Բելգիայի խորհրդարանի հանձնաժողովը Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ բանաձև է ընդունել
Բելգիայի խորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովն այսօր՝ հուլիսի 7-ին, իր նիստում Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ բանաձև է ընդունել: Այս մասին հայտնում է news.am-ը՝ հղում կատարելով «Հանուն արդարության և ժողովրդավարության» Եվրոպական հայկական ֆեդերացիային:
Ընդունվել է խորհրդարանական մեծամասնության ներկայացրած բանաձևը:
Քննարկումներից հետո մեծամասնության անդամների մասնակցությամբ տեքստն ընդունվել է, բայց ոչ միաձայն: Սոցիալիստական կուսակցությունը, «Մարդասիրական ժողովրդավարական կենտրոն» կուսակցությունը և «Էկոլո»-ն ձեռնպահ են քվեարկել:
Ընդդիմության առաջարկած փոփոխությունները իշխող մեծամասնությունը մերժել է:
Խորհրդարանական մեծամասնությունը իր նախագիծն է ներկայացրել արտահերթ քննարկման, որը ցանկանում է, որ բանաձևը խորհրդարանն  ընդունի  նախքան ամառային արձակուրդները՝ հուլիսի 21-23-ին:
Սակայն բանաձևի իրենց նախագծերն են ներկայացրել նաև «Մարդասիրական ժողովրդավարական կենտրոն» կուսակցությունը, Սոցիալիստական կուսակցությունը և «Ֆլամանդական շահ» կուսակցությունը:
Նշենք, որ Բելգիայի վարչապետ Շառլ Միշելը հունիսի 18-ին երկրի Ներկայացուցիչների պալատում իր կառավարության անունից ճանաչել է  Հայոց ցեղասպանությունը: «Ես կարծում եմ, որ 1915-1917 թվականների ողբերգական իրադարձությունները, որոնք նախաձեռնել էր Օսմանյան Կայսրության վերջին կառավարությունը, պետք է որոկվեն որպես ցեղասպանությունը»,-ասել էր Շառլ Միշելը:

Комиссия парламента Бельгии приняла резолюцию по Геноциду армян
7 июля Комитет внешних отношений Палаты представителей парламента Бельгии проголосовал за резолюцию, признающую Геноцид армян. В беседе с Арменпресс об этом сообщил пресс­секретарь Европейской комиссии Ай Дата Пето Демирчян.
"Было представлено несколько вариантов резолюций, из которых был избран проект, представленный правительством и коалиционной партией. Резолюция будет поставлена на голосование пленарного заседания Палаты представителей", -­ сказал Демирчян, добавив, что день голосования в ПП еще не назначен.
Свои варианты представили также три оппозиционные партии. В выбранном проекте резолюции признается и осуждается Геноцид армян 1915г., в нем содержится призыв к Турции и Армении найти пути примирения, а также приветствуется заявление премьер­министра Бельгии Шарля Мишеля, которым глава правительства признал в парламенте страны Геноцид армян.
Относительно собственной позиции по Геноциду армян Мишель заявил: "Наша позиция всегда была предельно четкой. Геноцид армян был. Здесь двух мнений быть не может". В 1998г. парламент Бельгии на уровне Верхней палаты - Сената, принял резолюцию о признании Геноцида армян.