Նապոլեոնի դեմ Ֆրանսիայում դատական գործ է հարուցվել
Բանավեճերի ֆրանկոֆոնիայի ֆեդերացիան հայտարարել է Նապոլեոն Բոնապարտի դեմ դատական գործ սկսելու մասին, հայտնում է lenta.ru-ն։
Ֆեդերացիայի կարծիքով՝  այդպիսով կուղղվի 1815 թվականին Նապոլեոնի դեմ իրականացված անարդարությունը, երբ Վաթեռլոյի ճակատամարտում պարտություն կրելուց հետո, կայսրն առանց դատական քննության աքսորվել է Սուրբ Ելենա կղզի։
«Նապոլեոնի նկատմամբ դատը» տեղի կունենա մայիսի 21-ին։ Կազմակերպիչները հույս ունեն գործընթացում ներգրավել լավագույն հռետորներին։
«Դատում» հաղթողը կուղևորվի 4-օրյա ճանապարհորդության Էլ Դ’Էկս կղզի, ուր Նապոլեոնը անց է կացրել ֆրանսիական հողում իր վերջին շաբաթները։

Trial of Napoleon Bonaparte
Francophone Federation debate (PFD) announced that it is preparing for trial of  Napoleon Bonaparte, which is scheduled for may 21, bignews2day.com reports. According to PFD, this is being done for restoring the justice, when Napoleon I in 1815, after the defeat at Waterloo twice forsaken the Emperor was extrajudicially exiled on St. Helena island. It is also said that the trial will also draw attention to the events of French history.
As the source reports, the winner will go to four-day tour to Ile d'aix , where Napoleon I spent his last week on French soil.