վիճակը կպահպանվի:

Violations of human rights and restrictions on freedom of expression have always and as the tendency shows, will remain one of the biggest problems of Azerbaijan, of course, if it is perceived by the latter as a problem. Azerbaijan tries to create an image of a powerful country, which does not have any problem, or it can solve its problems with oil and petrodollars. Actually, partially it has succeeded in what it has thought.
The country is considered to be a highly corrupted one.  According to the recent report of Freedom House the level of corruption in Azerbaijan is estimated 6 (according to Freedom House, 1 means least corrupted and 7 – the most corrupted). These are not just numbers. If one looks at the income of the country only from oil export and the GDP of the country, it becomes quite obvious that these numbers are not compatible. The other problem which I already mentioned – human rights violations, restrictions on freedom of expression are directly derived from the level of corruption of the country, the totalitarian regime and the Aliyev clan dominance in Azerbaijan. Among those human right activists, lawyers, journalists that are the thinking layer of the Azerbaijani society, those who have been more active in their work are already imprisoned. Here also reveals another problem of Azerbaijan – Armenophobia. Several activists, human rights defenders, among them Leyla and Arif Yunus, Rauf Mirkadirov have been arrested because of doing some projects with Armenians and are now charged for treason. One of the reasons of these imprisonments is the aim of the Azerbaijani authorities to silence them, to clean their way from all possible obstacles and to continue their way as they are used to.
On the eve of the European Games that will be held from June 12 to 28 in Baku, Sports and Rights Alliance -  a recently formed coalition including Amnesty International, Human Rights Watch, FIFPro – World Players’ Union, Football Supporters Europe, Supporters Direct Europe, Terre des Hommes, and Transparency International Germany – has called Azerbaijan "to release unjustly imprisoned journalists and activists," stressing that the European Olympic Committees have a unique opportunity and position to raise all these concerns with the President of Azerbaijan. The statement of the Alliance further on says: "By remaining silent, the European Olympic Committees risk sending a message that it is acceptable for the Azerbaijani government to silence critics while hosting an event that, according to the Olympic Charter, should stand for human dignity and sport at the heart of the harmonious development of society."
Of course, this is more than an objective statement and not only the European Olympic Committees, but also the international community should have long ago taken steps to prevent Azerbaijan go so far with its adventurous activities. The Sport and Rights Alliance even called on the European Olympic Committees to use leverage with Azerbaijan to take three steps before the June 12 opening ceremony – immediately release unjustly imprisoned journalists and human rights activists; end intimidation and prosecution of human rights activists, lawyers, journalists and opposition members; refrain from denial of registration to human rights and pro-democracy groups and amend the law on non-governmental groups. These are steps the implementation of which would surely change a level in Azerbaijan, would make the country opener and closer to democracy. However, to expect that Azerbaijan will take into consideration any advice or even a demand from the European Olympic Committees, is more than unrealistic. This is not the first time that such calls are being addressed to Azerbaijan from different levels, starting from the US President Obama, German Chancellor Angela Merkel, to different international human rights organizations. The previous practice has shown that anything that is not binding does not have any real influence on Azerbaijan, except sobering it for some short period of time. That is why the only and the working language with Azerbaijan should be sanctions, which can make Azerbaijan at last understand that its petrodollars cannot always save it, otherwise everything proves just the opposite…