Հայկական որբանոցը՝ Ստամբուլում ցույցերի պատճառ
Ինչպես հաղորդում են թուրքական հայտնի պարբերականները, հունիսի 26-ին Ստամբուլի կենտրոնական փողոցներում քայլերթ է տեղի ունեցել, որին մասնակցում էին «Նոր Զարթոնք և Քամփ Արմեն դիմադրության» անդամները: Բանն այն է, որ Ստամբուլի Թուզլա թաղամասում գտնվող «Քամփ Արմեն» անունով նշանավոր հայկական որբանոցը դեռևս մայիս ամսին սեփականատիրոջ նախաձեռնությամբ սկսվել էր ապամոնտաժվել, իսկ որոշ ժամանակ անց` Թուրքիայի հայկական համայնքի բողոքի ակցիայի արդյունքում, ապամոնտաժումը ժամանակավորապես դադարեցվել էր:
Թուրքիայում գործունեություն ծավալող մի շարք կազմակերպություններ և պարզապես անհատներ շտապել էին այնտեղ` կասեցնելու որբանոցի շենքի կործանումը: Շինության վրա մինչ օրս տարբեր պաստառներ են փակցված: «Քամփ Արմեն»-ի տարածքում մշտական 24-ժամյա հերթապահություն է: Հարյուրավոր երիտասարդ ակտիվիստները պնդում են, որ չեն հեռանա ճամբարից` մինչև այն չվերադարձվի իրական տիրոջը` հայկական հիմնադրամին: Իսկ նման խոստում իրականում եղել է, սակայն մինչ այժմ ոչ մի կոնկրետ իրավական քայլ չի արվել ճամբարը վերադարձնելու նպատակով:
Հատկանշական է, որ քայլերթի մասնակիցները կրել են «Վերադարձրեք ճամբարը հայերին», «Միացեք մեր պայքարին», «Պայքարը շարունակվում է», «Վերջ խաբեությանը», «Մենք այստեղ ենք, դեռ այստեղ ենք» և նմանատիպ գրություններով պաստառներ, ինչպես նաև հնչեցրել են բազում կոչեր ու վանկարկումներ:
Բայց ամենաուշագրավն իհարկե եղել է պաստառների վրա գրված` «From #CampArmen to #ElectricYerevan» մակագրությունը, որով փաստորեն քայլերթի մասնակիցները սատարել են մեր մայրաքաղաքում վերջին օրերին անցկացվող Էլեկտրաէներգիայի թանկացման դեմ բողոքի ակցիաներին:
Հիշեցնենք̦ որ «Քամփ Արմեն»-ի շինությունը 1961 թվականին գնվել է Հայ բողոքական եկեղեցու հիմնադրամի կողմից և ծառայել որպես ամառային ճամբար` «Գեդիկ փաշա» հայկական դպրոցի չքավոր ու որբ սաների համար: Այնտեղ մեծացել են նաև 2007թ. Թուրքիայում սպանված հայտնի հայ լրագրող Հրանտ Դինքը և նրա կինը` Ռաքել Դինքը: Իսկ Հրանտի ընկեր Կարապետ Օրոնյուզը, ով ևս մնում էր «Քամփ Արմեն»-ում, օրերս թուրքական լրատվամիջոցներից մեկին հայտնել էր, որ տեղի ընտրությունների ժամանակ իրենց ընդամենը որպես ապրանք են օգտագործել:
«Մեզ օգտագործեցին միայն որպես ընտրություններում իրենց գովազդելու ապրանք: Սակայն մենք պահանջատեր ենք, իսկ նրանք փորձում են մեր հիշողությունները զրոյացնել, ամառային ճամբարն էլ արդեն իսկ հիշողություններից ջնջված է», - իր վիշտն է կիսել Կարապետ Օրոնյուզը:

Армянский детдом Камп-Армен - причина протестов в Стамбуле
Известные турецкие газеты сообщают о том, что марш на улицах Стамбула, прошедший 26 июня, был инициирован членами акции "Новое пробуждение и сопротивление "Камп Армен"". Дело в том, что известный детский дом для армян в Турции, называемый "Камп Армен", был снесен еще в начале мая. Инициатором его снесения был владелец здания. Однако демонтаж строения был приостановлен в результате жесткого протеста со стороны армянской общины Турции.
Ряд организаций и частных лиц, живущих в Турции, бросились к Камп Армену, чтобы остановить разрушение здания известного детского дома. Сотни молодых активистов несли постоянное 24-часовое дежурство возле дома, заявляя, что не оставят его до возвращения здания реальному владельцу – армянскому фонду. На самом деле, такое обещание было дано турецкими властями, но конкретных юридических процедур для этого совершено не было.
Участники марша протеста в Стамбуле держали в руках плакаты с надписями "Верните интернат армянам", "Присоединяйтесь к нашей борьбе", "Бой продолжается", "Прекратите обман", "Мы здесь, мы все еще здесь", и т.п.
Но самым интересным, конечно, был плакат с надписью - "От #CampArmen до #ElectricYerevan", который, фактически, поддержал протесты в Ереване против повышения цен на электроэнергию, показав общность борьбы жителей Стамбула и Еревана.
Напомним, что здание "Камп Армен" было куплено в 1961 году Армянской протестантской церковью и служило в качестве летнего лагеря для армянских детей - обездоленных и сирот из школы "Гедик Паша". Известный армянский журналист Грант Динк, который был убит турецкими националистами в 2007 году, также вырос в этом детдоме вместе со своей женой Ракель Динк. А друг Динка - Карапет Оронюз, также живший в "Камп Армене", на днях рассказал турецким СМИ, что во время местных выборов их использовали как "вещь". "Нас использовали только ради рекламы. Теперь они пытаются свести на нет все наши воспоминания", - поделился своим горем Оронюз.