Լեհաստանում նախագահական ընտրությունների երկրորդ փուլն է
Մայիսի 24-ին Լեհաստանում ընթանում է նախագահական ընտրությունների երկրորդ փուլը: Չնայած Լեհաստանում գործադիր իշխանության մեծ մասը գտնվում է կառավարության ձեռքում, այնուամենայնիվ նախագահն ունի մի շարք լիազորություններ արտաքին քաղաքականության և պաշտպանության ոլորտում: Ընտրությունների արդյունքներն ունեն բավական մեծ խորհրդանշական կարևորություն աշնանը կայանալիք խորհրդարանական ընտրություններին ընդառաջ:
Նախագահական ընտրությունների առաջին փուլի անկանխատեսելի արդյունքները, որոնց համաձայն չնչին առավելություն ուներ ընդդիմադիր պահպանողական կուսակցության թեկնածու Անջեյ Դուդան, որոշակի ինտրիգ է մտցրել ընտրապայքարում: Ըստ Millward Brown SA ընկերության վերջին սոցհարցման արդյունքների`նախագահական ընտրությունների երկրորդ փուլի թեկնածուների միջև տարբերությունն աննշան է: Գործող նախագահ Բրոնիսլավ Կոմարովսկին հավակնում է ձայների 45.3%-ին, իսկ Անջեյ Դուդան` 45.8%-ին: Ըստ հարցման արդյունքների վերլուծության` հաղթողը կորոշվի քվեարկության օրը որոշում կայացնող դեռևս չկողմնորոշված ընտրողների կողմից:

В Польше избирают президента
24 мая в Польше проходит второй тур президентских выборов. Хотя в Польше большая часть исполнительной власти находится в руках правительства, президент обладает рядом полномочий в сфере внешней политики и обороны. Итоги выборов будут иметь также важное символическое значение перед грядущей осенней битвой за польский парламент и формирование нового правительства. Поэтому внимание к голосованию приковано в ряде европейских столиц.
Неожиданный результат первого тура выборов, в котором с небольшим перевесом победил кандидат консервативной оппозиции Анджей Дуда, добавил интриги предвыборной гонке. Согласно результатам последнего соцопроса Millward Brown SA, обнародованного Польским радио, разрыв между кандидатами незначительный. Президент Бронислав Коморовский может рассчитывать на 45,3% голосов избирателей, Анджей Дуда - на 45,8%, победителя же определят те избиратели, которые примут решение в день голосования.