ԵՄ հայտարարել է Հունաստանի պարտքային ճգնաժամի ավարտի մասին
էկոնոմիկայի և ֆինանսների եվրակոմիսար Պիեռ Մոսկովիսին հայտարարել է Հունաստանի պարտքային ճգնաժամի ավարտի մասին: «Այսօր Հունաստանի, ինչպես և ամբողջ եվրոգոտու համար ավարտվեցին ութ երկարատև ճգնաժամային տարիները», -  Twitter-ում գրել է էկոնոմիկայի և ֆինանսների եվրակոմիսար Պիեռ Մոսկովիսին:
Եվրագոտու երկրների ֆինանսական գերատեսչությունների ղեկավարները համաձայնեցրել են օգոստոսին ֆինանսական օգնության տրամադրման ծրագրից Հունաստանի դուրս գալու պայմանները: Հունաստանին ֆինանսական օգնության վերջին տրանշը կկազմի 15 մլրդ եվրո: Ենթադրվում է, որ Հունաստանի «կայունության բարձը» արտաքին ֆինանսական օգնության ծրագրից դուրս գալուց հետո կկազմի 24 միլիարդ եվրո, որը պետք Է բավարարի երկրի 22 ամսվա ֆինանսական պահանջմունքները:

EС объявил о завершении долгового кризиса Греции
Еврокомиссар по экономике и финансам Пьер Московиси заявил об окончании греческого долгового кризиса, после того как были согласованы условия выхода Афин из программы помощи, передает РИА Новости.
"Сегодня (в ночь на пятницу) восемь долгих лет кризиса подошли к концу для Греции и, символически, для всей зоны евро в целом", - написал Московиси в Twitter.
Министры финансов стран еврозоны (Еврогруппа) согласовали в ночь на пятницу условия выхода Афин в августе из программы финпомощи. Последний транш кредита для Греции от Европейского механизма стабильности (ESM) в рамках текущей, третьей программы финансовой помощи составит 15 миллиардов евро. Предполагается, что буфер стабильности Греции после ее выхода из программы внешней финансовой помощи составит 24 миллиарда евро и покроет нужды страны в финансировании на 22 месяца.