Թուրքիայի հիմնական չորս կուսակցությունների դիրքորոշումը հայկական հարցի շուրջ. համեմատական վերլուծություն
Հունիսի 7-ին Թուրքիայում սպասվում են խորհրդարանական ընտրություններ, որտեղ հիմնական պայքարը կընթանա հետևյալ կուսակցությունների միջև՝ իշխող Արդարություն և զարգացում կուսակցություն,  ​ Ժողովրդա-հանրապետական կուսակցություն, Ժողովրդա-դեմոկրատական կուսակցություն և «Ազգայնական շարժում» կուսակցություն: Հիմնվելով յուրաքանչյուր կուսակցության նախընտրական հիմնական թեզերի, ինչպես նաև միչև օրս վարած քաղաքականության վրա, փորձենք հասկանալ, թե կուսակցություններից յուրաքանչյուրն ինչ դիրքորոշում ունի հայ-թուրքական հարաբերությունների, Թուրքիայի կողմից Ցեղասպանության ճանաչման հարցերի վերաբերյալ:
Իշխող Արդարություն և զարգացում կուսակցության կողմից նախընտրական արշավում օգտագործվող հիմնական թեզերը, ինչպես նաև նախընտրական ծրագրի վերլուծությունը թույլ է տալիս փաստել, որ այս կուսակցության ընտրություններում հաղթելու դեպքում, Թուրքիայի՝ Հայաստանի հանդեպ վարած քաղաքականության հարցում չարժե փոփոխություն ակնկալել:
Ասվածը հիմնավորելու համար բավական է միայն մեջբերել ԱԶԿ նախընտրական ծրագրում Թուրքիա-Հայաստան հարաբերություններին վերաբերող հատվածը, որտեղ, մասնավորապես, ասվում է. «Մեր դիրքորոշումը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության, ինչպես նաև ցեղասպանության խնդրի հարցում հստակ է: ԱԶԿ-ն չի հանդուրժի որևէ լուծում, որը չի լինի արդար և որը կպարտադրվի Թուրքիային: Ինչ վերաբերում է խնդրի լուծմանն ուղղված փոխադարձ և երկկողմ քայլերին, ապա Թուրքիան հետ չի կանգնի իրեն հասանելիք քայլերի իրականացումից»:
ԱԶԿ նախընտրական ծրագրում  տեղ գտած վերը նշված թեզերը փասում են, որ ապագայում նույնպես կուսակցությունը շարունակելու է փոխկապակցել Ցեղասպանության ճանաչման և Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացները՝ չցանկանալով գնալ հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման առանց նախապայմանների:
Նույնը կարելի է փաստել նաև Թուրքիայի ներկայիս նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի  նախընտրական հայտարարություներից ելնելով, որոնք նրա հայատյաց քաղաքականության հերթական վառ դրսևորումներն են: Նման հայտարարությունների շարքում կարելի է առանձնացնել Էրդողանի վերջին հայտարարությունը, որտեղ նա մասնավորապես նշում է. «Հայկական լոբբին, համասեռամոլները` նրանք բոլորն էլ Ժողովրդա-դեմոկրատական կուսակցության հովանավորներն են, նրանք են հրահրում մարդկանց: Այս խմբին կարելի է դասել Dogan մեդիա խմբին, որն այդ կուսակցության խոշորագույն դաշնակիցն է»:
Ինչ վերաբերում է Թուրքիայի ընդդիմադիր Ժողովրդա-հանրապետական կուսակցությանը և  նրա դիրքորոշմանը Թուրքիա –Հայաստան հարաբերությունների և Ցեղասպանության ճանաչման հարցերում, ապա այստեղ  լավատես լինելու հիմքերն ավելի անհավանական են: Ընդդիմադիր Ժողովրդա-հանրապետական կուսակցությունը միշտ առանձնացել է Ցեղասպանության ճանաչման հարցում իր մերժողական դիրքորոշմամբ: Կուսացության նման դիրքորոշումն առավել ակնհայտ դարձավ վերջերս, երբ կուսակցության առաջնորդներից` Մուրաթ Օզչելիքը սկսեց Ցեղասպանության միջազգային ճանաչման հարցն օգտագործել որպես խաղաքարտ և, Էրդողանի կուսակցությանը մեղադրելով Ցեղասպանության միջազգային ճանաչման հարցում կրած պարտության համար, փորձեց ընտրությունների նախաշեմին դիվիդենտներ քաղել:
Նույն պատկերը, եթե ոչ ավելի ծայրահեղ, ունենք «Ազգայնական շարժում» կամ այլ կերպ «Գորշ Գայլեր» կուսակցություն դեպքում: Վերջիններս Ցեղասպանության խնդիրն ընկալում են որպես թուրքերի ինքնությանն ուղղված սպառնալիք և Թուրքիայի կուսակցությունների շարքում համարվում են  փոքրամասնությունների հանդեպ ամենաանհանդուրժողը: Նրանք թե′ Թուրքիայում, թե′ Թուրքիայից դուրս տարիներ շարունակ աչքի են ընկել որպես Ցեղասպանության մերժողականության ագրեսիվ ջատագովներ:
Պատկերն ամենևին այլ է քրդական  Ժողովրդա-դեմոկրատական կուսակցության դեպքում:  Քրդական կուսակցության փոխնախագահ  Նազմի Գուրը կուսակցության նախընտրական արշավում նշել էր, որ խորհրդարանական ընտրություններում հաղթանակ տանելու դեպքում փորձելու է հասնել հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորմանը, ինչպես նաև Հայոց Ցեղասպանության ճանաչմանը: Թեպետ կուսակցության կողմից նման հայտարարությունները դեռևս չեն ստացել իրենց առարկայական դրսևորումները, սակայն Թուրքիայում քրդական կուսակցության նման դիրքորոշումը բարենպաստ միջավայր է ստեղծում վերջիններիս հետ համագործակցությունը խորացնելու համար: Դա ավելի արդիական կդառնա, եթե քրդական կուսակցությանը հաջողվի ընտրություններում հաղթահարել 10 տոկոսի շեմը և առաջին անգամ ներկայացվել Թուրքիայի խորհրդարանում ՝ որպես կուսակցություն:
Ուստի,  եթե փորձենք ամփոփել, պետք է փաստենք, որ Թուրքիայում հիմնական չորս կուսակցություններից երեքի  դիրքորոշումները Ցեղասպանության ճանաչման հարցում գրեթե նույնական են: Դատելով նրանց կողմից նախընտրական շրջանում օգտագործվող հիմնական թեզերից` այս կուսակցություններից ցանկացածի հաղթանակի դեպքում,  Թուրքիայի արտաքին քաղաքական այս վեկտորում փոփոխություն ակնկալելն անիրատեսական է:
Ինչ վերաբերում է Թուրքիայի քրդական կուսակցությանը և նրանց` Ցեղասպանության և հայ-թուրքական հարաբերությունների վերաբերյալ արտահայտած դիրքորոշմանը, ապա այստեղ հայկական կողմն անելիք ունի,  քանի որ հայերի և քրդերի միջև համագործակցության հետագա խորացումը կարող է բխել երկկողմ շահերից:

The Stances of Four Major Parties in Turkey on Armenian Issue: Comparative Analysis
In June 7, there are parliamentary elections in Turkey. During the elections the main competing parties are ruling Justice and Development Party (AKP),  Republican People’s Party (MHP), Nationalist Movement Party (MHP) and Peoples’ Democratic Party (HDP). Referring to the pre-election theses of those four major parties as well as to their employed policies, let’s try to understand what thwe stance of each of those parties on the Armenian-Turkish relations and on the recognition of the Armenian Genocide by Turkey is.
The main theses used by the representatives of the ruling Justice and Development Party  as well as the analysis of their pre-election platforms gives ground to assume, that in case the AKP wins the elections, there is no chance to expect changes in the present policy of the party towards Armenia.
To prove the statement brought forward in the previous paragraph,  it is enough to cite a part of the AKP pre-election manifesto, which  refers to Armenia and Karabakh conflict; the one that reads: "Our position with respect to the solution of the Nagorno-Karabakh problem and genocide allegations is clear. The AK Party will not allow any solution not based on fairness and justice to be imposed on Turkey. With regard to reciprocal and simultaneous steps for a solution, Turkey will not refrain from doing what it needs to do,"
The above mentioned thesis found  in the AKP pre-election manifesto proves  that in the future as well the party will continue to connect Genocide and Karabakh conflict thus opposing the possibility of  Armenian-Turkish rapprochement without any pre-conditions
The same can be stated about Turkish present president Recep Tayyip Erdogan's pre-elections statements, which are vivid expressions of his anti-Armenian policy. Among those statements Erdogan’s recent statement is to be underlined: "Their biggest ally is Doğan Media. The Armenian lobby, homosexuals and those who believe in ‘Alevism without Ali’ – all these representatives of sedition are the HDP’s benefactors," Hurriyet Daily reports.
As for the Turkish main opposition Republican People’s Party (CHP) and their stance on Turkey’s recognition of the Armenian Genocide, here again the ground for optimism is small.  CHP has always been characterized by its denialist stance on the Armenian Genocide. Such kind of stance of the party became even obvious, when recently Deputy Head of CHP Murat Özçelik has used the issue of Genocide recognition as a trump card and blamed Erdogan for the defeat in the international recognition of Genocide to gain dividends on the eve of elections.
We observe the same picture if not more radical in case of Nationalist Movement Party (MHP) or otherwise known as Grey Wolves. The latter perceives the issue of Genocide as a threat to the Turkish identity. MHP is also considered as a party with the most intolerant stance towards the minorities in Turkey. The representatives of MHP both inside and outside Turkey have acted as the most aggressive advocates of Genocide denial.
We witness another picture in case of Kurdish Peoples’ Democratic Party (HDP). Nazmi Gur, Deputy Chairman of Peoples' Democratic Party (HDP) have stated in the pre-election campaign that in case of their victory in the parliamentary elections they will aim at the Turkish-Armenian rapprochement as well as Turkey’s recognition of the Armenian Genocide. Although such kind of statements from the party representatives  have not turned into practical usage yet, they form a favorable atmosphere for Armenia to deepen cooperation with HDP. This  cooperation will become even actual if the Kurdish party manages to win 10 percent threshold and to be presented in the Turkish parliament as a party for the first time.
If we try to sum up then we are to state that the positions of the  three of  four main parties in Turkey are similar. And judging from the theses they used in their pre-election campaigns it is unrealistic to expect any change in the Turkey’s foreign policy in case of victory of either of those parties.
As for Kurdish party and their stance on Genocide and Turkish-Armenian relations, here Armenia has work to do as further deepening of the relations between the Kurds and Armenians can be mutually beneficial.