Մոլդովան նոր ցնցումների շեմին է
Մոլդովայի կառավարությունը հրաժարական է տվել: Երկրում առաջացած տնտեսական ճգնաժամն, արդյունքում, վերածվում է քաղաքական ճգնաժամի: Կոալիցիայի անդամներն անակնկալի են եկել, նոր կոալիցիոն կառավարության շուրջ բանակցությունները սկսված են:
Մոլդովայի կառավարությունը լուծարվել է: Պատճառը հունիսի 12-ին երկրի վարչապետ Կիրիլ Գաբուրիչի հրաժարականն է: Գաբուրիչը դեռ նախօրեին հատարարել էր հրաժարական տալու իր մտադրության մասին՝ կապված երկրում կոռուպցիայի անընդունելի բարձր մակարդակի հետ: Անհաջող գործարքների արդյունքում երկրի բանկային համակարգից 1 մլրդ եվրոյի դուրս բերումից հետո վարչապետը երկրի նախագահից և խորհրդարանից պահանջել է աշխատանքից հեռացնել Ազգային բանկի և Ֆինանսական շուկայի հարցերով հանձնաժողովի նախագահներին՝ հակառակ դեպքում սպառնալով հրաժարական տալ: Նրա պահանջները չեն բավարարվել, ավելին, Մոլդովայի գլխավոր դատախազությունը Գաբուրիչին հարցաքննության է ենթարկել՝ հայտարարելով, որ կան տվյալներ, ըստ որոնց, միջնակարգ կրթության մասին նրա դիպլոմը կարող է կեղծ լինել:
Դրանից հետո հունիսի 12-ին Գաբուրիչը հայտարարել է. «Երեկ ինձ կանչել են Գլխավոր դատախազություն կրթության վերաբերյալ փաստաթղթերի հարցով: Հասկանում եք, որ դա տեղի է ունեցել մի շարք պաշտոնյաների հեռացման անհրաժեշտության վերաբերյալ իմ հայտարարությունից հետո: Ես պաշտոնապես հայտարարում եմ, որ լքում եմ պաշտոնս»:
Նրա հրաժարականն անակնկալ է դարձել կոալիցիայի մյուս անդամների համար: Ըստ նախնական տվյալների այն նախատեսվում էր երկրում հունիսի 14-ին ծրագրված ՏԻՄ ընտրություններից հետո:
Այժմ բանակցություններ են սկսվել նոր կոալիցիոն կառավարություն ձևավորելու վերաբերյալ: Դրա համար օրենքով սահմանված է երեք ամիս ժամկետ:
Գաբուրիչի գլխավորած կառավարությունը երկարատև բանակցություններից հետո փետրվարի 18-ին ձևավորել էր «Հանուն եվրոպական Մոլդովայի» կոալիցիան՝ Լիբերալ-դեմոկրատական և Դեմոկրատական կուսակցություններից, Կոմունիստական կուսակցության աջակցությամբ: Սոցիալիստներն ու լիբերալները դեմ էին քվեարկել: Ըստ դեմոկրատական կուսակցության պատգամավոր Դումիտրո Դյակովի, նոր կոալիցիա կազմելու շուրջ բանակցություններ կտարվեն Լիբերալների կուսակցության հետ:
1 մլրդ եվրոյի դուրսբերումը երկրից առաջացրել է ոչ միայն երկրի վարչապետի, այլև հանրության դժգոհությունը: Հազարավոր մարդիկ դուրս էին եկել փողոց՝ պահանջելով վերջ դնել երկրում կոռուպցիային և անօրինություններին, քանի որ Եվրոպական միության անդամակցության ձգտող երկրում նման երևույթները պարզապես անընդունելի են: Այս երևույթները հարուցում են ինչպես եվրոպամետ, այնպես էլ ռուսամետ կողմնորոշում ունեցող հանրության դժգոհությունը։ Եվրոպական նկրտումներ ունեցող իշխանությունները փաստացի դիմում են այնպիսի քայլերի, որոնք կարող են զգալիորեն հետ գցել երկիրն իր որդեգած ուղուց:
Ի դեպ, հիշեցնենք, որ Մոլդովայում եվրոպամետ և ռուսամետ հատվածները հասարակության մեջ գրեթե հավասար են: Այս ցնցումներն արդյունքում կարող են զգալիորեն սասանել առանց այն էլ ոչ այնքան կայուն եվրոպամետ կառավարության դիրքերը և Մոլդովան ենթարկել վտանգների:
Միաժամանակ, ԵՄ-ի կողմից աչք փակելը Մոլդովայում տեղի ունեցող գործընթացների վրա ու, քաղաքական որոշմանը հերթական անգամ տուրք տալով, երկիրն առաջ տանելը հղի է ճգնաժամային նոր աղբյուր առաջացնելու զգալի վտանգով:

Moldova Can Meet a New Crisis
The government of Moldova resigned. As a result, economic crisis can turn to a bigger political one. The members of coalition are surprised and have started negotiations on forming a new government.
The cause of the dissolution of the government is the retirement of the Prime Minister Kiril Gaburici on June 12. Before that Gaburici had announced about his intention to resign because of the high level of corruption in the country. For about 1 bilion euro was taken away from the banking system of Moldova, after that Prime Minister demanded to discharge the heads of national Bank and Head of the Commission of financial system of the country, saying that otherwise he would resign. The demand of the Gaburici was not satisfied, moreover, he was called to the Office of Public Prosecutor and as media reports Moldovan authorities have launched an investigation into claims that Gaburici may have forged his high school and college diplomas.
After that on June 12 Gaburici announced: "Yesterday, I was summoned to the Prosecutor General's Office with regard to the education documents' case. You know this happened following my statements that certain officials need to resign. I am officially announcing my resignation", Sputniknews reports.
His resignation was a surprise for the other members of coalition. Now new negotiations on forming a government has started. The government of Gaburici was formed by the coalition "For European Moldova" from the Liberal-democratic and Democratic parties with the support of Communist party. Socialists and Liberals voted against it.
According to the members of Democratic party, now the coalition is negotiating with Liberal party.
The scandal with 1 billion euros brought not only protest of the Prime Minister but also of the society. Thousands of people took the streets demanding to give up corruption and follow the European aspirations of the country. Not only pro-Europeans but also pro-Russians were protesting. The government with European aspiration, in fact, does steps that can put the European future of the country at risk.
At the same time, for about a half of the society in Moldova are against European integration and have pro-Russian aspiration. This crisis can weaken not very strong positions of the pro-European government of Moldova and bring new crisis.
At the same time the EU can no longer close its eyes on this situation and continue to encourage Moldova only by political decision. This kind of policy during the last years has proved that this can bring a risk of generating new sources of crisis.