ՄԱԳԱՏԷ-ն մեկնաբանել է պարտավորություններից Իրանի աստիճանական հրաժարումը
Ատոմային Էներգիայի միջազգային գործակալության (ՄԱԳԱՏԷ) գլխավոր տնօրեն Ռաֆայել Գրոսսին հայտարարել է, որ միջուկային ծրագրի վերաբերյալ պարտավորություններից Իրանի աստիճանական հրաժարումը չի նշանակում, որ նա միջուկային զենք է ստեղծում: Գրոսսիի խոսքով՝ Իրանն աստիճանաբար և հետևողականորեն հրաժարվում է միջուկային ծրագրի վերաբերյալ իր ստանձնած տարբեր պարտավորություններից:
«Այսօր մենք ունենք միջուկային ծրագիր, որը զգալիորեն աճել է, շատ ավելի, քան այն, ինչ եղել է 2015 թվականին։ Այս աճը ոչ միայն քանակական, այլև որակական ... Դա չի նշանակում, թե Իրանը միջուկային զենք Է ստեղծում, բայց ոչ մի երկիր, որը չունի ռազմական մշակումներ, (ուրանը) չի հաստացնում այդ մակարդակով՝ 60 տոկոսով»,- ասել է Գրոսին El Pais իսպանական հրատարակությանը տված հարցազրույցում։
2015 թվականին Մեծ Բրիտանիան, Գերմանիան, Չինաստանը, Ռուսաստանը, ԱՄՆ-ն, Ֆրանսիան և Իրանը միջուկային գործարք էին կնքել ՝ գործողությունների համատեղ հմապարփակ պլան (ԳՀՀՊ), ինչը ենթադրում էր պատժամիջոցների վերացում՝ Իրանի միջուկային ծրագրի սահմանափակման դիմաց: 2018 թվականի մայիսին Դոնալդ Թրամփի օրոք ԱՄՆ-ը  դուրս եկավ ԳՀՀՊ-ից և վերականգնեց Թեհրանի դեմ պատժամիջոցները։ Ի պատասխան՝ Իրանը հայտարարել է համաձայնագրի շրջանակներում իր պարտավորությունների փուլային կրճատման մասին՝ հրաժարվելով Միջուկային հետազոտությունների, ցենտրիֆուգների և ուրանի հարստացման մակարդակի սահմանափակումներից:

МАГАТЭ прокомментировало постепенный отказ Ирана от обязательств
Гендиректор Международного агентства по атомной энергии (МАГАТЭ) Рафаэль Гросси заявил, что постепенный отказ Ирана от обязательств по ядерной программе не означает, что он создает ядерное оружие, передает ТАСС.
По словам Гросси, Иран постепенно и последовательно отказывается от различных взятых на себя обязательств по ядерной программе.
"Сегодня мы имеем ядерную программу, которая значительно выросла, намного по сравнению с тем, что было в 2015 году. Это рост не только количественный, но и качественный ... Это не означает, что Иран делает ядерное оружие, но ни одна страна, не имеющая военных разработок, не производит обогащения на таком уровне - 60%", - заявил Гросси в интервью испанскому изданию Pais.
В 2015 году ВеликобританияГерманияКитайРоссияСШАФранция и Иран заключили ядерную сделку - СВПД, что предполагало снятие санкций в обмен на ограничение ядерной программы Ирана. В мае 2018 года США при Дональде Трампе вышли из СВПД и восстановили санкции против Тегерана. В ответ Иран заявил о поэтапном сокращении своих обязательств в рамках соглашения, отказавшись от ограничений в ядерных исследованиях, центрифугах и уровне обогащения урана.