Եվրոպական խաղերը՝ որպես Ալիևի ընտանիքի գովազդ
Բաքվում Եվրոպական խաղերի անցկացումը վիրավորանք է օլիմպիական գաղափարին: Այս մասին գերմանական Deutsche Welle-ի հետ զրույցում նշել է ադրբեջանցի բլոգեր,  Meydan TV ինտերնետ պորտալի տնօրեն Էմմին Միլին:
Բլոգերը Ալիևին մեղադրել է սպորտը կոռումպացնելու մեջ։ «Տարբեր տվյաներով նախագահ Ալիևը 3-9 մլրդ ԱՄՆ դոլար է վճարել, որպեսզի Եվրոպական խաղերն անցնեն Բաքվում՝ այն դեպքում, երբ ներդրումների կարիք ունեն այնպիսի ոլորտներ, ինչպիսիք են առողջապահությունը և կրթությունը»,- ասել է Միլին:  Էմմին Միլին նշել է, որ այս խաղերն ամբողջությամբ ծառայում են Ալիևի և նրա ընտանիքի գովազդին:
Նշենք, որ իսկզբանե Եվոպական խաղերը Բաքվում անցկացնելով Ալիևը մտադիր էր նաև գովազդել Ադրբեջանը, սակայն իրականում դա վերածվեց Ադրբեջանի համար հակագովազդի: Եվրոպական խաղերի կապակցությամբ հայտնվելով միջազգային հանրության և իրավապաշտպան կազմակերպությունների ուշադրության կենտրոնում՝ Ադրբեջանը  տապալեց Եվրոպային որպես ժողովրդավարական երկիր ներկայանալու իր փորձը:
Այնպիսի իրավապաշտպան կազմակերպություններ, ինչպիսիք են Amnesty İnternational-ը, Freedom House-ը, Humaт Right Watch-ը և այլն, իրենց զեկույցներում պարբերաբար մտահոգություն են հայտնում Ադրբեջանում քաղաքացիական հասարակության դեմ գործադրվող բռնությունների կապակցությամբ:
Ադրբեջանում մարդու իրավունքների վատ վիճակի վերաբերյալ հունիսի 10-ին Եվրոպական խորհրդարանում տեղի կունենան լսումներ «Սպորտը և մարդու իրավունքները Բաքվում անցկացվելիք Եվրոպական խաղերի համատեքստում» խորագրով: Իսկ մինչ այդ՝ նախօրեին Եվրախորհրդանարի նիստի ժամանակ մի խումբ պատգամավորներ Եվրոպական խորհրդարանի փոխնախագահ, «Կանաչների» խմբակցության ներկայացուցիչ Ուլրիկե Լունաչեկի նախաձեռնությամբ ներկայացել են Լեյլա Յունուսի, Խադիջա Իսմայլովայի, Անար Մամեդլիի, Ռասուկ Ջաֆարովի, Ինթիգամ Ալիևի և Էմին Հուսեյնովի լուսանկարներով շապիկներով:
Նշենք, որ Եվրոպական խաղերը Բաքվից լուսաբանող օտարերկրացի լրագրողներին Բրյուսելում կոչ է արվելու ուշադրություն հրավիրել Ադրբեջանում մարդու իրավունքների խնդրի վրա, ինչպես նաև մասնակիցները ԵԽ-ի և ԵՄ-ի ներկայացուցիչների ուշադրությունը ևս մեկ անգամ փորձելու են կենտրոնացնել Ադրբեջանում տեղի ունեցող իրադարձությունների վրա:
Այս ֆոնին Բաքվում տոնական տրամադրությամբ պատրաստվում են հունիսի 12-ին մեկնարկող Եվրոպական խաղերին: Ադրբեջանական լրատվամիջոցները նշում են, որ խաղերին մասնակցելու են 20 երկրների առաջնորդներ՝ առանց մանրամասնելու, թե խոսքն ում մասին է: Հայտնի է, որ խաղերի բացման արարողությանը կմասնակցեն Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը, Թուրքիայի նախագահ Ռաջիփ  էրդողանը, Մոնակոյի արքայազնը: Ալիևի՝ խաղերի բացմանը մասնակցելու հրավերը արդեն մերժել են Գերմանիայի կանցլերը և Հունաստանի նախագահը:
Ավելացնենք, որ առաջին Եվրոպական խաղերին մասնակցում են 50 երկրներից ժամանած մոտ վեց հազար մարզիկներ, ովքեր իրենց ուժերը փորձելու են 20 սպորտաձևերում: Հայկական պատվիրակությունը ևս մասնակցելու է այս խաղերին: Պատվիրակության մեջ ընդգրկված է 23 մարզիկ: Ի տարբերություն մյուս պատվիրակությունների, որոնց ծախսերը վճարում է Բաքում՝ հայկական պատվիրակության ծախսերը վճարելու է հայկական կողմը:

Евроигры - пиар для Алиева
Проведение Европейских игр в Баку является оскорблением олимпийской идеи. Об этом в интервью германскому изданию Deutsche Welle заявил директор базирующегося в Берлине независимого интернет-портала Meydan TV, азербайджанский диссидент и блогер Эмин Милли. Он обвинил Алиева в коррумпировании спорта: "Ильхам Алиев заплатил - по разным оценкам - от 3 до 9 миллиардов долларов за то, чтобы Европейские игры прошли в Азербайджане, который срочно нуждается в инвестициях в сферы здравоохранения и образования, где многие люди живут в нищете", - заявил Милли. Он охарактеризовал эти игры как сплошную рекламу президентской семьи. Отметим, что изначально проведением Европейских игр в Баку, Алиев намерен был рекламировать Азербайджан, но в действительности это превратилось в антирекламу Азербайджана. Из-за Европейских игр, оказавшийся в центре внимания международного сообщества и правозащитных организаций, Азербайджан провалил свою политику представиться в Европе демократической страной.
Такие правозащитные организации, как Amnesty İnternational, Freedom House, Humaт Right Watch и другие, в своих докладах неоднократно выражали озабоченность по поводу насилия в отношении гражданского общества в Азербайджане.
А накануне на заседании Европарламента группа депутатов по инициативе вице-президента Европарламента, представителя фракции "зеленых" Ульрике Луначек провела акцию, призвав освободить арестованных в Азербайджане правозащитников и журналистов. Они надели майки с фотографиями Лейлы Юнус, Хадиджи Исмайловой, Анара Мамедли, Расула Джафарова, Интигама Алиева и Эмина Гусейнова.
Однако это никак не омрачает праздничное настроения официального Баку, который готовится к открытию первых в истории Европейских игр. Азербайджанские СМИ сообщают, что в церемонии открытия Европейских игр примут участия лидеры 20 стран, однако они не уточняют их имена. Известно только, что в Баку на открытие приедут президенты России и Турции, а также князь Монако. От участия в церемонии открытия отказались канцлер Германии Ангела Меркель и президент Греции.
Добавим, что в первых Европейских играх примут участие 6000 спортсменов из 50 стран. Соревнования пройдут в 20 видах спорта. Армянская делегация из 23 спортсменов также примет участия в этих играх. В отличие от других делегаций, расходы которых Баку взял на себя, армянские спортсмены прибудут на соревнования за свой счет.