Ստոլտենբերգը ՆԱՏՕ-ի երկրներին կոչ է արել խուսափել Չինաստանի կախվածությունից
Չինաստանը ՆԱՏՕ-ի հակառակորդը չէ, բայց դաշնակիցներին չպետք է թույլ տալ ՉԺՀ-ից կախվածություն ունենալ մի շարք ոլորտներում, ներառյալ՝ հումքի կարևոր մատակարարումները: Այս մասնին հայտնում է «Արմենպրես»-ը հղում կատարելով «РИА Новости»-ին: Դաշինքի գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտենբերգը հայտարարել է Tagesspiegel հրատարակությանը տված հարցազրույցում։
«Խոսքը երկրի տնտեսական անջատման կամ մեկուսացման մասին չէ: Չինաստանը մեր հակառակորդը չէ, մեզ մոտ պետք է կարծիքների սերտ փոխանակում լինի, և առևտուրը շարունակվի: Ես նախազգուշացնում եմ միայն առանձին ոլորտներում կախվածության մասին, ինչպիսիք են հումքի կարևոր մատակարարումները», - ասել է Ստոլտենբերգը՝ մեկնաբանելով վերջերս Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցի բանակցությունները ՉԺՀ-ի պետական խորհրդի վարչապետ Լի Ցյանի հետ։
Մայիսին ՉԺՀ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Վան Վենբինը մտահոգություն էր հայտնել Ճապոնիայում գրասենյակ բացելու՝ ՆԱՏՕ-ի պլանների կապակցությամբ՝ նշելով, որ դաշինքը միջամտում է Ասիա-խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանի գործերին, չնայած այն հավաստիացումներին, որ Ասիա-Խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանը չի մտնում կազմակերպության աշխարհագրական շրջանակների մեջ:

Столтенберг призвал страны НАТО избегать зависимости от Китая
Китай не является противником НАТО, но союзникам не следует допускать зависимости от КНР в ряде сфер, включая критические поставки сырья, заявил генеральный секретарь альянса Йенс Столтенберг в интервью изданию Tagesspiegel, передает РИА Новости.
"Речи об экономическом разъединении или изоляции страны не идет. Китай нам не противник, у нас должны быть тесный обмен мнениями и продолжение торговли. Я лишь предостерегаю от зависимости в определенных сферах, таких как критические поставки сырья," - сказал Столтенберг, комментируя недавние переговоры канцлера ФРГ Олафа Шольца с премьером Госсовета КНР Ли Цяном. При этом два дня назад Столтенберг заявил, что легко может представить себе конфликт, где Москва и Пекин действуют сообща.
В прошлом году отношения стран Запада с Китаем ухудшились из-за роста напряженности вокруг Тайваня и сохранения российско-китайского партнерства в условиях давления западных стран на Россию в связи с военной операцией на Украине.