Ջիբրալթարի խնդիր. Լոնդոնը մեղադրանք է ներկայացրել Մադրիդին
Մեծ Բրիտանիայի կառավարությունն օրերս մեղադրել է Իսպանիային՝ Ջիբրալթարի հանդեպ ոտնձգություններ կատարելու մեջ՝ հայտնելով, որ իսպանական պետական ​​նավերը բազմիցս և ապօրինաբար մուտք են գործում Մեծ Բրիտանիայի ջրային տարածքներ՝ առանց անգամ ծանուցելու այդ մասին:
Իբերական թերակղզու հարավում գտնվող 30.000 բնակչություն ունեցող այս տարածաշրջանը դարեր ի վեր շարունակում է կռվախնձոր լինել Մեծ Բրիտանիայի և Իսպանիայի միջև:
Ջիբրալթարի շուրջ սա հերթական դիվանագիտական վեճն է Եվրոպական միության երկու անդամ-պետությունների միջև, ընդ որում շուրջ 300 տարի առաջ իսպանացիները տարածաշրջանը զիջել էին Մեծ Բրիտանիային, իսկ այժմ իսպանական իշխանություններն ուզում են հետ պահանջել այն, հաղորդում է բրիտանական Reuters գործակալությունը:
«Սա այն հրատապ հարցն է, որը մենք այլևս չենք կարող չբարձրաձայնել: Պետք է շտապ խոսել իսպանական իշխանությունների հետ»,- հայտարարել է Մեծ Բրիտանիայի արտաքին գործերի նախարար Հյուգո Սվայրը:
Իսկ ահա Իսպանիայի կառավարությունն իր հերթին պատասխանել է, որ իրենք բացարձակապես ոչ մի խախտում չեն արել, քանի որ իրենց սեփական ջրային տարածքներն են մուտք գործել, հայտնում է իսպանական El Pais թերթը:
«Մեր նավերն ընթացիկ վերահսկողություն են իրականացնում անօրինական ձկնորսության և ծխախոտի մաքսանենգության դեմ, և լիովին իրավունք ունեն անցկացնելու անվտանգության անհրաժեշտ միջոցառումները»,- հայտարարել է Իսպանիայի արտաքին գործերի նախարար Խոսե Մանուել Գարսիա-Մարգալյոն՝ պնդելով, որ Իսպանիան պարտավորություն ունի գործելու ԵՄ օրենսդրությանը համապատասխան, հետևաբար իրավասու է վերահսկման գործողություններ կատարել Ջիբրալթարի ողջ տարածքում»:
Ըստ միջազգային իրավունքի՝ առաջին երեք մղոնը ծովափից այն կողմ պատկանում է այն պետությանը, որը տնօրինում է տվյալ տարածքին: Սա նշանակում է, որ ծովը ևս բրիտանական է համարվում, չնայած իսպանացիները գտնում են, որ զուտ Ջիբլարթարն է բրիտանական, իսկ դրա ջրային տարածությունն իրենց է պատկանում:
«Մենք իհարկե հասկանում ենք, որ Իսպանիայի պետական նավերը հետախուզության էին դուրս եկել և հանցագործությունները կանխելու նպատակով էր այդ ամենն արվում, բայց առանց մեզ տեղյակ պահելու և զեկուցելու՝ դա բոլորովին անընդունելի և անօրինական օպերացիա է համարվում», - նշել է ՄԲ արտգործնախարարը՝ բրիտանական Mirror պարբերականի փոխանցմամբ:
Ուշագրավն այն է, որ Լոնդոնի և Մադրիդի միջև այս ողջ վեճի ընթացքում Ջիբրալթարի կառավարությունն ընդամենը հայտարարել է, որ ապշահար ու ցնցված է իր տարածքում տեղի ունեցածով:
«Հարկավոր էր խնդրել Ջիբրալթարի ոստիկանությանն աջակցել հանցագործներին հետապնդելու հարցում, եթե բանը հասնելու էր բրիտանական վերահսկողության տակ գտնվող ջրերը մուտք գործելուն», - այս առիթով նշել է Ջիբրալթարի գլխավոր նախարար Ֆաբիո Պիկարդոն, -«Ես վստահ եմ, որ խոսում եմ ողջ Ջիբրալթարի անունից, երբ ասում եմ, որ սա լուրջ ձախողում էր իսպանացիների կողմից, ինչը կարող է փչացնել դիվանագիտական հարաբերությունները Մեծ Բրիտանիայի հետ»:

Гибралтар - камень преткновения между Британией и Испанией
Британское правительство обвинилo Испанию в нарушении своего суверенитета над Гибралтаром, так как испанские государственные судна неоднократно и незаконно проникают в территориальные воды Великобритании без уведомления последней. Это - очередной спор между Великобританией и Испанией из-за Гибралтара, который был передан Великобритании около 300 лет назад, и который испанские власти теперь хотят вернуть, пишет Reuters.
"Эти повторяющиеся вторжения в британские территориальные воды Гибралтара - явное нарушение суверенитета Великобритании со стороны другой страны Европейского Союза, и мы скоро будем обсуждать этот вопрос с испанскими властями," - заявил Хьюго Свайр, министр иностранных дел Великобритании.
Испанское правительство в свою очередь сообщило, что никак не согласно с утверждениями Великобритании о ''незаконных проникновениях испанских судов, так как Испания признает территориальные воды Гибралтара своими собственными и не совершает правонарушений”, - пишет испанская газета El Pais.
''Наши корабли проводили обычный дозор -  проверяя, не совершаются ли незаконные виды деятельности, такие как контрабанда сигарет”, - заявил министр иностранных дел Испании Хосе Мануэль Гарсия Маргало. Он настаивает, что ''Испания имеет обязательства по обеспечению соблюдения законов Европейского Союза, следовательно, имеет право проводить контрольные операции в этом районе”.
Согласно международному праву, первые три мили моря у берегов той или иной территории принадлежат нации, которая владеет данной землей. Это означает, что море в трех милях от берега Гибралтара является британским. Но Испания считает, что только сам Гибралтар принадлежит Британии, а море – оно испанское.
"Мы понимаем, что испанцы гнались за судами, которые, возможно, совершили преступления. Однако это совершенно неприемлемо и незаконно с точки зрения международного морского права, особенно проникновение в наши воды без нашего уведомления”,  - заявил британский министр Хьюго Свайр.
Между тем, пока Лондон и Мадрид спорили по поводу принадлежности водных ресурсов, правительство Гибралтара заявило, что поражено и потрясено тем, что произошло на его территории. ''Испанцы должны были попросить полицию Гибралтара помочь им в поимке преступников, если они должны были войти в воды, контролируемые британцами", - заявил главный министр Гибралтара Фабиан Пикардо. "Я уверен, что сейчас говорю за весь Гибралтар, и считаю, что это был серьезный промах со стороны испанцев, который может испортить дипломатические отношения между двумя странами", - отметил он.
Напомним: густонаселенный район, расположенный в южной части Пиренейского полуострова, остается основным камнем преткновения между Великобританией и Испанией. 30000-ое население Гибралтара отвергло предложения о суверенитете Испании в ходе референдумов, проводимых в 1967 и 2002 годах.