Իրանի ֆինանսները կծառայեն նաև հայ-իրանական ծրագրերի իրականացմանը
Իրանի և միջազգային միջնորդների «վեցյակի» միջև կնքված համաձայնագիրը վերլուծաբանների ուշադրության կենտրոնում է: Այսօր «Տեսակետ» մամուլի ակումբում Արևելագիտության ինստիտուտի Իրանի բաժնի ավագ գիտաշխատող, պատմ. գիտ. թեկնածու Գոհար Իսկանդարյանը ներկայացրեց ստորագրված համաձայնագրի առանձնակի կարևորություն ունեցող կետերը̦ խոսեց համաձայնագրի նշանակության մասին՝ հայ-իրանական հարաբերությունների հեռանկարների և տարածաշրջանային կայունության տեսանկյունից:
Իրանագետը նշեց̦ որ համաձայնագրի կնքումը հնարավոր է եղել երկու կողմերի փոխզիջման արդյունքում̦ և դա արվել է հանուն խաղաղության: Խոսելով Իրանի ռազմական կարողությանն և զենքի էմբարգոյին վերաբերող պատժամիջոցների մասին` Գ. Իսկանդարյանը նշեց̦ որ պայմանագրի համաձայն 5 տարի Իրանն իրավունք չի ունենա ռազմական տեխնիկա ներմուծել: Սակայն եթե ստեղծվի այնպիսի իրավիճակ̦ որ Իրանն այդ տեխնիկայի կարիքը զգա̦ ապա ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի միջոցով այս կետը կարող է կասեցվել:
Իրանագետի կարծիքով սրա նպատակն է անհրաժեշտության դեպքում Իրանի կարողություններն օգտագործել «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական կազմակերպության դեմ̦ քանի որ ԻԻՀ-ը տարածաշրջանում միակ ուժն է դառնում̦ որ կարող է պայքարել տարածաշրջանի համար չարիք հանդիսացող ԻՊ-ի դեմ:
Ինչ վերաբերում է Իրանի խնդրահարույց բալիստիկ հրթիռներին̦ իրանագետը նշեց̦ որ առաջիկա 8 տարիների ընթացքում Իրանը չի կարող նոր նյութեր ձեռքբերել̦ որոնք կարող են նպաստել այս հրթիռների մշակմանը: Գ. Իսկանդարյանը նշեց̦ որ Իրանը զիջել է նաև մեկ այլ կարևոր խնդրի հարցում: Իսլամական Հանրապետությունն իրավունք է  ստացել խաղաղ ատոմ ծրագրի շրջանակներում ուրան հարստացնել̦ սակայն այդ գործընթացը կարող է իրականացվել միայն Նաթանզում̦ իսկ մյուս օբյեկտներում̦ այդ թվում նաև Ֆորդու օբյեկտում աշխատելու են Իրանի և Ռուսաստանի մասնագետները` արտադրելով միայն իզոտոպեր̦ որոնք պետք է օգտագործվեն միայն բժշկության ոլորտում: Այսինքն Ֆորդուն վերածվելու է իզոտոպետի արտադրամասի̦ այն էլ ՌԴ-ի վերահսկողության ներքո:
Անդրադառնալով իրանական ֆինանսների աստիճանական ապասառեցմանը` իրանագետը նշեց̦ որ Իրանն այդ միջոցներով առաջին հերթին փորձելու է լրացնել իր տնտեսական ճեղքերը: Միևնույն ժամանակ դրանք հնարավորություն կստեղծեն ֆինանսական միջոցների պատճառով սառեցված հայ-իրանական մի շարք ծրագրեր կյանքի կոչելու համար: Գ. Իսկանդարյանի կարծիքով ամենից առաջ կյանքի կկոչվի Մեղրու ՀԷԿ-ի ծրագիրը: Մեկ այլ ծրագիր ևս կա̦ որն իրանագետի կարծիքով կարող է իրականացվել: Խոսքը գնում է բարձրավոլտ էլեկտրահաղորդման լարերի ծրագրի մասին̦ որը ևս ֆինանսների հետ է կապված: Ինչ վերաբերում է Իրան-Հայաստան երկաթգծի կառուցմանը և իրանական կողմից ֆինանսների տրամադրմանը` Գ. Իսկանդարյանը նշեց̦ որ իրատեսական չէ կարծել̦ թե իր ապասառեցված միջոցներն Իրանն  առաջին հերթին ներդնելու է այս ծրագրում: Բացի այդ̦ նրա կարծիքով այս պահին Հայաստանն ավելի շահագրգռված է այս ծրագրի իրականացմամբ̦ քան Իրանը: Երկաթուղու կառուցման համար մոտ 3 միլիարդ 2 միլիոն ԱՄՆ դոլար է հարկավոր̦ որն այսօր Հայաստանը չունի̦ թեև իրանագետը նշեց̦ որ քաղաքական կամք ղեկավարությունն̦ այնուամենայնիվ̦ ունի:
«Արմեդիա» ՏՎԳ-ի հարցին ի պատասխան իրանագետը նշեց̦ որ համաձայնագիրը հստակ ամրապնդելու է Իրանի նախագահ Հասան Ռոհանիի դիրքերը երկրի ներսում̦ և ամեն ինչ արվելու է երկիրն ավելի բաց դարձնելու համար: Սակայն իրատեսական չէ ակնկալել̦ որ Իրանը միանգամից կդառնա բաց̦ աշխարհիկ պետություն` հաշվի առնելով Իրանի աստվածապետական բնույթը:
Անդրադառնալով այն խնդրին̦ որ համաձայնագրի կնքումը բխում է տարածաշրջանի ոչ բոլոր երկրների շահերից̦ իրանագետը նշեց̦ որ Իրանն այսուհետ հզոր գործոն է դառնում տարածաշրջանում և կարողանալու է «մեծ խաղերի մեջ մտնել»̦ ինչը մինչ այժմ Թուրքիան էր փորձում իրականացնել: Իրանագետի կարծիքով այսուհետ տարածաշրջանային վառվող հակամարտությունները կարգավորելու «ծանրագույն բեռը դրվելու է Իրանի ուսերին»: Հենց սա էլ ստիպում էր Արևմուտքին այսքան երկար բանակցել Իրանի հետ և միանգամից չփակել երկխոսության դռները: Ինչ վերաբերում է իրանական նավթի արտահանման ծավալների ավելացմանը̦ իրանագետի կարծիքով սա դժվար թո մոտ ապագայում կտրուկ հարված հասցնի մյուս երկրների շահերին̦ քանի որ բոլորն էլ իրենց գործընկերները և երկարաժամկետ պայմանագրերն ունեն:

Ирановед: "финансовые средства Ирана будут вложены и в армяно-иранские проекты"
Соглашение, подписанное между Ираном и "шестеркой" международбных посредников, остается в центре внимания аналитиков. Сегодня  научный сотрудник Института востоковедения НАН РА, ирановед Гоар Искандарян представила журналистам самые важные пункты этого соглашения, отметив важность этой сделки с точки зрения армяно-иранских отношений и региональной стабильности.
Ирановед отметила, что подписание соглашения стало возможным только благодаря уступкам с обеих сторон, и это было сделано ради установления мира в регионе. Говоря об эмбарго на поставки оружия Ирану, Г. Искандарян отметила, что согласно соглашению, в течение 5 лет Иран не имеет права на импорт военной техники. Однако если возникнет такая ситуация, что Иран будет действительно нуждаться в этой технике, то Совбез ООН может приостановить полномочия этого пункта. По ее мнению, это было сделано для того, чтобы в случае необходимости использовать Иран в борьбе против "Исламского государства".
Что касается иранских баллистических ракет, то ирановед отметила, что в течение ближайших 8 лет Иран не сможет приобретать новые материалы, необходимые для разработки этих ракет. Искандарян отметила, что Иран уступил еще в одном очень важном вопросе. ИРИ получила право обогатить уран только в Натанзе, а в других объектах, в том числе в Форду, будут работать специалисты Ирана и России, которые будут производить только изотопы для использования в медицинских целях.
Касаясь постепенного размораживания иранских финансов, ирановед сказала, что в первую очередь Иран постарается решить проблемы в своей экономике. Одновременно, по ее мнению, эти финансовые средства создадут возможность для претворения в жизнь армяно-иранских проектов, которые были приостановлены из-за нехватки финансов. Искандарян отметила, что в первую очередь будет завершено  строительство ГЭС в Мегри. Что же касается строительства армяно-иранской железной дороги и предоставления финансов со стороны Ирана, то, по мнению Искандарян, не стоит ожидать, что свои финансовые средства Иран в первую очередь вложит в этот проект, тем более, что Армения сейчас намного больше заинтересована в реализации этого проекта, чем Иран.
Отвечая на вопрос ИАА "Армедиа", ирановед отметила, что соглашение очень сильно укрепит позиции президента Ирана Хасана Рохани внутри страны, и будет сделано все для того, чтобы Иран стал более открытой страной. Однако не стоит ожидать, что Иран незамедлительно станет светским государством, учитывая теократический характер страны.
Касаясь вопроса о том, что подписание соглашения исходит из интересов не всех региональных государств, ирановед сказала, что отныне Иран станет мощным фактором в регионе и сможет принять участие в "больших играх", что до сегодняшнего дня пыталась сделать Турция. По ее мнению, отныне "тяжелый груз решения региональных конфликтов будет возложен на плечи Ирана". Именно поэтому Запад так долго продолжал переговоры с Ираном и не хотел закрывать двери диалога. Что же касается увеличения объема поставок нефти из Ирана, то, по мнению ирановеда, в ближайшем будущем это вряд ли резко ударит по интересам других стран, так как  у них есть свои партнеры и свои долгосрочные соглашения.