Եվրամիությունը 60 մլն եվրո կհատկացնի Վրաստանին
Վրաստանի եվրոպական և եվրաատլանտյան ինտեգրման հարցերով նախարար Դավիթ Բաքրաձեն և Եվրահանձնաժողովի` ընդլայնման և հարևանության քաղաքականության  տնօրինության ղեկավար Ջերարդ Շուման Հիլերը մայիսի 14-ին Թբիլիսիում ֆինանսական երկու համաձայնագիր են  ստորագրել, որոնցով ԵՄ պարտավորվում է օգնություն տրամադրել Վրաստանին: Այս մասին հայտնում է ТАСС–ը` վկայակոչելով Վրաստանի պետնախարարի վարչակազմին:
Գերատեսչության տվյալներով` ստորագրված փաստաթղթերից առաջինը նախատեսում է Վրաստանին ԵՄ-ի կողմից 10 մլն եվրոյի հատկացում` երկրում մարդու իրավունքների պաշտպանության, խոսքի ազատության և տեղեկատվության հասանելիության ծրագրին, ինչպես նաև իրավապահ մարմինների վերահսկողության ուժեղացմանն աջակցելու համար: Երկրորդ ֆինանսական համաձայնագրով ԵՄ-ն Վրաստանին կհատկացնի 50 մլն եվրո` արդարադատության համակարգում բարեփոխումների համար:

Европа выделит Грузии 60 миллионов
Два финансовых соглашения, которые предусматривают выделение помощи Грузии, подписали в Тбилиси госминистр Грузии по европейской и евроатлантической интеграции Давид Бакрадзе и руководитель директората Еврокомиссии по вопросам расширения и политики соседства Джерард Шуман Хицлер, передает ТАСС.
По данным ведомства, первый из подписанных документов предусматривает выделение Евросоюзом Грузии 10 млн евро на поддержку программы по защите прав человека в стране, усиление надзора правоохранительных органов, свободу слова и доступность информации. В соответствии со вторым финансовым соглашением, ЕС выделит Грузии 50 млн евро на реформу системы правосудия в стране.