Իրանի ֆինանսները կծառայեն նաև հայ-իրանական ծրագրերի իրականացմանը
Իրանի և միջազգային միջնորդների «վեցյակի» միջև կնքված համաձայնագիրը վերլուծաբանների ուշադրության կենտրոնում է: Այսօր «Տեսակետ» մամուլի ակումբում Արևելագիտության ինստիտուտի Իրանի բաժնի ավագ գիտաշխատող, պատմ. գիտ. թեկնածու Գոհար Իսկանդարյանը ներկայացրեց ստորագրված համաձայնագրի առանձնակի կարևորություն ունեցող կետերը̦ խոսեց համաձայնագրի նշանակության մասին՝ հայ-իրանական հարաբերությունների հեռանկարների և տարածաշրջանային կայունության տեսանկյունից:
Իրանագետը նշեց̦ որ համաձայնագրի կնքումը հնարավոր է եղել երկու կողմերի փոխզիջման արդյունքում̦ և դա արվել է հանուն խաղաղության: Խոսելով Իրանի ռազմական կարողությանն և զենքի էմբարգոյին վերաբերող պատժամիջոցների մասին` Գ. Իսկանդարյանը նշեց̦ որ պայմանագրի համաձայն 5 տարի Իրանն իրավունք չի ունենա ռազմական տեխնիկա ներմուծել: Սակայն եթե ստեղծվի այնպիսի իրավիճակ̦ որ Իրանն այդ տեխնիկայի կարիքը զգա̦ ապա ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի միջոցով այս կետը կարող է կասեցվել:
Իրանագետի կարծիքով սրա նպատակն է անհրաժեշտության դեպքում Իրանի կարողություններն օգտագործել «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական կազմակերպության դեմ̦ քանի որ ԻԻՀ-ը տարածաշրջանում միակ ուժն է դառնում̦ որ կարող է պայքարել տարածաշրջանի համար չարիք հանդիսացող ԻՊ-ի դեմ:
Ինչ վերաբերում է Իրանի խնդրահարույց բալիստիկ հրթիռներին̦ իրանագետը նշեց̦ որ առաջիկա 8 տարիների ընթացքում Իրանը չի կարող նոր նյութեր ձեռքբերել̦ որոնք կարող են նպաստել այս հրթիռների մշակմանը: Գ. Իսկանդարյանը նշեց̦ որ Իրանը զիջել է նաև մեկ այլ կարևոր խնդրի հարցում: Իսլամական Հանրապետությունն իրավունք է  ստացել խաղաղ ատոմ ծրագրի շրջանակներում ուրան հարստացնել̦ սակայն այդ գործընթացը կարող է իրականացվել միայն Նաթանզում̦ իսկ մյուս օբյեկտներում̦ այդ թվում նաև Ֆորդու օբյեկտում աշխատելու են Իրանի և Ռուսաստանի մասնագետները` արտադրելով միայն իզոտոպեր̦ որոնք պետք է օգտագործվեն միայն բժշկության ոլորտում: Այսինքն Ֆորդուն վերածվելու է իզոտոպետի արտադրամասի̦ այն էլ ՌԴ-ի վերահսկողության ներքո:
Անդրադառնալով իրանական ֆինանսների աստիճանական ապասառեցմանը` իրանագետը նշեց̦ որ Իրանն այդ միջոցներով առաջին հերթին փորձելու է լրացնել իր տնտեսական ճեղքերը: Միևնույն ժամանակ դրանք հնարավորություն կստեղծեն ֆինանսական միջոցների պատճառով սառեցված հայ-իրանական մի շարք ծրագրեր կյանքի կոչելու համար: Գ. Իսկանդարյանի կարծիքով ամենից առաջ կյանքի կկոչվի Մեղրու ՀԷԿ-ի ծրագիրը: Մեկ այլ ծրագիր ևս կա̦ որն իրանագետի կարծիքով կարող է իրականացվել: Խոսքը գնում է բարձրավոլտ էլեկտրահաղորդման լարերի ծրագրի մասին̦ որը ևս ֆինանսների հետ է կապված: Ինչ վերաբերում է Իրան-Հայաստան երկաթգծի կառուցմանը և իրանական կողմից ֆինանսների տրամադրմանը` Գ. Իսկանդարյանը նշեց̦ որ իրատեսական չէ կարծել̦ թե իր ապասառեցված միջոցներն Իրանն  առաջին հերթին ներդնելու է այս ծրագրում: Բացի այդ̦ նրա կարծիքով այս պահին Հայաստանն ավելի շահագրգռված է այս ծրագրի իրականացմամբ̦ քան Իրանը: Երկաթուղու կառուցման համար մոտ 3 միլիարդ 2 միլիոն ԱՄՆ դոլար է հարկավոր̦ որն այսօր Հայաստանը չունի̦ թեև իրանագետը նշեց̦ որ քաղաքական կամք ղեկավարությունն̦ այնուամենայնիվ̦ ունի:
«Արմեդիա» ՏՎԳ-ի հարցին ի պատասխան իրանագետը նշեց̦ որ համաձայնագիրը հստակ ամրապնդելու է Իրանի նախագահ Հասան Ռոհանիի դիրքերը երկրի ներսում̦ և ամեն ինչ արվելու է երկիրն ավելի բաց դարձնելու համար: Սակայն իրատեսական չէ ակնկալել̦ որ Իրանը միանգամից կդառնա բաց̦ աշխարհիկ պետություն` հաշվի առնելով Իրանի աստվածապետական բնույթը:
Անդրադառնալով այն խնդրին̦ որ համաձայնագրի կնքումը բխում է տարածաշրջանի ոչ բոլոր երկրների շահերից̦ իրանագետը նշեց̦ որ Իրանն այսուհետ հզոր գործոն է դառնում տարածաշրջանում և կարողանալու է «մեծ խաղերի մեջ մտնել»̦ ինչը մինչ այժմ Թուրքիան էր փորձում իրականացնել: Իրանագետի կարծիքով այսուհետ տարածաշրջանային վառվող հակամարտությունները կարգավորելու «ծանրագույն բեռը դրվելու է Իրանի ուսերին»: Հենց սա էլ ստիպում էր Արևմուտքին այսքան երկար բանակցել Իրանի հետ և միանգամից չփակել երկխոսության դռները: Ինչ վերաբերում է իրանական նավթի արտահանման ծավալների ավելացմանը̦ իրանագետի կարծիքով սա դժվար թո մոտ ապագայում կտրուկ հարված հասցնի մյուս երկրների շահերին̦ քանի որ բոլորն էլ իրենց գործընկերները և երկարաժամկետ պայմանագրերն ունեն:

Iran’s Financial Resources Will be Invested in Iran-Armenia Projects
A final comprehensive agreement between Iran and six leading world powers has become a subject of discussions by analysts. Today Gohar Iskandaryan, Senior Researcher at the Department of Iranian studies, Institute of Oriental Studies, presented to journalists the most important points of this agreement, noting its importance from the standpoint of the Armenian-Iranian relations and regional stability.
She said the signing of the agreement became possible only through concessions from both sides and it was made to establish peace in the region. Speaking about the arms embargo on Iran, Iskandaryan noted that according to the agreement within 5 years Iran will not be able to import military equipment. However, if there is a situation Iran really needs these equipments, the United Nations Security Council can suspend this point. Iskandaryan thinks this was done in order to use Iran’s capabilities in the fight against "Islamic State".
As for the Iranian ballistic missiles Iskandaryan said for 8 years Iran cannot import materials that can be used for these missiles’ development. She noted that Iran stepped back in another very important issue. Iran got the right to enrich uranium at Natanz only and in other sites, including in the Ford it can only produce isotopes that must be used in medecine. There  specialists from Russia and Iran will work.
Speaking about the gradual unfreezing of Iran’s financial resources, the analyst said that first of all Iran will try to solve problems in its own economy. At the same time these financial resources will create chances to implement some Armenian-Iranian projects that have been suspended due to lack of funds. Iskandaryan noted that first of all the construction of hydropower plant in Meghri will be completed. In regard with the construction of Armenia-Iran railway and investments from Iran we should not expect that Iran will first of all invest its resources in this project especially when Armenia is now much more interested in this project than Iran.
In response to "Armedia" Informational, Analytical Aency's question, Iskandaryan said that the agreement will greatly strengthen the position of the president of Iran Hassan Rohani inside Iran and everything will be done to have more open Iran. "However, we cannot expect the country to become a secular state at once, taking into account the theocratic character of the country," she added.
In an answer to the questionwhether the signing of the deal satisfies the interests of all regional states, Iskandaryan said Iran will now become a powerful actor in the region and will take part in "the big games". Until now Turkey was trying to take this role. She thinks "the heavy burden of solving regional conflicts will be laid on the shoulders of Iran". That’s why the West has been holding negotiations with Iran for so long time.