Ճանաչե՛նք Արցախը. Հադրութ
Հադրութի շրջանը զբաղեցնում է ԼՂՀ հարավ-արևելյան մասը։ Այն ադրբեջանական ուժերից ազատագրվել է 1993 թվականի վերջին:
Հյուսիսում Հադրութի շրջանը սահմանակցում է Մարտունու, Ասկերանի և Շուշիի շրջաններին, արևմուտքում՝ Քաշաթաղին։ Հարավային սահմանն անցնում է Արաքս գետով, որը հանդիսանում է ԼՂՀ-ի Իրանի հետ սահմանը: Հադրութի շրջանն արևելքից սահմանակցում է Ադրբեջանին:
Հադրութի շրջանի ընդհանուր մակերեսը 1876.8 քառ. կմ է։ Շրջանի հարավային և հարավ-արևելյան մասերը համեմատաբար հարթավայրային են։ Հյուսիսում և հյուսիս-արևմուտքում ընկած են սաղարթախիտ անտառներով և ալպիական մարգագետիններով ծածկված լեռնային զանգվածներ։ Այստեղ է գտնվում նաև Ղարաբաղի բարձրագույն լեռնագագաթներից մեկը՝ Դիզափայտը։ Շրջանի տարածքով հոսում է Իշխանագետը, որը թափվում է Արաքս գետ։
2013 թվականի տվյալների համաձայն՝ Հադրութի շրջանում բնակվում է 13163 մարդ։ Շրջանի բնակչությունը էթնիկ առումով միատարր է՝ հիմնականում հայեր են:
Կլիման ընդհանուր առմամբ չոր մերձարևադարձային է։ Տարեկան միջին ջերմաստիճանը ցածրադիր վայրերում +11,7 °C է, բարձրադիր վայրերում -1 °C։ Հունվարյան միջին ջերմաստիճանը համապատասխանաբար -0,7 °C, հուլիսինը +23,6 °C։ Տեղումների միջին տարեկան քանակը 500-700 մմ է։
Հադրութի շրջանի բնակչությունը հիմանակնում զբաղվում է գյուղատնտեսությամբ՝ հողագործությամն, անասնապահությամբ, այգեգործությամբ: Տնտեսության զարգացած ճյուղերից է նաև գրանիտի արդյունահանումը:
Շրջանում քաղաքային 1 համայնք, գյուղական 30 համայնք, գյուղական 42 բնակավայր։ Գյուղական բնակավայրերից առավել նշանավոր են՝ Մեծ Թաղերը, Հին Թաղերը, Տողը, Տումին, Ազոխը, Դրախտիկը, Ուխտաձորը, Թաղոտը, Խծաբերդը, Առաքյալը։
Շրջանի կենտրոն Հադրութ քաղաքը գտնվում է ԼՂՀ մայրաքաղաք Ստեփանակերտից 75 կմ հեռավորության վրա։ Քաղաքի հիմնադրման ճշգրիտ տարեթիվը հայտնի չէ, սակայն նրա տարածքում հանդիպում են նախաքրիստոնեական ժամանակաշրջանի մշակութային հուշարձաններ։ Ստույգ է այն, որ արդեն 16-րդ դարում գոյություն է ունեցել Խոնաշեն ( հայերեն հոն և շեն արմատներով) անվանումով բնակավայր, որը հետագայում վերանվանվել է Հադրութ (Միջագետք)։ Մինչև մեր օրերը պահպանվել են Հադրութի հին թաղամասերը՝ նեղլիկ փողոցներով ու 18-19 դդ. կառուցված տներով, 17-րդ դարի Սուրբ Հարություն եկեղեցին:
Տեսաժան վայրեր
Հադրութի շրջանը, որը Հայաստանի պատմության մեջ հայտնի է Դիզակ անվամբ, արդարացիորեն համարվում է թանգարան բաց երկնքի տակ։ Շրջանը հայտնի է բազմաթիվ վանական համալիրներով, եկեղեցիներով, հինավուրց ամրոցներով ու բնակատեղիներով։ Պատահական չէ, որ հանրահայտ հայ դերասան Վ. Փափազյանը, լինելով Հադրութի շրջանում, արտահայտել է Արցխում թևավոր դարձած հետևյալ խոսքերը. «Եթե Ղարաբաղը ոսկե մատանի է, ապա Հադրութը այդ մատանու ադամանդն է»։
Հադրութի շրջանի առավել հայտնի տեսարժան վայրերն են՝ Գտչավանքը (XIII դ), Ազոխի քարանձավը, Դիզակի Եգանյան մելիք-իշխանների պալատը (XVIII-XIX դդ), Օխտը դռնի վանքը, Հադրութի Սուրբ Հարություն եկեղեցին (XVII դ), Թաղասեր բնակատեղին (XVII դ), ավիացիայի մարշալ, Սովետական Միության հերոս Ա. Խամփերյանցի ( Խուդյակովի) տուն-թանգարանը՝ իր հայրենի ՄԵծ Թաղլար գյուղում։
Դիզակի Եգանյան մելիք-իշխանների երկհարկանի պալատը իրենից ներկայացնում է հետաքրքիր ճարտարապետական համալիր, որը ներառում է բնակելի ու տնտեսական տարածքներ և մելիք Եգանի ընդունարանը։ Պալատական համալիրը ստեղծվել է 18-րդ դարի 20-30 ական թվականներին աստիճանաբար և նոր կառույցներով համալրվել է ընդհուպ մինչև 19-րդ դարի կեսերը։ Չնայած ժամանակի ընթացքում ապարանքում տեղ գտած որոշակի փոփոխություններին, այն գործնականում պահպանել է իր սկզբնական տեսքը։ Պալատը հստակ պատկերացում է տալիս 18-19 դդ ավանդական կովկասյան և մասնավորապես հայկական բնակելի տների մասին։ 2009 թվականից ապարանքը գտնվում է վերակնգնման փուլում, որի ավարտից հետո այնտեղ նախատեսվում է բացել ղարաբաղյան գորգագործության և ձեռագործության թանգարան։
Գտչավանքն ավերվել է 7-րդ դարում՝ արաբների տիրապետության ժամանակ և նորից կառուցվել է 13-րդ դարում երկու եպիսկոպոս եղբայրների՝ Տեր Սարգսի և Տեր Վրդանեսի կողմից: Համալիրի տարածքում պահպանվել են հիասքանչ խաչքարեր, որոնցից ամենահինը թվագրվում է իններորդ դարով։ Վանքը մեծ դեր է ունեցել Արցախի մշակութային կյանքում։ Մինչև մեր օրեր են հասել այստեղ ստեղծված բազմաթիվ արժեքավոր ձեռագրեր:
Ազոխի քարանձավը հանդիսանում է աշխարհում նախամարդու ամենահնագույն ու ամենահայտնի կայանատեղերից մեկը։ Այստեղ առաջին անգամ հնեաբանական մշակույթի այսպես կոչված աշելյան շերտում հայտնաբերվել են ավելի քան երեք հարյուր հազար տարի առաջ այստեղ բնակված նախամարդու աշխատանքի և որսորդության քարե գործիքներ, որմնանկարներ: Քարանձավի հարավային մուտքի մոտ յոթ մետր խորության վրա հնէաբանները հայտնաբերել են նեանդերթալցու ստորին ծնոտի խոշոր կտոր։
Օխտը դռնի վանքը ավանդապատումի համաձայն կառուցվել է զավթիչների դեմ պայքարում զոհված յոթ եղբայրների քրոջ կողմից։ Որոշ գիտնականներ եկեղեցու կառուցման տարեթիվ են համարում 570-ական թվականները։ Վանքի տարածքում պահպանվել են խաչքարեր, որոնցից ամենահինը թվագրվում է 10-12-րդ դարերով։
- Ոչ թե ազատագրված տարածքներ կամ որևէ այլ ձևակերպում, այլ ԼՂՀ շրջաններ Առավել նպատակահարմար է բոլոր հնարավոր դեպքերում կիրառել դրանց ներկայիս անվանումները՝ ըստ վարչատարածքային բաժանման...
- ճանաչե՛նք Արցախը. Շուշի Այս փոքր տարածք ունեցող շրջանում կա 152 հայկական պատմաճարտարապետական հուշարձան: Դրանց զգալի մասը գտնվում է Շուշի...
- Ճանաչե՛նք Արցախը. Մարտունի Մարտունու շրջանը անվանվում է «Արցախյան շոմպայն», քանի որ գրեթե բոլոր տեղաբնակները պատրաստում են տնական գինի,...
- Ճանաչե՛նք Արցախը. Ասկերան Ասկերանի շրջանում է գտնվում «Տիգրանակերտ» պատմամշակութային արգելոցը
- Ճանաչե՛նք Արցախը. Մարտակերտ Շրջանում կա մոտ 1100 հայկական պատմաճարտարապետական հուշարձան, որոնցից պատմական մեծ արժեք են ներկայացնում Գանձասարի...

Знакомимся с Карабахом. Гадрут
Гадрутский район занимает юго-восточную часть НКР. Он был освобожден от захвата азербайджанскими войсками в конце 1993 года, в разгар карабахской войны.
Общая территория Гадрутского района - 1876.8 кв. км. На севере Гадрутский район граничит с Мартунинским, Аскеранским и Шушинским районами НКР, на западе - с Кашатагским районом. Южная граница проходит по реке Аракс, по которой проходит государственная граница НКР с Исламской Республикой Иран. На востоке Гадрутский район граничит с Азербайджаном.
Южная и юго-восточная части района относительно равнинны. На севере, северо-западе расположены горные массивы, покрытые дремучими лесами и альпийскими лугами. Здесь же находится одна из высочайших вершин Карабаха - гора Дизапайт. По территории района протекает река Ишханагет, впадающая в Аракс.
Численность населения Гадрутского района, согласно данным 2013 года, составляет 12 000 человек- в основном армяне.
Ведущей отраслью экономики Гадрутского района является сельское хозяйство -животноводство, земледелие, садоводство. Промышленность развита слабо. Развитые отрасли промышленности - добыча гранитного камня.
В Гадрудском районе 72 населенных пункта, 30 из них имеют статус общины: 1 - городская община, 30 сельских общин, 42 сельских поселений.
Районный центр - город Гадрут - расположен на расстоянии 75 км от столицы НКР Степанакерта. В конце ХIХ - начале ХХ вв. Гадрут был вторым после Шуши по значению населенным пунктом Карабаха.
Точная дата основания районного центра города Гадрут неизвестна, но на его территории встречаются памятники культуры дохристианского периода. Достоверно то, что уже к 16 веку существовало поселение под названием Хонашен (от арм. хон - кизил, шен - поселение), переименованное впоследствии в Гадрут (Междуречье). До сегодняшнего дня сохранились старые кварталы Гадрута - с узкими, извилистыми улочками, на которых остались еще дома 18 –19 вв., церковь 17 века Сурб Арутюн (Св. Воскресения).
Гадрутский район, известный в истории Армении под названием Дизак, справедливо считается музеем под открытым небом. Район славится множеством монастырских комплексов и церквей, древних поселений и крепостей. Известный армянский актер В. Папазян, побывав в Гадрутском районе, неслучайно произнес фразу, ставшую в Карабахе крылатой "Если Карабах - это золотое кольцо, то Гадрут – бриллиант в этом кольце".
К наиболее известным достопримечательностям Гадрутского района относятся Гтчаванк (13 в.), Азохская пещера, Дворец дизакских меликов-князей Еганянов (XVIII-XIX вв.) монастырь Охты дрни, церковь Сурб Арутюн (Св. Воскресения) в Гадруте (XVII в.), Обитель Тахасер XVII в, Иджеванатун (караван-сарай) на трассе Гадрут-Мартуни в местности Каргабазар, Дом-музей маршала авиации, героя Советского Союза А.Ханферянца (Худякова) в его родном селе Мец Таглар.
Двухэтажный Дворец дизакских князей меликов-Еганянов представляет интересный архитектурный комплекс, в который входят жилые, хозяйственные помещения и приемная мелика Егана. Дворцовый ансамбль создавался постепенно в 20-30 гг. 18 века и дополнялся новыми сооружениями вплоть до середины 19 века.
Несмотря на некоторые изменения, он сохранился практически в первозданном виде. Гостиные и жилые помещения сгруппированы в трех местах. Дворец дает наглядное представление о традиционно кавказских, в частности, армянских жилищах 18-19 вв.
С 2009 года он находится на реставрации, после завершения которой предполагается открыть здесь музей карабахского ковроделия и рукоделия.
Известный с раннего средневековья, монастырь Гтчаванк был разрушен в период арабского владычества в 7 веке и заново отстроен в 13 веке двумя братьями-епископами Тер Саргисом и Тер Врданесом. Строительство продолжалось семь лет, с 1241 по 1248 гг. На территории комплекса сохранились великолепные хачкары, самый древний из которых датируется девятым веком. Велика роль, которую сыграл монастырь в культурной жизни Арцаха. И до наших дней дошли многочисленные ценные рукописи, созданные здесь.
Азохская пещера является одной из древнейших и известнейших стоянок первобытного человека в мире. Здесь впервые в так называемом ашельском слое археологической культуры были обнаружены каменные орудия труда и охоты первобытного человека, который жил здесь более трехсот тысяч лет назад.
Около южного входа в пещеру на глубине семи метров археологи обнаружили крупный обломок нижней челюсти неандертальца. Найденные останки первого хозяина Азохской пещеры, несомненно, явление, имеющее большое научное значение. До этого останки неандертальца были выявлены лишь в четырех регионах: в Сиди Абд Ерагмане (Марокко), в Штейнгейме (Германия), Спанокомбе (Англия) и Седиадел Диаболоне (Италия). Обнаруженная в Азохской пещере челюсть неандертальца в научной литературе получила пятый номер. В конце 19 века в пещере была найдена также статуя женщины в национальных одеждах, грубо высеченная из камня. Большой научный интерес представляет и колония летучих мышей (около 200 000 особей), проживающих в лабиринтах Азохской пещеры. Их здесь насчитывается пять видов, причем некоторые из них не встречаются нигде, кроме Азохской пещеры.
Монастырь Охти дрни (Семь дверей), согласно легенде, был построен сестрой семи братьев, погибших в борьбе с захватчиками. До сих пор сохранилась традиция зажигать семь свечей в монастыре в память о семи погибших братьях. Конкретная дата постройки монастыря не известна, но исследования позволяют отнести постройку к раннему средневековью. Некоторые исследователи считают датой постройки церкви 570-ые годы. На территории монастыря сохранились хачкары (крест-камни), древнейший из которых датируется 10-12 вв.
Зажгите свою свечу в монастыре и обязательно посетите Гадрутский район Карабах – блеск этого бриллианта запомнится вам на долгие годы…
- Не "освобожденные" районы или другой термин, а "районы НКР" ''Освобожденные территории'', ''зона безопасности'', какое-либо другое название или ''районы НКР''?
- Знакомимся с Карабахом. Шуши В этом маленьком районе есть 152 исторических и архитектурных памятников, значительная часть которой – в городе...
- Знакомимся с Карабахом. Мартуни Мартунинский район также называют "арцахской Шампанью", так как почти все местные жители делают домашнее вино,...
- Знакомимся с Карабахом. Аскеран Обязательно посетите Аскеранский район Карабаха – возьмите звездочку на память, сфотографируйтесь у Аскеранской...
- Знакомимся с Карабахом. Мартакерт Кто не рискует, тот не сможет увидеть красоты Карабаха! Качахакаберд, Гандзасар – одни из красивейших уголков...