Ղազախստան՝ բարեկամության լաբորատորիա
- Ի՞նչ եք կարծում, Համաշխարհային և ավանդական կրոնների առաջնորդների համագումարին տեղի ունեցած երկխոսությունը որքանո՞վ կարող է նպաստել աշխարհում հակամարտությունների կարգավորմանը:
- Կցանկանայի սկսել նրանից, որ համագումարի նպատակը հակամարտությունների կանխումն է: Դա ամենագլխավոր խնդիրն է, որը համագումարը կատարում է, և դրանում է նրա հիմնական առանձնահատկությունը՝ հարթակ ապահովել երկխոսության համար: Մարդկային հարաբերություններում էլ են որոշակի խոչընդոտներ, տեսանելի ու անտեսանելի պատեր առաջանում, երբ նրանք երկար ժամանակ շփվում են միմյանց հետ: Արդյունքում մարդը կամ դադարում է այդ մարդկանց հետ շփվել, կամ էլ այդ շփումն արդեն այն չի լինում: Կարծում եմ, այս համագումարը հնարավորություն է տալիս կրոնական կազմակերպությունների առաջնորդներին՝ ինչքան կարելի է հաճախ հանդիպել և միմյանց հասցնել սեփական մտքերը: Ընդ որում, ոչ միայն տեղ հասցնել սեփական մտքերը, այլև լսել և ունկնդրել այլ դավանանքների ներկայացուցիչների կարծիքները: Նիստերի ժամանակ համարյա միշտ միատեսակ մոտեցում է հնչում տարբեր դավանանքների ներկայացուցիչներից այս կամ այն խնդրի առնչությամբ, քանի որ խոսքը գնում է ոչ թե աստվածաբանական քննարկումների, այլ աշխարհի, հասարակության անվտանգության, տարբեր կրոնների, ազգությունների մարդկանց, պետությունների խաղաղ փոխգործակցության մասին: Սա կոնկրետ ազդակ է մարդկանց համար. եթե առաջնորդները խոսում են, նստած են միասին մի սեղանի շուրջ և համաձայնվում են միմյանց հետ, ուրեմն այլ կրոնների ներկայացուցիչները թշնամի չեն, նրանց հետ էլ կարելի է նստեղ կլոր սեղանկ շուրջ և միասին ջանքեր նախաձեռնել՝ խաղաղ ապրելու համար:
- Հինգերորդ համագումարի նիստերից մեկը նվիրված էր կրոնին ու քաղաքականությանը: Դուք ասացիք, որ կրոնական առաջնորդները կարող են ազդել մարդկանց վրա, իսկ նրանք ինչպե՞ս կարող են ազդել քաղաքական գործիչների վրա, ովքեր որոշումներ են կայացնում:
- Եթե նախկինում երկխոսության հարթակներ կային, որտեղ քաղաքական գործիչները հանդիպում և տարբեր խնդիրներ էին քննարկում, այդ թվում՝ կրոնական իրավիճակը, ապա նման երկխոսությունը սովորաբար միակողմանի էր լինում: Քաղաքական գործիչները, շփվելով միմյանց հետ, շատ հազվադեպ են ունկնդրում կրոնական առաջնորդներին, մինչդեռ կրոնական գործոնի անտեսումը սովորաբար հանգեցնում է խնդիրների ավելացմանը, քանի որ կա կրոնական առաջնորդների կարծիք, կան հենց կրոնի դոգմաներ, իսկ կան նաև ուժեր, որոնք օգտագործում են կրոնը սեփական քաղաքական նպատակների ու շահերի համար: Եվ տվյալ դեպքում կրոնական կազմակերպությունների մասնակցությունը կրոնական գործիչների հետ ուղիղ երկխոսությանը հնարավորություն է տալիս հայտարարել այն մասին, որ կրոնը քաղաքականությունից դուրս է:
Այն, որ քաղաքական գործիչներն օգտագործում են կրոնն իրենց նպատակների համար, դա ճիշտ չէ, դա խախտում է ներդաշնակության կանոնները կրոնական կյանքում, քանի որ բոլորս շատ լավ հասկանում ենք, և այս համագումարն էլ ցույց է տալիս, որ ցանկացած կրոնում կա կառուցողական սկիզբ, և այն ուղղված է դեպի մարդկանց զարգացումը, հասարակության, պետության հետ մարդու ներդաշնակությունը: Կրոնը նպաստում է մարդու հոգևոր աճին, ուղղված է դեպի բարեգթություն, մարդու մեջ հայտնաբերում ու զարգացնում է ամենալավ հատկանիշները: Իսկ երբ ինչ-որ հակամարտություններ են առաջանում կրոնական հողի վրա, մենք միշտ կարող ենք գտնել այն սադրող քաղաքական ենթատեքստ: Ուստի շատ կարևոր է, որ կրոնական գործիչների կարծիքը հաշվի առնեն նաև քաղաքական գործիչները և աշխատեն չապականել կրոնը:
Ես միշտ սիրում եմ կրկնել. քաղաքականությունն ու քաղաքական գործիչները հավերժական չեն, իսկ կրոնը հավերժական է, նրա արժեքներն ու դոգմաները հնարավոր չէ ոչնչացնել: Կարծում եմ, որ կրոնական առաջնորդների համագումարի ներուժը շատ մեծ է, մանավանդ, երբ կրոնական գործիչների հետ միասին կենսական խնդիրները քննարկում են նաև քաղաքական գործիչները: Նրանք մեկ անգամ ևս կարող են համոզվել, որ կրոնն այսօր կարող է նաև դրական դեր խաղալ, և կրոնի արժեքները կարելի է ուղղել դրական հունով՝ հասարակության զարգացման համար:
- Ինչպե՞ս կգնահատեք Աստանայի համագումարի արդյունքները:
- Նախ, համագումարի աշխատանքներին մասնակցում էին ազդեցիկ քաղաքական և հասարակական գործիչներ, այսինքն՝ խոսքը գնում է այն մասին, որ համագումարն արդեն դուրս է գալիս նոր մակարդակ: Օրինակ, Հորդանանի թագավոր Աբդուլլա 2-րդի մասնակցությունը, ով հենց ինքն է հանդիսանում խաղաղարար, խաղաղության ու համաձայնության ապահովմանն ուղղված նախաձեռնությունների նախաձեռնող, ընդ որում` այդ պետությունը գտնվում է բարդ տարածաշրջանում, որտեղ շատ խնդիրներ կան: Իրաքի ներկայացուցիչները խոսում էին ոչ թե այլ բաների, այլ նրա մասին, թե ինչ է տեղի ունենում իրենց երկրում և ինչից են նրանք տառապում: Եվ այս ամենը մեծ նշանակալիություն է տալիս այս համաժողովին:
Համագումարի աշխատանքներին մասնկացում էր նաև այնպիսի խոշոր միջազգային կազմակերպություն, ինչպիսին ՄԱԿ-ն է, ի դեմս գլխավոր քարտուղար Պան Գի-Մունի: Գիտենք, որ ՄԱԿ-ը կոչված է ողջ աշխարհում խաղաղություն ու կայունություն ապահովելու համար, սակայն այն օգտագործում է միայն քաղաքական գործիքներ, այն քաղաքական մարմին է: Այսօր մենք այդ խնդիրն էինք քննարկում, որպեսզի ՄԱԿ-ը զարգանա, ներգրավի ոչ միայն քաղաքական, այլև այլ գործիքներ իր նպատակներին հասնելու համար:
- Ղազախստանը բազմազգ և բազմակրոն երկիր է: Ասացեք, խնդրեմ, ինչպե՞ս է ձեզ հաջողվում ապրել այստեղ խաղաղության ու համաձայնության մեջ:
- Սովորաբար այդպիսի հարցին ի պատասխան ես ասում եմ, որ դա մեր մենթալիտետն է, որը ձևավորվել է դարերի ընթացքում: Համաշխարհային զարգացման ընթացքում Կենտրոնական Եվրասիան, որտեղ մենք գտնվում ենք, քաղաքակրթությունների տեղաշարժի ուղիների, տարբեր մշակույթների հատման կետն էր: Այստեղով էր անցնում Մեծ մետաքսի ճանապարհը: Նույնիսկ Եվրասիայով անցնող զավթիչներն այստեղ են թողել իրենց մշակույթի մի մասնիկը: Եվ ժամանակի ընթացքում այս տարածքում բնակվող բնակչության մոտ ձևավորվել է մի հատուկ մտածողություն, որը շատ բաց է դեպի այլ մշակույթները, էթնոսներն ու կրոնները: Եվ Ղազախստանի պատմությունը խոսում է այն մասին, որ դարեր առաջ այստեղ ապրել են և´ բուդդիստներ, և´ քրիստոնյաներ: Նույնիսկ այն ողբերգական ժամանակահատվածը, որ ապրել է մեր երկիրը խորհրդային ժամանակ, երբ քաղաքական ռեպրեսիաների, տեղահանությունների շատ զոհեր կային, այն ժամանակ մեր Ղազախստանը դարձավ բարեկամության լաբորատորիա: Այստեղ տարբեր ազգությունների ներկայացուցիչներ եկան աղետալի վիճակում, և միակ բանը, որ նրանց կարող էր փրկել, դա տեղի բնակչությունն էր, որը նրանց կերակրեց, ապաստարան տվեց: Այսօր և´ այդ ժողովուրդների,´ և ղազախների սերունդները հիշում են ընդհանուր անցյալի մասին, դա գենետիկորեն  է դրված: Մեզ մոտ յուրահատուկ մշակույթ է, և մենք խաղաղ ենք ապրում միայն այսպիսի մշակույթի շնորհիվ: Եթե մենք այն կորցնենք, մենք ապագա չունենք: Ահա այս ամենն էլ ձևավորել է խաղաղասիրության, այլ մշակույթների նկատմամբ հանդուրժողականության մենթալիտետը, և դա մենք անկախության տարիներին վերածեցինք մեր առավելության, քանի որ մենք այսօր փոխադարձորեն  հարստանում ենք այդ մշակույթներով: Մենք տոնում ենք բոլոր տոները, թե´ ազգային, թե´ կրոնական, հանգստանում ենք միասին: Դա մեր կյանքի գեղեցկությունն է:
- Ինչքանո՞վ է Ղազախստանի նախագահի «100 քայլ» ծրագիրը հաշվի առնում երկրի բազմակրոնության կոմպոնենտը:
- Այդ ծրագիրը հիմնվում է հենց այն բազայի վրա, որի վրա ձևավորվել է մեր ժողովրդի մենթալիտետը: «100 քայլ» ծրագրում, որը սահմանում է մեր երկրի զարգացման ծրագիրը, ներկայացվում է Ղազախստանի զարգացման նոր փուլը, բոլորովին նոր մոտեցումներ: Դրանց մեջ կա 6 քայլ, որոնք անմիջականորեն վերաբերվում են մեր քաղաքացիների միասնական ապագային, և այդտեղ մեր բազմազգ, բազմակրոն բազմազանությունը պետք է առաջատար դեր խաղա մյուս քայլերի իրականացման համար, քանի որ առանց խաղաղության ու համաձայնության անհնարին է հասնել տնտեսական և այլ զարգացման: Գլոբալ սպառնալիքների, կրոնական ծայրահեղականության մարտահրավերների, կրոնական-էթնիկական  տարաձայնությունների, մեր շուրջը կատարվող իրադարձությունների ֆոնին մեզ հարկավոր է համախմբվել: Միայն ներսից համախմբված պետությունը, որը միավորված է մեկ նպատակի և գաղափարախոսության շուրջ, ունի իր ապագան:
Հարցազրույցը կատարվել է  Համաշխարհային և ավանդական կրոնների առաջնորդների 5-րդ համագումարի ժամանակ՝ Աստանայում (Ղազախստան)՝ «Հայաստան-Ղազախստան.համագործակցության հարթակներ» ծրագրի շրջանակներումորն  իրականացվում է Հայաստանում Ղազախստանի դեսպանատան հետ համատեղ:

Казахстан – лаборатория дружбы
-          По-Вашему, насколько диалог, который происходит на Съезде лидеров мировых и традиционных религий, может посодействовать урегулированию конфликтов в мире?
-          Хотел бы начать с того, что целью съезда является недопущение конфликтов. Это - самая главная задача, которую съезд выполняет, и в этом его основная особенность: обеспечить площадку для диалога. Даже в отношениях людей - когда люди долго не общаются друг с другом, возникают некие барьеры, видимые и невидимые стены. В результате либо человек прекращает общаться с этими людьми, либо это не то общение. И думаю, этот съезд дает возможность как можно чаще встречаться лидерам религиозных организаций и доводить друг другу свои мысли. При этом не только доводить свои мысли, но слушать и прислушиваться к мнению представителей других конфессий. Как в пленарных, так и в секционных заседаниях практически всегда звучит одинаковый подход представителей разных конфессий к тем или иным проблемам, потому что речь идет не о теологических дискурсах, а о безопасности мира, общества, мирном взаимодействии людей разных конфессий, национальностей, государств. Это - конкретные сигналы в общество: если лидеры говорят, сидят вместе за одним столом и соглашаются друг с другом – это большой сигнал для последователей этих религий, чтобы они понимали, что представители других конфессий не враги – с ними тоже можно садиться за круглый стол и вместе предпринимать усилия, чтобы жить мирно.
-          Во время пятого съезда одна из сессий была посвящена "религии и политике". Вы сказали, что религиозные лидеры могут влиять на людей, а как они могут влиять на политиков, которые принимают решения?
-          Если раньше и были диалоговые площадки, на которых политики встречались и обсуждали различные проблемы, в том числе – религиозную ситуацию, то такой диалог обычно был односторонним. Политики, общаясь между собой, очень редко прислушиваются к религиозным лидерам, а игнорирование религиозного фактора обычно ведет к нарастанию проблем, потому что есть мнение религиозных лидеров, есть сами догмы религии, а есть еще и силы, которые используют религию в своих политических целях и интересах. И в данном случае участие самих религиозных организаций в прямом диалоге с политиками дает возможность заявлять о том, что религия – вне политики. То, что политики используют религию в своих целях, это неправильно, это нарушает законы гармонии в религиозной жизни, поскольку мы все прекрасно понимаем, и этот съезд демонстрирует, что в любой конфессии есть конструктивное начало, и оно направлено на развитие людей, на гармонию человека с обществом, государством. Религия способствует духовному росту человека, направлена на милосердие и на выявление и развитие лучших качеств людей. И когда происходят какие-то конфликты на религиозной почве, мы всегда можем найти политический контекст, который его спровоцировал. Поэтому очень важно, чтобы мнение религиозных деятелей учитывали и политики, и старались все-таки не марать религию. Я всегда люблю говорить: политика и политики – это не вечны, а религия – вечна, и ее ценности и догмы невозможно вытравить. Думаю, что потенциал съезда религиозных лидеров очень большой, тем более, когда вместе с религиозными деятелями насущные проблемы обсуждают и политики. Они еще раз могут убедиться в том, что религия сегодня может сыграть и положительную роль, и ценности религии можно направить в положительное русло на развитие общества.
-          Как бы Вы оценили результаты пятого съезда лидеров мировых и традиционных религий в Астане?
-          Во-первых, в работе съезда принимали участие видные политические общественные деятели, т.е. речь идет о том, что съезд уже выходит на новый уровень. Например, это участие короля Иордании Абдуллы 2-го, который сам является миротворцем, инициатором инициатив, направленных на обеспечение мира и согласия, при этом это государство находится в сложном регионе, где много проблем. Представители Ирака говорили не о посторонних вещах, а о том, что происходит в их стране и от чего они страдают. И все это придает большую значимость этому форуму, потому что проблема религиозной ситуации на Ближнем Востоке и в арабских странах реально формируют контекст обсуждения.
В работе съезда приняла участие также крупная международная организация – ООН в лице генерального секретаря Пан Ги-Муна. Мы знаем, что ООН призвана обеспечивать мир и стабильность во всем мире, но она при этом использует только политические инструменты, это политический орган. Сегодня мы обсуждали эту проблему, чтобы ООН развивался, привлекал не только политические, но и другие инструменты для достижения своих целей.
- Казахстан – многонациональная и многоконфессиональная страна. Скажите, как вам здесь удается жить в мире и согласии?
- Обычно в ответ на такой вопрос я говорю, что это наш менталитет, который формировался многими веками. В ходе мирового развития Центральная Евразия, где мы находимся, была пересечением путей передвижения цивилизаций, разных культур. Здесь проходил Великий шелковый путь. Даже завоеватели, которые проходили через Евразию, оставляли тут частичку своей культуры. И по ходу дела сформировалась некая особая ментальность у населения, проживающего на этой территории, которая очень открыта к другим культурам, этносам и религиям. И история Казахстана говорит о том, что много веков назад здесь жили и буддисты, и христиане. Даже тот трагический период, который пережила наша страна в советское время, когда было много жертв политических репрессий, депортаций, тогда наш Казахстан не по своему желанию стал лабораторией дружбы. Сюда приехали представители разных национальностей в бедственном положении, и единственное, что могло их спасти, это было местное население, которое их накормило, предоставило кров. Сегодня поколения и этих народов, и казахов помнят об общем прошлом, это генетически заложено. У нас особая культура, и мы живем мирно только благодаря такой культуре. Если мы ее потеряем, то у нас нет будущего. Все это и сформировало менталитет миролюбия, толерантности к другим культурам, и мы это в годы независимости превратили в наше преимущество, потому что сегодня мы взаимообогащаемся культурами, мы празднуем все праздники - и национальные, и религиозные - вместе, отдыхаем вместе. Это - красота нашей жизни.
- Насколько программа президента Казахстана "100 шагов"учитывает компонент многоконфессиональности страны?
- Эта программа как раз основывается на той базе, на которой сформирован менталитет нашего народа. В программе "100 шагов", которая определяет план развития нашей страны, представляется новый этап развития Казахстана, совершенно новые подходы. Среди них - 6 шагов, которые непосредственно относятся к единому будущему наших граждан, и в этом наше многонациональное, многоконфессиональное разнообразие должно сыграть ведущую роль для реализации других шагов, потому что без мира и согласия невозможно экономическое и другое развитие. На фоне угроз глобального характера, вызовов религиозного экстремизма, конфессионально-этнической розни, тех событий, которые происходят вокруг нас, нам нужно сплотиться. Только сплоченное внутри государство, объединенное единой целью и идеологией имеет свое будущее.