Թուրքիան Հռոմի պապին սպառնում է Եվրոպայում ռասիզմի աճով
Վատիկանում պատարագի մատուցումից և Հռոմի պապի հայտարարություններից հետո Թուրքիան ետ է կանչել Վատիկանում իր դեսպան Մեհմեթ Փաչաջիին խորհրդակցությունների համար: Այս մասին հայտնում է երկրի ԱԳՆ-ն: Ավելի վաղ թուրքական ԱԳՆ է կանչվել Թուրքիայում Վատիկանի դեսպանը: Անկարան իր դժգոհությունն է հայտնել Հռոմի պապի հայտարարությունների կապակցությամբ: «Կրոնական ուղղությունների ներկայացուցիչները չպետք է նման անհիմն հայտարարություններ անեն, որոնք ատելություն և թշնամանք են սերմանում», - հայտարարել է Թուրքիայի արտգործնախարար Մևլութ Չավուշօղլուն: Հատկանշական է, որ Վատիկանում Թուրքիայի դեսպանը ընդամենը մեկ շաբաթ առաջ ԵՄ հարցերով Թուրքիայի նախարար Վոլքան Բոզքիրի՝ Հռոմ կատարած այցի ժամանակ վստահեցնում էր թուրքական ղեկավարությանը, որ Վատիկանը մերժել է հայերին պատարագ մատուցելու հարցում:
Նշենք, որ Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապը Վատիկանում Սուրբ Պետրոսի տաճարում պատարագ մատուցեց՝ նվիրված Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին: Պատարագի ժամանակ Պապը Հայոց ցեղասպանությունն անվանեց «20-րդ դարի առաջին ցեղասպանություն» և անցյալ դարի երեք մեծ ողբերգություններից մեկը: Մյուս երկու ողբերգությունը, ըստ նրա, ստալինյան բռնաճնշումներն էին ու Հոլոքոստը: «Կարծես այսօր էլ կան մարդիկ, որոնք փորձում են ոչնչացնել ուրիշներին այլոց հանցավոր լռությամբ, ովքեր պարզապես դրան նայում են կողքից», - նշեց Հռոմի պապը:
Ինչպես հայտարարեց ՀՀ նախագահ Ս. Սարգսյանը, սա աննախադեպ պատարագ էր, որը տեղի ունեցավ Հայ Առաքելական եկեղեցու կողմից Ցեղասպանության զոհերի սրբադասվելուց երկու շաբաթ առաջ՝ դրանով իսկ խորհրդանշելով քրիստոնյա աշխարհի համերաշխությունը մեր ժողովրդի հետ: Սերժ Սարգսյանը նաև առանձնազրույց է ունեցել Նորին Սրբության հետ և երախտագիտություն հայտնել Սուրբ Պատարագի համար:
Թուրքական ԱԳՆ-ն  նշել է, որ «մեծ հիասթափություն» է ապրում Հռոմի պապի խոսքերից, և դա կարող է «վստահության խնդիր» առաջացնել կողմերի միջև: Թուրքիայի վարչապետ Ահմեդ Դավութօղլուն ևս քննադատել է Հռոմի պապի հայտարարությունները՝ դրանք անվանելով «անհամապատասխան» և «միակողմանի» մեկնաբանություններ, հայտնում  է RTÉ News-ը: «Մենք ակնկալում էինք, որ կրոնական առաջնորդները պետք է խաղաղության կոչ անեն», - հայտարարել է Դավութօղլուն՝ նշելով, որ «Հռոմի պապի մեկնաբանությունները չեն համապատասխանում նոյեմբերին Թուրքիա կատարած այցի շրջանակներում հաշտեցման մասին արված նրա հայտարարություններին»: «Այս հայտարարությունները ճանապարհ են հարթում Եվրոպայում ռասիզմի աճի համար՝ մեղադրելով մուսուլմաններին և թուրքերին հավաքական հանցագործության մեջ», - հայտարարել է Թուրքիայի վարչապետը:
Վատիկանում Թուրքիայի նախկին դեսպան քենան Գյուրսոյը CNN-ին տված հարցազրույցում ասել է, որ «սա առաջին անգամն է, երբ Թուրքիան ետ է կանչում իր դեսպանին Վատիկանից, սակայն սա դեռ չի նշանակում, որ Թուրքիայի և Վատիկանի միջև դիվանագիտական հարաբերություններն ավարտված են»: «Քանի որ խոսքը գնում է մի իրավիճակի մասին, որի հետ մենք համաձայն չենք, որպես առաջին արձագանք՝ մենք կանչում ենք մեր դեսպանին խորհրդակցություններ անցկացնելու համար», - ասել է թուրք դիվանագետը:
Նշենք, որ Ֆրանցիսկն առաջին Հռոմի պապը չէ, ով 1915 թվականի իրադարձությունները հրապարակավ որակում է որպես Ցեղասպանություն: 2001 թվականին Հովհաննես Պողոս II պապը Ամենայն հայոց կաթողիկոս Գարեգին II-ի հետ համատեղ հռչակագրով Հայոց ցեղասպանությունն անվանեց 20-րդ դարի առաջին Ցեղասպանությունը:

Турция угрожает Ватикану ростом расизма в Европе
Турция отозвала своего посла в Ватикане Мехмета Пачаджы для консультаций после высказываний Папы Римского о Геноциде армян, сообщил МИД ТР. Ранее в МИД Турции был вызван посол Ватикана в этой стране. Примечательно, что это тот же турецкий посол, который на прошлой неделе во время визита министра Турции по делам Евросоюза Волкана Бозгыра в Рим уверял турецкую элиту, что Ватикан  отказал армянам провести специальную мессу. Анкара между тем выразила недовольство словами Папы Римского, назвавшего массовое убийство армян в 1915 году "геноцидом. "Представители религиозных учений не должны делать таких необоснованных заявлений, которые разжигают ненависть и вражду", - цитирует ТАСС министра иностранных дел Турции Мевлюта Чаушоглу.
Отметим, что Папа Римский Франциск в Соборе Святого Петра отслужил 12 апреля в Ватикане мессу в память о невинных жертвах Геноцида армян. Как отметил президент Армении С. Саргсян, эта беспрецедентная литургия, которая состоялась за две недели до канонизации жертв Геноцида армян нашей Армянской Апостольской Церковью, символизирует солидарность христианского мира с нашим народом. После Святой литургии Серж Саргсян  провел личную беседу с Его Святейшеством и выразил свою благодарность.
На торжественной мессе в соборе Святого Петра Папа Римский назвал Геноцид армян первым в ХХ веке преступлением против человечества. "Человечество в прошлом веке пережило три величайшие, неслыханные трагедии. В первой, которую называют первым геноцидом XX века, жертвами стали армяне, а также греки и ассирийцы. Ответственные за две другие – нацизм и сталинизм",- заявил Папа римский. Помнить это преступление обязательно: там, где нет памяти, раны остаются незажившими, а покрывать преступление – означает не дать ране зажить, добавил он. Папа Римский отметил, что мир переживает Геноцид и сегодня, из-за тотального безразличия в мире.
МИД Турции отметил, что чувствует "большое разочарование и печаль" от слов Папы, и это может привести к "проблеме доверия" между ними. Премьер-министр Турции Ахмет Давутоглу также обрушился с критикой на Франциска из-за его "неподходящих" и "односторонних" комментариев, сообщает RTÉ News. "Мы ожидали, что религиозные лидеры мира должны призывать к миру", - заявил Давутоглу и отметил, что "комментарии Папы не соответствовали  заявлениям Франциска о примирения во время его визита в Турцию в ноябре". "Это заявление прокладывает дорогу к росту расизма в Европе и обвиняет мусульман и турок в совершении коллективного преступления", - заявил премьер министр Турции.
Бывший посол Турции в Ватикане Кенан Гурсой в интервью CNN заявил, что "это первый раз, когда Турция вызвала своего посла из Ватикана, однако это еще не значит, что дипломатические отношения Турции с Ватиканом завершились":  "Поскольку речь идет о ситуации, которую мы не одобряем, нашей первой реакцией стало то, что мы вызвали нашего посла для консультаций".
Отметим, что Франциск - не первый понтифик, который назвал события 1915 года Геноцидом. В 2001 году святой Иоанн Павел II в совместной декларации с Католикосом всех армян Гарегином II также назвал Геноцид армян первым геноцидом 20-го века.