Ինչպե՞ս կհանգուցալուծվի հունական խնդիրը
Հունաստանում իրավիճակը գնալով ավելի բարդ և անորոշ է դառնում, քանի որ բոլորը սպասում են, որ երկիրը կսնանկանա։ Հունական կառավարությունը փորձում է վճարել ինչպես երկրի արտաքին պարտքը, այնպես էլ քաղաքացիների աշխատավարձները և թոշակներն այն դեպքում, երբ որևէ գումար չի ստացել 2014 թվականի օգոստոսից ի վեր, իսկ վարկատուները մերժում են տրամադրել մնացած 7,2 միլիարդ եվրոն՝ պահանջելով նոր բարեփոխումներ։
Վարչապետ Ալեքսիս Ցիպրասի գլխավորած կառավարությունը  հրաժարվում է խախտել իր «խստության դեմ» մանդատը։ Ձախակողմյան «Սիրիզա» կուսակցության ձևավորած կառավարությունն արդեն 200 միլիոն եվրոյի պարտք է մարել Արժույթի միջազգային հիմնադրամին, սակայն միևնույն ժամանակ չեղյալ է հայտարարել միջազգային վարկատուների՝ մի շարք բարեփոխումների պահանջներ, այդ թվում՝  մոտ 13 հազար քաղաքացիական ծառայողների աշխատանքի ընդունելու վերաբերյալ։
Աթնեքը մինչև մայիսի 12-ը ԱՄՀ-ին պետք է վճարի 970 միլիոն եվրո։ Այս կապակցությամբ ԵՄ ֆինանսների հանձնակատարը  նշել է, որ հանձնաժողովը «քայլ առ քայլ աշխատում է՝ պնդելով, որ Հունսատանը պետք է առաջին հերթին համաձայնության գա տնտեսական բարեփոխումների շուրջ»։ «Ես հույս ունեմ, որ մինչ Եվրախմբի մյուս հանդիպումը մայիսի 11-ին, մենք կկարողանաք ասել «այո» և առաջընթաց, լուրջ առաջընթաց կգրացվի, իսկ մենք կլինենք ճիշտ ուղու վրա»,- ասել է եվրահանձնակատարը, Euronews-ին։
Միևնույն ժամանակ Հանձնաժողովի նախագահ Ժան-Կլոդ Յունկերը և Հունաստանի վարչապետ Ալեքսիս Ցիպրասը երեկ հայտարարել են, որ ավելի վաղ որոշակի առաջընթաց է գրանցվել Հունաստանի և նրա գործընկերների միջև բանակցություններում։ Այս դրական քայլը վերաբերում է բարեփոխումների ամբողջ փաթեթին, որը կնպաստի բարեփոխումների գործընթացում առաջընթաց արձանագրելուն։
Հաշվի առնելով այս ամենը՝ կարելի է եզրակացնել, որ Հունաստանի շուրջ գործարքն այնուամենայնիվ կկայանա՝ լինի դա մայիսին, թե այս ամռան ընթացքում։ Փոխզիջումը բոլոր կողմերի համար տեսանելի է։ Մյուս դրական բանը այն է, որ «Սիրիզան» արեց հնարավոր ամեն բան ինչպես միջազգային հանրության և եռյակի, այնպես էլ իր բնակչության հետ հարաբերությունները կարգավորելու համար։

Will Greek Deal be Reached?
The present situation with Greece is getting harder and more obscure, as everyone is waiting for the country to stay out of money. While the country manages to both pay its external debts and pay for wages and pensions, it has not received any money since August 2014 and the creditors refuse to pay the remaining €7.2bn bailout money, demanding more reforms.
Still the government led by the leftist Syriza party of Prime Minister Alexis Tsipras, refuses to "violate its anti-austerity mandate". Left-wing Syriza government has paid 200 million euros back to the IMF, but has also reversed a number of reforms demanded by its international creditors, including rehiring of about 13,000 civil servants, etc.
Athens must repay 970 million euros to the International Monetary Fund (IMF) by May 12. In this regard the EU Finance Commissioner said, that "the Commission is working step-by-step"insisting that Greece should reach agreement about economic reforms first.  "I hope that by the next Eurogroup meeting on May 11th we will be able to say "Yes, there has been progress, strong progress, and we are on the right track", Commissioner told Euronews.
Together with the Athens, Italy hopes the Eurogroup will reach an agreement on May 11, when according to the International Monetary fund, European Commission and European Central bank some progress will be reached. This was announced by the financial ministers of the two countries after their meeting in Rome.
At the same time head of the Commission Jean-Claude Juncker and Greece PM Alexis Tsipras yesterday announced about some progress reached earlier in negotiations among Greece and its partners. These positive steps concern the overall package of reforms that would help positive evaluation of the reform processes in future.
Having said this, it may be concluded that the deal about Greece is about to be reached, be it in May or further this summer. A compromise is visible. But another plausible thing is that Syriza actually does its best to get along with both the in International community and the Troika and it’s own population.