Արգելվել է թռչնամսի ներմուծումը Թուրքիայից Հայաստան
ՀՀ ԳՆ սննդամթերքի անվտանգության պետական ծառայության պետ Արմեն Հայրապետյանի մայիսի 7-ի հրամանով՝ 2015 թվականի մայիսի 7-ից արգելվել է Թուրքիայի Հանրապետությունից Հայաստանի Հանրապետության տարածք ներմուծել կենդանի թռչուն, թռչնամթերք, հումք (փետուր, աղվամազ), ապրանքային և ինկուբացիոն ձու, մսոսկրային ալյուր, կերեր, լրացակերեր (բացառությամբ սինթետիկ և քիմիական նյութեր պարունակող լրացակերերի), պոլիմերային և ստվարաթղթե պալարային տուփեր և միջադիրներ՝ մինչև կարանտինի չեղյալ հայտարարելը:
Որոշումը կայացվել է Թուրքիայի Հանրապետությունում արձանագրված թռչնի գրիպ (H5N1 տիպի) հիվանդության մուտքը Հայաստանի Հանրապետություն կանխելու նպատակով: Նշենք, որ հրամանի գործողությունը չի տարածվում Թուրքիայից մինչև 2015 թվականի ապրիլի 23-ը արտահանված ապրանքների վրա:
Հիշեցնենք նաև, որ Թուրքիայի Հանրապետությունից ներկրվող սննդամթերքը սահմանված կարգով ենթարկվում է պարտադիր լաբորատոր փորձաքննության և միայն անհամապատասխանություններ չլինելու դեպքում է թույլատրվում մուտքը Հայաստանի Հանրապետության տարածք:

Armenia has Banned the Import of Poultry from Turkey
The head of State Service for Food Safety of Ministry of Agriculture of the Republic of Armenia, Armen Hayrapetyan’s issued an order to ban the import of some kind of food from Turkey from May 7 2015. The prohibited list of food includes birds, poultry, row materials such as feather and fluff, eggs, the flour of meat and bones, fodders, the boxes and gaskets made by polymer and cardboard.
The decision has been made on the base of recorded Bird Flue- H5H1 disease in order to prevent the penetration of the H5H1 to RA area. It is important to mention that imported foodstuff from Turkey to Armenia is under special laboratory control  defined by order. Accordingly the food from Turkey can be imported only after permission.