Աշխարհը կփրկի հոգու էկոլոգիան
- 2015թ. նշվում է Ղազախստանի ժողովրդի ասամբլեայի 20-ամյակը: Պատմեք, խնդրեմ, այդ կառույցի նշանակության մասին, ինչքանո՞վ է այն նպաստում Ղազախստանի տարածքում բնակվող ավելի քան 130 ազգությունների համատեղ գոյակցությանը:
- 2015թ. մարտի 1-ին լրացավ Ղազախստանի ժողովրդի ասամբլեայի ստեղծման 20 տարին: Այն երևի թե աշխարհում միակ ինստիտուտն է (պետությունից վեր կանգնած, համաժողովրդական), որի մեջ են մտնում մեր երկում ապրող 130 մշակույթների, էթնոսների, ազգությունների ներկայացուցիչները: Առաջին անգամ մեր նախագահը խոսեց այսպիսի մի գործիքի մասին, որը կարողանար ազդել Ղազախստանի արտաքին քաղաքականության, առաջին հերթին՝ էթնիկ հանդուրժողականության, ազգամիջյան հարաբերությունների մշակույթի վրա, 1991թ. վերջին, հենց Ղազախստանի անկախության հռչակումից հետո: Այդ ժամանակ կենտրոնախույս ուժերն արդեն կարող էին իրենց խիստ բացասական դերը խաղալ, արդեն սկսվել էր բնակչության արտահոսքը, տնտեսությունը քանդվում էր, և այս ամենն անդրադառնում էր մարդկանց տրամադրության վրա: Ռուսալեզու բնակչության, այլ ժողովուրդների ներկայացուցիչները սկսել էին մտածել պատմական հայրենիք տեղափոխվելու մասին:
Այս ամենը շատ լավ զգում էր անտեսանելի երևույթները տեսնելու ունակություն ունեցող մեր նախագահը: Եվ այդ ժամանակ, արդեն 1995թ. սկզբին, Նազարբաևը կրկնեց, որ նման ինստիտուտն անհրաժեշտ է: Նա հիմնավորեց հայեցակարգը, մտածեց Ասամբլեայի հիմնական նպատակներն ու խնդիրները, և  1995թ. մարտի 1-ին իր հրամանագրով ստեղծեց այդ ինստիտուտը, ողջ Ղազախստանից հավաքեց ներկայացուցիչներին և իրավաբանորեն ձևավորեց Ղազախստանի ժողովրդի ասամբլեան (ՂԺԱ):
Այնուհետև Ասամբլեան զարգանում էր և´ իրավական, և՛ սահմանադրական, և՛ քաղաքական, և՛ հոգևոր ուղղություններով, և այժմ արդեն այն սահմանադրական մարմին է, ունի 9 պատգամավոր, որոնց Ասամբլեան ուղարկում է խորհրդարան, և նրանք այնտեղ ներկայացնում են ողջ Ասամբլեան: Եվ սա ավելի շատ է կառույցի վրա դնում հանդուրժողականության գործառույթը: Օրինակ, հայ պատգամավորը պաշտպանում է մյուս բոլոր ժողովուրդների շահերը:
Անցած 20 տարիների ընթացքում Ասամբլեան ընդլայնվել է ոչ միայն լայնությամբ, այլև խորությամբ: Այն ունի Գիտափորձագիտական խորհուրդ, որը մենք համարում ենք Ասամբլեային կից գիտական լաբորատորիա: Խորհուրդը զբաղվում է Ղազախստանում ողջ ազգային-մշակութային քաղաքականության գիտական, մեթոդոլոգիական ապահովմամբ: Խորհրդի մեջ են մտնում գիտնականների, քաղաքականագետների, մշակութաբանների, ազգագրագետների միջից լավագույն ուղեղները, նաև՝ ուղղակի հիանալի մարդիկ, որոնք իրենք իրենցով արդեն հանդիսանում են ազգամիջյան հարաբերությունների մշակույթի նմուշ: Նիստերին մենք սովորաբար քննարկում ենք աշխատանքի արդյունավետության բարելավման հետ կապված խնդիրները:
Ի տարբերություն եվրոպական մուլտիկուլտուրալիզմի, մեզ համար գլխավոր բազային հիմք է  հանդիսանում «Մանգիլիկ ել» (Հավերժական երկիր) կոնցեպտը: Այն նախևառաջ ողջ ղազախական էթնոսի մշակութային կոդն է, համաղազախստանյան ինքնության կարևորագույն կոմպոնենտը: Որպես կոնցեպտի հիմք է վերցված այն սկզբունքը, որ ազգամիջյան հարաբերությունների մշակույթն անսահման է: Դրանով հնարավորություն է ստեղծվում միմյանցից ստանալ այն ամեն լավը, ինչ կա նրանց տարբեր մաշկույթներում: Միևնույն ժամանակ մենք, որպես հոգու դոնոր, տալիս ենք ամեն լավը, ինչ ունենք, այլ մշակույթների ներկայացուցիչներին: Եվ դրա շնորհիվ մենք ձևավորել ենք ոչ սովորական ղազախստանյան մենթալիտետ: Բայց մշակույթի անսահմանափակության հետ մեկտեղ մենք գտնում ենք, որ այն ունի երեք գործոնների վրա հիմնված իր ազգային արմատները՝ մայրենի լեզու, ազգային ավանդույթներ և պատմական հիշողություն:
- Այսօր Ղազախստանի բուհերում մենք տեսնում ենք ՂԺԱ ամբիոններ: Ինչո՞ւ համար են դրանք ստեղծվել:
- Բացի Ասամբլեայի ներսում Գիտափորձագիտական խորհրդից, մենք մեծանում ենք նաև լայնությամբ, դեպի մարզեր՝ ստեղծելով այնտեղի համալսարաններում ՂԺԱ ամբիոններ: Առաջին ամբիոնը ստեղծել ենք Աստանայի Եվրասիական համալսարանում մեկուկես տարի առաջ: Այժմ արդեն Ղազախստանի 12 համալսարաններում կան այսպիսի ամբիոններ, շուտով կավելանան ևս երեքը:
Մենք ստեղծել ենք ասոցիացիա, հավաքվում ենք տարին 1-2 անգամ միասնական մեթոդոլոգիական հայացք ապահովելու համար: Մշակել ենք ուսումնական ծրագրեր, հատուկ դասընթացներ: Այդ ամբիոնները եռակի խնդիր են կատարում. գաղափարական-քաղաքական դաստիարակություն, գիտական ապահովում (պատրաստում ենք մենագրություններ, ելույթներ) և ուսումնական ծրագիր  (որի մեջ ներառել ենք մշակութաբանության, քաղաքագիտության, տնտեսության, պետական շինարարության հարցեր):
- Պատմեք, խնդրեմ, «100 քայլ» ծրագրի մասին:
- Պետության ղեկավարի կողմից առաջարկված «100 քայլ», կարող ենք ասել, ազգի ծրագիրը մի գործիք է հինգ ինստիտուցիոնալ ռեֆորմներ իրականացնելու համար: Դրանք հասարակության, կառավարության առջև դրված համալիր խնդիրներ են: Նախևառաջ դրանք արդյունավետ տնտեսության, արդյունավետ պետական կառավարման և պետական հաստատություններում արժանի մարդկանց ներգրավելու հարցերն են: Արժանի մարդկանց՝ երկու պարամետրերով՝ մասնագիտական պատրաստության և մարդկային լինելու տեսանկյունից, քանի որ կրթություն առանց դաստիարակության՝ դա նույնն է, ինչ զենքը անխելքի ձեռքում: Չի կարող տնտեսություն լինել, եթե այն կառավարում են սոցիալական ասպեկտը հաշվի չառնող մարդիկ:
Մարդն այն արևն է, որի շուրջը պետք է պտտվի պետությունը, նրա մարմինները, յուրաքանչյուր պաշտոնյա: Ոչ թե մարդը պտուտակի նման պետք է սպասարկի պետությանը, այլ պետությունը պետք է հոգ տանի յուրաքանչյուր մարդու մասին: Այժմ մեր խնդիրն այն է, որպեսզի յուրաքանչյուր ղազախստանցի՝ 17,5մլն մարդ, այս ճշմարտությունն իր սրտի միջով անցկացնի: Այդ ժամանակ մեզ մոտ չի լինի այն, ինչ այսօր մենք տեսնում ենք Ուկրաինայում, Մերձավոր Արևելքում, նույնիսկ բարեկեցիկ Եվրոպայում:
Երբ մենք մեր մեջ հաղթահարենք միայն ազգային պատկանելությամբ ցածր վերաբերմունքը միմյանց նկատմամբ, դրանից վեր կանգնենք, այդ ժամանակ չի լինի այն, ինչ այսօր տեղի է ունենում Սիրիայում, Լիբանանում, Աֆղանստանում, Իրաքում:
Բոլոր ղեկավարները պետք է հավաքվեն ու մտածեն՝ ինչպե՞ս փրկեն մեր մայր-մոլորակը: Չէ՞ որ բնական աղետները ցունամիների, երկրաշարժների տեսքով, դա բնության պատասխանն է իր նկատմամբ մարդկանց մարգինալ վերաբերմունքի համար: Նա երկար է համբերում, բայց երբ համբերությունը հատնում է, ինչ-որ տեղ իրեն զգացնել է տալիս: Հարկավոր է, որ նախագահներն իրենց հետ Աստանա, մեր Խաղաղության ու համաձայնության պալատ բերեն իրենց իմաստուններին, որոնք մեզ կասեն, թե ինչպե՞ս շարունակենք ապրել, ինչպե՞ս փրկենք մթնոլորտի օզոնային շերտը: Եկեք հոգ տանենք միմյանց: Էկոլոգիան ոչ թե պետք է վերականգնել, այլ պահպանել, իսկ այն հնարավոեր է պահպանել միայն սեփական հոգու, մտքի էկոլոգիայի միջոցով: Եթե այն լինի վեհանձն, հանդուրժող, բնությունն էլ կսկսի կենդանանալ, և մենք էլ քիչ ցավ կպատճառենք միմյանց:

Мир спасет экология души
- В 2015 году отмечается 20-летие Ассамблеи народа Казахстана. Расскажите, пожалуйста, о значении этой структуры, насколько она способствует мирному сосуществованию более 130 этносов, проживающих на территории Казахстана?
- 1 марта 2015 года исполнилось ровно 20 лет, когда была создана Ассамблея народа Казахстана. Это, пожалуй, единственный в мире институт - надгосударственный, общенародный, куда входят представители всех 130 культур, этносов, народностей, проживающих в нашей стране. Впервые наш президент заговорил о таком инструменте, который бы мог влиять на внутреннюю политику в Казахстане, прежде всего на политику формирования этнической толерантности, культуры межнациональных отношений, в конце 1991 года, как раз после объявления Казахстаном независимости. В то время центробежные силы уже могли сыграть свою крайне отрицательную роль, уже начался отток населения, рушилась экономика - все это сказывалось на настроении людей. Представители русскоязычного населения, других народов стали подумывать о переезде на свою историческую родину. Все это своей способностью вникать в невидимые явления чувствовал наш президент. И тогда, уже в начале 1995 года, Назарбаев повторил, что такой институт необходим. Он обосновал концепцию, продумал основные цели и задачи Ассамблеи, и 1-го марта 1995 года своим указом  создал этот институт, собрал представителей со всего Казахстана и юридически оформил Ассамблею народа Казахстана (АНК). Далее Ассамблея развивалась и в правовом, и в конституционном, и в политическом, и в духовном планах, и теперь уже она является конституционным органом, имеет 9 депутатов, которых сама Ассамблея рекомендует в парламент и которые представляют там всю Ассамблею. Это еще больше накладывает на структуру функцию многотолерантности - например, депутат-армянин защищает интересы всех других народов.
За прошедшие 20 лет Ассамблея расширялась не только вширь, но и вглубь. В ней есть Научно-экспертный совет, который мы считаем научной лабораторией при Ассамблее, занимающейся научным, методологическим обеспечением всей этно-культурной политики в Казахстане. Туда входят лучшие умы среди ученых, политологов, культурологов, этнографов, просто замечательных людей, которые сами по себе являют образец культуры межнациональных отношений. На заседаниях мы обычно обсуждаем проблемы, связанные с улучшением эффективности работы. В отличие от европейского мультикультурализма, для нас главной базовой основой является концепция "Мангылик ел" - "Вечная страна". Это - культурный код прежде всего казахского этноса, важнейшая компонента всеказахстанской идентичности. За основу концепции взят принцип о том, что культура межнациональных отношений безгранична. Тем самым появляется возможность впитывать друг в друга все лучшее, что есть у представителей разных культур. В то же время как доноры души, мы отдаем все лучшее, что есть у нас, представителям других культур. Таким образом, через эту этническую диффузию культурно-духовных начал мы сформировали необычный, казахстанский менталитет. Но при этом - при безграничности культуры - мы считаем, что она имеет свои национальные корни, базирующиеся на трех факторах: родной язык, национальные традиции и историческая память.
- Сегодня в вузах Казахстана мы видим кафедры Ассамблеи народа Казахстан. Почему они создавались?
- Кроме Научно-экспертного совета внутри Ассамблеи, мы разрастаемся вширь, в регионы, создавая собственные трибуны и рупоры Ассамблеи в виде кафедр АНК при университетах. Первую кафедру мы создали в Евразийском университете в Астане полтора года назад. Сейчас уже в 12 университетах Казахстана есть кафедры, скоро появятся еще три. Мы создали ассоциацию, собираемся 1-2 раза в год для обеспечения методологически единого взгляда на эти проблемы. Сейчас проработаны учебные программы, спецкурсы. Эти кафедры выполняют триединую задачу: идейно-политическое воспитание, научное обеспечение (готовим монографии, выступления, где научно обосновываем методику работы с молодежью, населением) и учебная программа (междисциплинарная, куда мы включили вопросы культурологи, этнографии, политологии, экономики, вопросы государственного строительства).
- Расскажите, пожалуйста, о программе "100 шагов".
- Предложенное главой государства направление, можем сказать, план нации – "100 шагов" - это инструмент, механизм по реализации пяти институциональных реформ. Если вдуматься в их содержательный аспект, то это комплексные задачи, стоящие перед обществом, перед правительством, перед каждым из нас. Это прежде всего вопросы эффективной экономики, эффективного государственного управления и подбор людей в госучреждения, прежде всего достойных, по двум параметрам - и с точки зрения профессиональной подготовки, и в человеческом измерении, потому что образование без воспитания – это все равно что оружие в руках у безумца. Ведь очень страшно, когда у профессионального человека много недостатков, которые сказываются на настроении рядового человека. Не может быть экономики, если ею управляют непорядочные люди, не учитывающие социальный аспект.
Человек – это то солнце, вокруг которого должно вращаться государство, его органы, каждый чиновник. Не человек, как винтик, должен обслуживать государство, а государство должно позаботиться о каждом человеке. Сейчас наша задача, чтобы каждый казахстанец – эти 17,5 млн человек - пропустили эти "100 шагов" через свое сердце. Если государство почувствует ровное дыхание каждого казахстанца, его плечо в поддержку государства, если он будет подставлять это плечо, то и он почувствует мощь плеча своей родины: она не даст его в обиду, она поможет, поддержит его, он будет не в одиночестве. Только это может и помочь, и спасти. И тогда не будет у нас того, что мы видим сегодня на Украине, в благополучной Европе, на Ближнем Востоке, в вашем регионе. Когда мы преодолеем это мелочное, низменное отношение друг к другу только по национальному признаку, приподнимемся выше него, тогда не будет того, что происходит сегодня в Сирии, в Ливии, в Афганистане, Ираке.
Нужно всем руководителям собраться и подумать – как спасти нашу родную планету-матушку? Ведь катаклизмы природы в виде цунами, землетрясений – это ответ на маргинальное отношение людей к самой природе. Она как лань терпеливая, терпела-терпела, но сегодня где-то проявляет себя, еще раз дает понять, посылает сигнал человеку – будьте друг к другу вежливыми, уважительными. Хотелось бы, чтобы все президенты собрались бы и вместе с собой привезли бы в Астану, в нашу Пирамиду (Дворец мира и согласия) своих мудрецов, которые могут добрым словом сказать нам, как дальше жить, как спасти от озонового истощения нашу атмосферу, сказать - давайте позаботимся, побережем друг друга. Экологию не восстанавливать надо, а беречь, а беречь надо только через экологию своей… души, мысли. Если она будет благородной, толерантной, и природа будет оживать, и мы меньше будем приносить друг другу боль.