Չինաստանն անցկացրել է յուանի մասշտաբային դեվալվացիա
Օգոստոսի 11-ին Չինաստանի ժողովրդական բանկը՝ կենտրոնական բանկը իջեցրել է դոլարի նկատմամբ յուանի փոխարժեքը ռեկորդային 1,9%-ով, հաղորդում է Bloomberg գործակալությունը: Այժմ մեկ դոլարն արժե 6,2298 յուան, նախկին 6,1162-ի փոխարեն: Փոխարժեքի իջեցումը ռեկորդային էր 1994-ից ի վեր: Բանկի որոշումը պայմանավորված է յուանի կայունությունը ռացիոնալ մակարդակի վրա պահելու անհրաժեշտությամբ:
Փորձագետները գտնում են, Ժողովրդական բանկի նման վարքը վկայում է նոր արժութային ռեժիմի սկզբի մասին, հաղորդում է saminvestor.ru-ն:

Китай провел масштабную девальвацию юаня
11 августа Народный банк Китая (Центробанк) снизил на рекордные 1,9% курс юаня к доллару США, сообщает агентство Bloomberg. Обменный курс юаня установлен на уровне 6,2298 юаня за $1 против 6,1162 юаня за $1 днем ранее. Такое снижение курса стало рекордным с 1994 года. Решение Народного банка обусловлено необходимостью поддерживать стабильность юаня на рациональном уровне.
Эксперты считают, что такое поведение Народного банка свидетельствует о начале нового валютного режима, передает saminvestor.ru.