ԵԱՀԿ ՄԽ երկրների քաղաքականությունը Բաքվի նկատմամբ ապարդյուն է դարձնում ղարաբաղյան կարգավորման նրանց ջանքերը
Երեկ Բաքվում 7-8.5 տարվա ազատազրկման են դատապարտվել ադրբեջանցի հայտնի պատմաբան, հասարակական գործիչ Արիֆ Յունուսը և նրա կինը`  իրավապաշտպան Լեյլա Յունուսը: Ճաղերի հետևում է շարունակում մնալ «Ազատություն» ռադիոկայանի նախկին թղթակից Հադիջա Իսմայիլովան, ով դեռ 2014-ին համարձակվել էր հրապարակել Ադրբեջանում առկա քաղբանտարկյալների ցանկը: Հիշեցնենք` համաձայն նույն Իսմայիլովայի իրականացրած լրագրողական հետաքննության ` 2014-ին Ադրբեջանում ձերբակալվել է 98 լրագրող և բլոգեր, իրավապաշտպան, ընդդիմադիր քաղաքական գործիչ, երիտասարդական ու կրոնական կազմակերպությունների ակտիվիստ: Կան նաև մարդիկ, ովքեր ցմահ բանտարկված են` քաղաքական դրդապատճառներով: Թվում էր` լրագրողների և իրավապաշտպանների դեմ  շինծշու դատական գործերն ու արդյունքում նրանց ազատազրկումը հարևան երկրում խոսքի ազատության դեմ ուղղված ծայրահեղ միջոցներ են, սակայն օրեր առաջ ականատես եղանք նման «պայքարի» շատ առավել «արմատական» դրսևորման. դաժան ծեծի հետևանքով սպանվեց ընդդիմադիր լրագրող Ռասիմ Ալիևը: Նշենք, որ նա տարիներ շարունակ «Լրագրողների ազատության և անվտանգության ինստիտուտ» ՀԿ-ում գլխավորել էր ադրբեջանական ԶԼՄ-ների մոնիթորինգային խումբը: Նշված կազամկերպությունը Բաքվում գործունեությունը դադարեցրել էր նախորդ տարի այն բանից հետո, երբ սառեցվել էին կառույցի բանկային հաշիվները: Միջազգային կառույցները վրդովված են մարդու իրավունքների ու խոսքի ազատության կոպիտ խախտումների այս աղաղակող փաստերից և նույնիսկ արտահայտում են այդ վրդովմունքը բազմաթիվ հայտարարությունների տեսքով: Սակայն, ակնհայտ է, որ դրանք որևէ կերպ չեն կաշկանդում Բաքվին: Ընդամենը մեկ ամիս առաջ այստեղ փակվեց ԵԱՀԿ գրասենյակը. ինչպես կառույցի ղեկավար մարմինների, այնպես էլ միջազգային դերակատարների, այդ թվում` ԱՄՆ-ի կողմից հնչած հորդորներն այդ որոշումը վերանայելու մասին որևէ արդյունք չտվեցին:  Տպավորություն է, որ պաշտոնական Բաքուն տեղյակ է միջազգային իրավունքի սկզբունքներից միայն մեկին, որը կոչ է անում ձեռնպահ մնալ ինքնիշխան երկրի ներքին գործերին միջամտելուց:  Թվում է` Բաքվում տեղյակ չեն, որ միջազգային իրավունքի բոլոր սկզբունքները կազմում են մեկ ամբողջություն, և ներքին գործերի միջամտությւոնից զերծ մնալու դրույթը դադարում է գործել այն դեպքում, երբ կոնկրետ երկիրը դառնում է սպառնալիք միջազգային կայունությանն ու խաղաղությանը:  Իսկ այն, որ ադրբեջանական ղեկավարության գործողությունները երկրի ներսում սերտորեն փոխկապակցված են նրա  արտաքին գործողությունների հետ` մենք այսօր զգում ենք սեփական մաշկի վրա: Ադրբեջանի ներկայիս իշխանության գործողությունները կարելի է որակել մեկ բառով` մարդատյացություն, այն դրսևորվում է ինչպես երկրի ներսում` սեփական ժողովրդի հանդեպ` բնռաճնշումների, մարդու իրավուքնների կոպիտ խախտումների տեսքով, այնպես էլ հայ-ադրբեջանական սահմաններին: Բանն այն է, որ տոտալ վերահսկողության ներքո առնելով երկրի տեղեկատվական դաշտը` ալիևյան կլանը փորձում է երաշխավորել իր կոռումպացված և կլանային վարչակարգի հնարավորինս երկար գոյությունը: Սակայն ԶԼՄ դաշտի վերահսկողությունը, հասկանալի է, որ բավարար գործոն չէ սոցիալական հասունացող պայթյունից խուսափելու համար: Անհրաժեշտ է գտնել միջոց արդեն բավականին հասունացած և օրեցօր էլ ավելի աճող սոցիալական դժգոհությունն այնպես ուղղորդելու համար, որ այն չսպառնա վարչակարգի գոյությանը: Եվ այստեղ Ալիևը տեղեկատվական դաշտի նկատմամբ վերահսկողությունն ու սեփական ժողովրդի տեղեկատվական «շրջափակումը» կիրառում է շատ ավելի զազրելի նպատակով, քան պարզապես խոսքի ազատության սահմանափակումն է: Գաղտնիք չէ, որ ադրբեջանական ԶԼՄ-ները տարիներ շարունակ կերտում են հայի` որպես թշնամու և ադրբեջանական ժողովրդի բոլոր դժբախտությունների միակ ու հիմնական աղբյուրի կերպարը: Արդյունքը ՀՀ և ԼՂՀ սահմաններին զոհերն են ինչպես զինծառայողների, այնպես էլ խաղաղ բնակչության շրջանում:
Այն, ինչ անում է Ալիևը թե՛ սեփական ժողովրդի, թե՛ հայերիս նկատմամբ, որքան էլ տխուր, այնուամենայնիվ պարզ է ու հասկանալի… Սակայն վրդովմունք է առաջացնում միջազգային հանրության կեցվածքը, որը, մերկ հայտարարություններից անդին չգնալով, ապացուցում է, որ շահերը գերակա են արժեքների, մարդկային կյանքի` որպես գերագույն արժեքի նկատմամբ: Դժվար է պատկերացնել, որ միջազգային դերակատարները  չեն գիտակցում, թե նպաստում են նոր արևելյան բռնակալի առաջացմանը՝ դրանից բխող վտանգներով: Հնարավոր է` միջազգային հանրությունն օրերից մի օր անդրադառնա Ալիև բռնապետին, սակայն հասկանալի է, որ դա կանի ըստ անհրաժեշտության. մասնավորեցնենք` սեփական շահերից բխող անհրաժեշտության և նպատակահարմարության: Եվ այս պարագայում որքան էլ զարմանալի հնչի, հայերս ադրբեջանցի ժողովրդի հետ հայտնվում ենք, ինչ-որ իմաստով, բարիկադի նույն կողմում: Թվում է` սա էլ է քաջ գիտակցում Ալիևը և հենց այդ պատճառով էլ փորձում է ամեն կերպ բացառել քաղաքացիական հասարակությունների ներկայացուցիչների միջև շփման ցանկացած հնարավորություն: Սակայն այս պարագայում միջազգային հանրությունը` մասնավորապես ղարաբաղյան կարգավորման միջնորդները, պետք է խոստովանեն, որ սեփական կառավարությունների վարած քաղաքականության արդյունքում`մասնավորապես Ալիևին  «երես տալու» համատեքստում, ապարդյուն են դառնում իրենց կողմից ձեռնարկված բոլոր քայլերը: Չէ՞ որ մեկ անգամ չեն ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահները հայտարարել, թե առաջնային խնդիր է ոչ թե կողմերի միջև համաձայնագրի կնքումը, այլ` հանրությունների միջև վստահության մթնոլորտի  վերականգնումը:

The OSCE MG Co-Chairing Countries's Policy Towards Baku Make their Efforts on Karabakh Conflict Settlement in Vain
An Azerbaijani famous historian, social activist Arif Yunus and his wife, human rights activist Leyla Yunus have been sentenced to 7-8.5 years of imprisonment. And they are not the only political prisoners in Azerbaijan. In 2014 about 98 journalists and bloggers, human rights activists, opposition politicians, activists of youth and religious organizations were imprisoned. It seemed that the fabricated court cases against journalists and human rights defenders and their imprisonment in the neighboring country are extreme measures directed against freedom of speech, but a few days ago we witnessed a more radical manifestation of this. Rasim Aliyev, an opposition journalist was beaten to death.
International human rights organizations have already expressed their concerns over these facts of violations of freedom of speech and have made statements on them. However, it is clear that they in no way constrain Baku. Only a month ago the OSCE office was closed. The calls of the organization as well as the international actors, including the US, to review the decision gave no effect. There is an impression that the official Baku is aware of only one of the principles of international law, which calls to refrain from interfering in the internal affairs of a sovereign country.
Baku seems to be unaware that all the principles of international law constitute a whole and the provision not to intervene into the internal affairs of a country ceases to exist when a country becomes a threat to international peace and stability. And the fact that the Azeri leadership's external policy is interrelated to the domestic one we feel on our own skin. The actions of the current Azerbaijani authorities can be characterized as "hatred towards people", as it is manifested inside the country towards its own people by repression and human rights violations, as well as on the Armenia-Azerbaijani and NKR-Azerbaijani borders. The point is that under the total control of the country's media Aliyev clan tries to guarantee the long existence of its regime and clan. The control over their own media and the information "blockade" of its own society Aliyev uses for more disgusting aim than just for the limitation of the freedom of speech. It is no secret that the Azerbaijani media over the years has been creating an image an Armenian as an enemy and the main source of misfortune of Azerbaijan. The result is the victims in NKR and RA border villages – both soldiers and civilians.
What does Aliyev against his own people or against the Armenians, no matter how sad it is, is simple and understandable ... It is the stance of the international community, which does not go beyond bare statement, that upsets mostly. This proves that the interests are dominant to values. It is difficult to imagine that the international players do not understand that they contribute to the emergence of a new eastern dictator with a lot of dangers.
Maybe one day the international community will come to Aliyev dictator, but it is clear that this will be done when necessary. And in this case, no matter how strange it may sound, Armenians together with Azeris, in a sense, appear on the same side of the barricades. It seems that Aliyevunderstands this very well and that's why he is trying in every way to exclude any possibility of contact between representatives of civil society. However, in this case the international community, particularly the Karabakh conflict mediators should confess that as a result of the policy of their own governments, particularly in the context of "spoiling" Aliyev, all the steps undertaken by them become useless. It is not once that the mediators have declared that the primary issue is not the agreement between the parties, but to restore a climate of trust between communities.