Ադրբեջանը փաստացիորեն հրաժարվում է հրադադարի համաձայնագրից
Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարի հայտարարությունն առ այն, որ սահմանին կանգնած ադրբեջանական զորքերին հրաման է տրված ոչնչացնել շարժվող ցանկացած ռազմական թիրախ, փաստացի վկայում է այն մասին, որ Ադրբեջանը հրաժարվում է 1994 թ.-ի հրադադարի համաձայնագրից:
Ապրիլի 22-ին Զաքիր Հասանովի արած այս հայտարարությունից անցել է արդեն մեկ շաբաթ, իսկ ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահությունը լռում է: Եվ առավել զարմանալին այն է, որ այս հայտարարությունը, ըստ ադրբեջանական ԶԼՄ-ների, արվել է ոչ թե որևէ այլ հարթակում, այլ անմիջապես ԵԱՀԿ Գործող նախագահի հատուկ ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրչիկի հետ հանդիպման ժամանակ։
Մեկ շաբաթն այն տրամաբանական ժամանակն է, որ նույնիսկ տարածաշրջանում քաղաքական բավական բուռն զարգացումների, այդ թվում Հայոց Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի համատեքստում միջազգային հանրությունը կարողանար գիտակցել նման հայտարարության նշանակությունն ու տալ արժանի արձագանք։
Հրադադարի ռեժիմը ենթադրում է ցանկացած տիպի ռազմական գործողությունների դադարեցում։ Դրա փոխարեն մենք ականատես ենք լինում ամեն օր սահմանին հնչող կրակոցների, դրանց հետևանքով զոհերի թվի զգալի աճի, հաճախակի դիվերսիաների և այլն։ Եվ այս ամենը, լինելով հրադադարի ռեժիմի ակնառու խախտումներ, միայն անորոշ կոչերի է հանգեցնում միջազգային հանրության և միջնորդության կողմից։
Սակայն Հասանովի այս հայտարարությունը շատ ավելին էր, քան մինչ այդ տեղի ունեցածի զգալի մասը։ Դա բարձրաձայն արձանագրումն էր այն փաստի, որ Ադրբեջանը հրաժարվում է հրադադարի ռեժիմից և իրեն համարում է պատերազմի մեջ։
Այս իրավիճակում, թերևս, միակ տրամաբանական արձագանքը պետք է լինի ուժի չկիրառման մասին նոր՝ եռակողմ համաձայնագրի կնքման պահանջը Հայաստանի, Ադրբեջանի և ԼՂՀ-ի մասնակցությամբ։ Այն կամրագրի կողմերի պարտավորությունը՝ պահպանել հրադադարի ռեժիմը ԼՂՀ-Ադրբեջան, ՀՀ-Ադրբեջան սահմաններում, ինչպես նաև կբացառի այնպիսի մարտավարությունը, որի մասին իր ելույթում նշել է Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարը։
Ուժի չկիրառման մասին նոր համաձայնագիրը այն միակ վստահության միջոցը կլինի, որը կկանխի հետագա սրացումները սահմաններում, հետ կպահի Ադրբեջանին նման գործողություններից և հռետորաբանությունից, ինչպես նաև հիմք կապահովի խաղաղ կարգավորման բանակցություններ վարելու համար։

Азербайджан, фактически, отказывается от соглашения по прекращению огня
Заявление министра обороны Азербайджана о том, что стоящим у границы азербайджанским войскам дан приказ уничтожать любой движущийся военный объект, фактически, свидетельствует о том, что Азербайджан отказывается от соглашения о прекращении огня 1994 года.
После сделанного 22 апреля заявления Закира Гасанова прошла уже неделя, а сопредседатели МГ ОБСЕ молчат. Более удивительно то, что это заявление, согласно азербайджанским СМИ, было сделано не больше-не меньше, а во время встречи со спецпредставителем действующего председателя ОБСЕ Анджеем Каспрчиком.
Одна неделя – это то логичное время, когда международное сообщество могло бы осознать значение подобного заявления и дать должную реакцию, несмотря на довольно бурные политические развития в регионе, в том числе и в контексте 100-летия Геноцида армян.
Режим прекращения огня предполагает прекращение любого типа военных действий. Вместо этого мы становимся свидетелями ежедневных выстрелов на границы, значительного роста жертв, частых диверсий и т.д. И все это, будучи явным нарушением режима прекращения огня, приводит только к неопределенным призывам со стороны международного сообщества и посредников.
Однако заявление Гасанова – это больше, чем значительная часть произошедшего до этого. Это громкая констатация того факта, что Азербайджан отказывается от режима прекращения огня и, фактически, находится в состоянии войны.
В данной ситуации единственной логичной реакцией должно быть заключение нового трехстороннего соглашения о неприменении силы с участием Армении, Азербайджана и НКР. Документ закрепит обязанности сторон – соблюдать режим прекращения огня на границах НКР-Азербайджан, РА-Азербайджан, а также исключит ту тактику, о которой в своем выступлении отметил министр обороны Азербайджана.
Новое соглашение о неприменении силы будет тем единственным средством доверия, которое предотвратит дальнейшее обострение на границах, будет сдерживать Азербайджан от подобных действий и риторики, и обеспечит основу для дальнейшего ведения переговоров по мирному урегулированию.