Հայ-կիպրական ռազմական համագործակցութուն՝ ընդդեմ թուրքական ագրեսիայի
Հայ-կիպրական ռազմական համագործակցության ոլորտում մինչ օրս գրանցած առաջընթացը պետք է համարել ՀՀ արտաքին քաղաքականության առանցքային ձեռքբերումներից մեկը: Այս համատեքստում կարևոր էր Կիպրոսի հանրապետության պաշտպանության  նախարար Խրիստոֆորոս Ֆոկաիդեսի՝ ՀՀ վերջին այցը և այցի ընթացքում ձեռք բերված  երկկողմ  պայմանավորվածությունները, որոնք  նոր թափ հաղորդեցին  երկու երկրների միջև պաշտպանության ոլորտում  առկա  համագործակցությանը:
Կիպրոսի պաշտպանության նախարարի այցը նշանավորվեց 2015թ.-ին  Համագործակցության պլանի ստորագրմամբ, որը ներառում է  համագործակցություն ուսումնական, վարժական, փորձագիտական ոլորտներում: Հանդիպման ժամանակ կարևորվեց նաև կողմերի հանձնառությունը հայ-կիպրական ռազմական և ռազմատեխնիկական համագործակցության շրջանակներում  ստեղծված միջպետական կառավարական հանձնաժողովի մոտակա նիստի ժամանակ էլ ավելի հստակեցնել համագործակցության շրջանակները:
Այցի ընթացքում  Խրիստոֆորոս Ֆոկաիդեսին հանդես եկավ առաջարկով. վարժական համատեղ միջոցառումների շրջանակում անցկացնել համատեղ զորավարժություններ, ինչն արժանացավ հայկական կողմի հավանությանը:
Ի հավելումն վերը նշված ձեռքբերումների՝ հայ-կիպրական ռազմական համագործակցության կարևորությունն էլ ավելի լավ պատկերացնելու համար արժե այն դիտարկել հետևյալ համատեքստում:
Թուրքիայի կողմից մինչև օրս Հայաստանի հանդեպ շարունակվող ապակառուցողական քաղաքականությունը, որի վառ ապացույցն է 21-րդ դարում հայ-թուրքական փակ սահմանը, թուրք բարձրաստիճան պաշտոնյաների  վարած ակնհայտ հայատյաց քաղաքականությունը, ինչպես նաև փաստը, որ Թուրքիան որևէ կերպ  չի ցանկանում պատասխանատվություն կրել իր նախնիների՝ հայերի հանդեպ իրականացրած Ցեղասպանության համար, գալիս է փաստելու, որ Հայաստանի Հանրապետությունը ներկայումս չի կարող ունենալ որևէ երաշխիք, որ ապագայում ևս մեկ անգամ չի դառնա  Թուրքիայի ագրեսիայի զոհ: Այս սպառնալիքն էլ ավելի առարկայական է դառնում, երբ դիտարկում ենք Ղարաբաղյան հակամարտության ներքո Թուրքիայի որդեգրած քաղաքականությունը և նրա ջանքերը՝ ամեն կերպ աջակցել Ադրբեջանի ռազմատենչ քաղաքականությանը:
Ելնելով այս տրամաբանությունից՝ Հայաստանի Հանարապետության համար կարևոր է դառնում քայլեր ձեռնարկել՝ ամեն կերպ ապահովելու սեփական անվտանգությունը Թուրքիայի կողմից ապագա հնարավոր ագրեսիայի դեպքում: Այս համատեքստում Հայաստանի և Կիպրոսի Հանրապետության միջև, որը նույնպես հանդիսանում է Թուրքիայի ագրեսիայի զոհ, ռազմական համագործակցության խորացումը և փոխադարձ աջակցության նպատակով ձեռք բերված պայմանավորվածությունները պետք է կարևոր քայլ համարել:

The progress made so far in Cyprus-Armenia military cooperation can be considered as one of the key achievements in  the RA foreign policy. In this context the recent visit of Republic of Cyprus Minister of Defense Christoforos Fokaides to Armenia and the agreements reached during the visit gave a new impetus to the military cooperation between the two countries.
The visit of the Cyprus Defense Minister was marked by signing  Cooperation Plan for 2015 that includes bilateral trainings, exchange of professionals etc. During the meeting the sides also expressed their commitment to specify the  scope of cooperation during the upcoming session of the Armenian-Cypriot inter-governmental commission formed in the framework of military and military-technical cooperation.
During his visit Christoforos Fokaides suggested to organizing joint military exercises as a part of joint trainings, which was approved by the Armenian side.
In addition to the above mentioned achievements, to be able to completely understand the importance of Armenia-Cyprus military cooperation it is to be viewed in the following context.
Present non-constructive stance of Turkey towards Armenia, the vivid proof of which is the Armenian-Turkish closed border in the 21st century, the stressed anti-Armenian policy of high-level Turkish officials, as well as the fact that Turkey is unwilling to take a responsibility for Genocide against the Armenians committed by its predecessors, come to prove that the Republic of Armenia cannot have any guarantee that it will not once more  become a victim of Turkish aggression. The threat becomes even substantial when it is viewed in the light of policy employed by Turkey in Karabakh conflict: its spare active support to Azerbaijani militaristic policy.
If viewed from this perspective it becomes important for the Republic of Armenian to take initiatives to insure its own security from Turkey’s future possible aggression. In this context deepening military cooperation  and the agreements reached on bilateral assistance  between Republic of Armenian and  Republic of Cyprus are to be considered  important steps.