Իրանը պատրաստ է ապահովել Կատարից գազի տարանցումը Եվրոպա
Իրանը պատրաստ է իրականացնելու Կատարի գազի փոխադրումը եվրոպական շուկաներ իր և Թուրքիայի տարածքով։ Այդ մասին հայտարարել է Իրանի առևտրային-արդյունաբերական պալատի ղեկավար Մոհսեն Ջալալպուրը, փոխանցում են իրանական լրատվամիջոցները:
«Եթե Իրանը կարողանա այդ հարցի շուրջ համաձայնության գալ Կատարի ու Թուրքիայի հետ, Իրանն ու Թուրքիան կստանան վիթխարի շահ (գազի տարանցումից)։ Ներկայումս համաձայնագրին հասնելուն խանգարում են քաղաքական մի շարք հարցեր։ Հուսով ենք, որ դրանք շուտով կլուծվեն»,- նշել է նա։
Օրերս Իրանը հայտարարել է նաև Ադրբեջանի հետ համաշխարհային շուկա գազի մատակարարման շուրջ բանակցությունների մասին:

Иран готов обеспечить транзит газа из Катара в Европу
Тегеран способен перекачивать газ из Катара в Европу через иранскую и турецкую территорию. Об этом заявил глава Торговой палаты ИРИ Мохсен Джалалпур, сообщают иранские СМИ.
"Если удастся достичь договоренности с Катаром и Турцией по данному вопросу, это могло бы принести значительную прибыль Ирану и Турции (за транзит газа) ", – указал Джалалпур, добавив, что пока остаются некоторые политические препятствия для осуществления этого проекта и существует также определенное противодействие.
На днях Иран объявил также о начале переговоров с Азербайджаном по совместным поставкам газа на мировые рынки.