ԵԱՏՄ-ի և Մետաքսի ճանապարհի տնտեսական գոտու համադրումից Հայաստանը միայն կշահի
Մայիսի 8-ին, ՉԺՀ նախագահ Սի Ծինփինի՝ Հաղթանակի 70-ամյակին նվիրված միջոցառումներին մասնակցելու նպատակով Մոսկվա կատարած այցի ժամանակ, ՌԴ-ՉԺՀ համագործակցությունը տարբեր ոլորտներում խորացնելու մասին բազմաթիվ փաստաթղթեր ստորագրվեցին: Դրանց մեջ առանձնանում է  Եվրասիական տնտեսական միության և Մետաքսի ճանապարհի տնտեսական գոտու համադրման մասին համատեղ հայտարարությունը, որը ենթադրում է երկկողմ համագործակցություն այդ երկու նախագծերի կառուցման ժամանակ:
Համատեղ հայտարարության մեջ կողմերն աջակցություն հայտնեցին ԵԱՏՄ-ի և Չինաստանի միջև եվրասիական տնտեսական ինտեգրացիայի և Մետաքսի ճանապարհի տնտեսական գոտու կառուցման համադրման երկխոսային մեխանիզմի մեկնարկին: Նրանք նաև պարտավորվեցին նպաստել փորձագիտական հանրության մասնակցությամբ փոխգործակցության հարցերի քննարկմանը ի շահ ընդհանուր տնտեսական տարածության ձևավորման:
Նշեմ, որ ընդհանուր տնտեսական տարածության ձևավորումը հանդիսանում է համագործակցության հաջորդ աստիճանը ազատ առևտրի գոտուց և մաքսային միությունից հետո: Ի դեպ, երկու նախագահները նշում են, որ նման գոտու ստեղծումն իրենց համար երկարաժամկետ նպատակ է հանդիսանում: Փաստաթղթի ստորագրումից հետո տված մամլո ասուլիսի ժամանակ ՌԴ նախագահ Պուտինը նշել է, որ ԵԱՏՄ-ն և Չինաստանի առաջարկած Մետաքսի ճանապարհի տնտեսական գոտին կարող են ներդաշնակորեն լրացնել միմյանց:
Փաստորեն, այս երկու ինտեգրացիոն մոդելների համադրումով Ռուսաստանն ու Չինաստանը դուրս են գալիս գործընկերության նոր մակարդակի, որը ենթադրում է ընդհանուր տնտեսական տարածություն ողջ եվրասիական մայրցամաքում: Ի դեպ, Չինաստանի համար այս նախագծի իրականացման հիմնական նպատակներից մեկը Չինաստանից Եվրոպա բեռների փոխադրման ժամկետի կրճատումն է: Ըստ հաշվարկների, այսօրվա 45-60 օրվա փոխարեն ժամկետը կարող է կրճատվել մինչև 10-13 օրվա:
Ինչ վերաբերում է ԵԱՏՄ անդամ Հայաստանին, ապա այս երկու հսկայական նախագծերի միաձուլումից մեր երկիրը միայն կշահի, քանի որ, լինելով Արևելքից Արևմուտք գնացող ճանապարհի տարանցման կետ, կարող է իր կարևոր ներդրումն ունենալ բեռների փոխադրման, առևտրափոխանակության զարգացման հարցերում, ինչն էլ կխթանի ՀՀ տնտեսությունը:

Armenia will Only Benefit from Co-Relation of Eurasian Economic Union and Silk Road Economic Belt
On May 8 during the visit of Chinese President Xi Jinping to Moscow to participate in the events of the 70th anniversary of Victory of Great Patriotic War, many documents were signed to deepen cooperation between Russian Federation and Peoples Republic of China. Among them joint statement on the co-relation of the Russia-led Eurasian Economic Union [EAEU] and the China-led Silk Road Economic Belt is to be identified.
In the joint-statement the sides supported the start of the mechanism for dialogue on the co-relationof the Russia-led Eurasian Economic Union (EEU) and the China-led Silk Road Economic Belt. The sides also committed themselves to contributing to the organization  of expert discussions on issues related  to cooperation that will lead to the establishment of common economic space.
It is to be mentioned that common economic space is a next step of cooperation after free economic zone and customs union. By the way both presidents stated that the establishment of common economic space is a long term goal for them. After signing the document Russian President Vladimir Putin underlined during a press conference that the EEU and the China-led Silk Road Economic Belt can perfectly complement each other.
In fact co-relating these two integration models Russia and China go to a new level of cooperation that presupposes common economic space in the whole Eurasian continent. By the way one of the main goals  for China to undertake this initiative is to reduce the time spent on transfer of goods from China to Europe. According to different estimations the time of 45-60 days, necessary today, can be reduced to 10-13 days.
As for the EEU member Armenia, it will only benefit greatly from the integration of these two huge projects. Our country, as a transit point for the road from East to West, can play an important role in transfer as well as  in exchange of goods; the fact that will in its turn contribute to the development of the RA economy.