Ռուսաստանը կմիանա Ասիական բանկին
Ռուսաստանը կմիանա Ենթակառուցվածքային ներդրումների Ասիական բանկին՝ որպես Ասիայի ներկայացուցիչ: Ինչպես հայտնում են չինական ԶԼՄ-ները՝  քվեարկող բաժնետոմսերի 75%-ը բաժին է հասնելու Ասիական բանկի ներկայացուցիչներին:
Ինչպես նշում է պարբերականը՝ Ասիական բանկին Ռուսաստանի անդամագրվելը՝ որպես Ասիայի ներկայացուցիչ, արտոնյալ կարգավիճակ կստեղծի Մոսկվայի և Պեկինի հարաբերությունների միջև ՝ ամրապնդելով երկու երկրների աշխարհաքաղաքական շահերը: Այս մասին հայտնում է Asia Times-ը:
Նշվում է նաև, որ այն թույլ կտա Ռուսաստանին տնօրենների խորհրդում ստանալ ավելի շատ ձայներ, որը դիտվում է որպես այլընտրանք այն հաստատություններում, որոնց ղեկավարը համարվում է ԱՄՆ:

Россия присоединится к Азиатскому банку
Россия присоединится к Азиатскому банку инфраструктурных инвестиций (АБИИ) в качестве представителя от Азии. По информации китайских СМИ, на долю азиатских членов АБИИ будет приходиться 75% голосующих акций. Об этом пишет интернет-издание Asia Times.
По информации издания, оформление России в качестве азиатского члена АБИИ станет свидетельством привилегированного статуса и особых отношений Москвы и Пекина, укрепляющихся вокруг общности геополитических интересов.
Отмечается также, что это позволит России получить большее количество голосов в совете директоров банка, который рассматривается в качестве альтернативы институтам, возглавляемым США.