Իրանը պատրաստ է ապահովել Կատարից գազի տարանցումը Եվրոպա
Իրանը պատրաստ է իրականացնելու Կատարի գազի փոխադրումը եվրոպական շուկաներ իր և Թուրքիայի տարածքով։ Այդ մասին հայտարարել է Իրանի առևտրային-արդյունաբերական պալատի ղեկավար Մոհսեն Ջալալպուրը, փոխանցում են իրանական լրատվամիջոցները:
«Եթե Իրանը կարողանա այդ հարցի շուրջ համաձայնության գալ Կատարի ու Թուրքիայի հետ, Իրանն ու Թուրքիան կստանան վիթխարի շահ (գազի տարանցումից)։ Ներկայումս համաձայնագրին հասնելուն խանգարում են քաղաքական մի շարք հարցեր։ Հուսով ենք, որ դրանք շուտով կլուծվեն»,- նշել է նա։
Օրերս Իրանը հայտարարել է նաև Ադրբեջանի հետ համաշխարհային շուկա գազի մատակարարման շուրջ բանակցությունների մասին:

Iran Ready to Provide the Transit of Gas from Qatar to Europe
Tehran is able to pump gas from Qatar to Europe via Iranian and Turkish territory. This was stated by the head of the Chamber of Commerce of Iran Mohsen Jalalpur Jattan, Iranian media report.
"If we can reach an agreement with Qatar and Turkey on this issue, it could bring considerable profit to Iran and Turkey (for the transit of gas)," Jalalpur Jattan said, adding that some political obstacles are still remaining for the implementation of this project and there is also some opposition .
Recently, Iran has also announced about its intention to start talks with Azerbaijan on the joint supply of gas to the world markets.