2017-ը՝ որպես «բրենդային» տարի Ղազախստանի համար
2017թ-ը Ղազախստանի համար կլինի «բրենդային» տարի, քանի որ նրա երկու քաղաքներում նախատեսված են միջազգային մասշտաբի միջոցառումներ՝ «ԷՔՍՊՈ-2017»-ն Աստանայում և Ունիվերսիադա-2017-ը՝ Ալմաթիում: Հայաստանը կմասնակցի երկու միջոցառումներին էլ, և, ի դեպ, Հայաստանը վճռորոշ քվեարկության ժամանակ աջակցել է, որ նման մակարդակի միջոցառումներն անցկացվեն հենց Ղազախստանում:
«Աստանա ԷՔՍՊՈ» մասնագիտացված միջազգային ցուցահանդեսը տեղի կունենա 2017թ-ին Ղազախստանի մայրաքաղաքում՝ Աստանայում՝ «Ապագայի Էներգիա» խորագրով: Ցուցահանդեսը նվիրված է լինելու բավական արդիական թեմայի՝ էներգիայի այլընտրանքային աղբյուրներին: Ենթադրվում է, որ Աստանայի ցուցահանդեսը կգրավի էներգիայի վերականգնվող աղբյուրների օգտագործման նոր տեխնոլոգիական առաջարկներ: Ակնկալվում է, որ միջոցառմանը կմասնակցեն ավելի էան 100 երկրի և 10 միջազգային կառուցի ներկայացուցիչներ, իսկ ընդհանուր առմամբ այն կայցելի 5 միլիոն մարդ:
«Արմեդիա» ՏՎԳ-ին տված հարցազրույցի ժամանակ ԷՔՍՊՈ-2017 լրատվական կենտրոնի ղեկավար Այգյուլ Մուկեյը մասնավորապես նշել է.  «Մենք սպասում ենք աշխարհի տարբեր երկրների բնակիչներին, այդ թվում նաև մեր բարեկամ Հայաստանից: Շատ կցանկանայինք, որ Հայաստանի մեծ թվով բնակիչներ գան մեզ մոտ՝ ԷՔՍՊՈ-ին մասնակցելու: Այդ ցուցահանդեսը կլինի հրավառությունների, տոնի, համերգների, զանազան միջոցառումների երեք հիասքանչ ամիս: Կկազմակերպվի լայնածավալ մշակութային  ծրագիր: Դա իրոք մեծ տոն է լինելու: Չէ՞ որ այն ամենը, ինչ մեզ շրջապատում է, մի ժամանակ ներկայացված է եղել այսպիսի ցուցահանդեսին, այդ թվում՝ Զինգերի կարի մեքենան, վաֆլիի բաժակով պաղպաղակը և IPAD-ները: Ցուցահանդեսի ուղղվածությունը գիտական է, ինովացիոն, սակայն ուշադրության կենտրոնում կլինի նաև մշակութային կյանքը»:
Սակայն, միայն ԷՔՍՊՈ-2017-ը չէ, որ նոր շուք կտա Ղազախստանին 2017թ-ին: Բացի միջազգային ցուցահանդեսից, Ղազախստանի նախկին մայրաքաղաք Ալմաթիում կանցկացվի միջազգային ձմեռային Ունիվերսիադան, որը կազմակերպել է Ուսանողական սպորտի միջազգային ֆեդերացիան: Ինչպես հայտնի է, Ունիվերսիադան կոչված է մերձեցնել սպորտը կրթությանը: Եվ այս առումով Ալմաթին 2017թ-ի ձմռանը կհյուրընկալի տարբեր երկրների մարզիկ ուսանողների:
Ալմաթին 80 տարի շարունակ եղել է Ղազախստանի մայրաքաղաքը: Այն զարգացած ենթակառուցվածքով, մեծ բնակչությամբ քաղաք է, երկրի ֆինանսական կենտրոնն է, որը ապահովում է հանրապետության բյուջեի մոտ 32%-ը: Հենց հին մայրաքաղաքում են սպորտսմենների, ուսանողների մեծ մասը: Երկրի յուրաքանչյուր չորրորդ ուսանող սովորում է հենց Ալմաթիում: Խորհրդային տարիներին շատ հայտնի էր մեր հիանալի համալիրը՝ պատմական Մեդեուն, որը, ինչպես ասում էին, չեմպիոնների դարբնոց էր, այստեղ հսկայական թվով համաշխարհային ռեկորդներ են սահմանվել: 2011թ. Ալմաթիում անցկացվել են Ասիական խաղերը, որոնք արդիականացրեցին Ալմաթիի և Աստանայի ենթակառուցվածքները: Ունիվերսիադա-2017-ի նախապատրաստական աշխատանքների շրջանակներում Ալմաթիում կանցկացվի 13 խոշոր առաջնություն: Այսօր Ալմաթին յուրացնում է սպորտային մենեջմենթը և բառացիորեն ապրում է Ունիվերսիադային նախապատրաստվելով:
«Մեր ծրագրերով ու հաշվարկներով Ունիվերսիադային կմասնակցի 50-55 երկիր: Այսօրվա դրությամբ հստակ ունենք 23 հայտ, որոնց մեջ, անտարակույս, Հայաստանն էլ կա: Ավելին, նույնիսկ թեստային միջոցառումների ձևաչափում, որը մենք անցկացնում էինք 2014թ. դեկտեմբերին, Հայաստանից եկել էին 3-4 լեռնադահուկորդներ: Իհարկե, կլինի նաև ողջ Եվրոպան, Հյուսիսային Ամերիկան, Սկանդինավյան շրջանը, և բնականաբար, Ռուսաստանը, Բելառուսը, Հայաստանը, Ուզբեկստանը, Ղրղզստանը»,- «Արմեդիա» ՏՎԳ հետ զրույցում հայտնեց «Ունիվերսիադա-2017»-ի գործադիր տնօրինության ղեկավար Իլյա Ուրազակովը:
Հետաքրքիր է, որ երկու մեծ միջոցառումները՝ ԷՔՍՊՈ-ն և Ունիվերսիադան, դարձել են աշխարհում «Ղազախստան-2017» PR  արշավի անցկացման ազդակ: Ղազախստանի նախագահ Նազարբաևի «100 քայլ» ռազմավարությունում նշվում է, որ «հաջողությունն առողջ, զարգացած մարզական ժողովրդինն է»: ԷՔՍՊՈ-ի և Ունիվերսիադայի կազմակերպիչները նշում են, որ երկու միջոցառումներն էլ դառնալու են նշանակալից Ղազախստանի համար: «Ողջ աշխարհը հասկանում է, որ երկու բրենդն էլ բավականին կշիռ ունեն՝ և՛ Միջազգային ուսանողական խաղերը, դա համաշխարհային աշխարհագրություն է, և՛ ԷՔՍՊՈ-ն՝ համաշխարհային ցուցահանդեսը, մանավանդ այնպիսի կարևոր թեմայով, ինչպիսին է «Ապագայի էներգիան»: Կառավարությունը, Ղազախստանի ղեկավարը շարունակում են բարձրացնել պետության՝ որպես զարգացած, հանդուժողական երկրի հեղինակությունը, որտեղ ապրում է աշխարհի տարբեր լեզուներով խոսող երիտասարդություն: Մենք, ինչպես և ձեր երկիրը, աշխարհին ցույց կտանք հյուրընկալություն, ինչը մեր արյան մեջ է, ցույց կտանք մեր նոր տեխնոլոգիաները, մեր ֆինանսական ու քաղաքական կայունությունը: Ուստի Դուք լրիվ իրավացի եք, որ 2017 թվականը մեզ համար շատ նշանակալից կլինի»,- նշեց Ուրազակովը:
Հիշեցնենք, որ և՛ ԷՔՍՊՈ-ին, և՛ Ունիվերսիադային ներկայացված է լինելու նաև Հայաստանին: Արդեն այսօր պետք է աջակցել մեր երկրին՝ ակնկալելով ինչպես սպորտային, այնպես էլ ինտելեկտուալ հաղթանակներ:

2017-ый – брендовый год для Казахстана
2017 год станет для Казахстана "брендовым" – именно в 2017-ом в двух городах РК пройдут мероприятия международного масштаба – "ЭКСПО-2017" в Астане и Универсиада-2017 – в Алматы. Армения примет участие в обоих мероприятиях, и, кстати, Армения поддержала инициативу проведения мероприятий такого ранга именно в Казахстане – во время решающего голосования.
Специализированная международная выставка "Астана ЭКСПО", которая пройдет летом 2017 года в Астане, столице Казахстана, пройдет под девизом "Энергия будущего". Выставка будет посвящена актуальной теме -  альтернативные источники энергии. Предполагается, что астанинская выставка привлечет много новых технологических предложений по использованию возобновляемых источников энергии. Ожидается, что на выставке примут участие представители около 100 стран мира и порядка 10 международных организаций. Ожидается также, что выставку посетят более 5 миллионов человек.
В интервью ИАА "Армедиа" руководитель пресс-центра EXPO-2017 Айгуль Мукей отметила: "Мы  ждем в гости жителей разных стран мира, в том числе и из дружественной нам Армении. Очень хотелось бы, чтобы простые жители Армении тоже приехали к нам на ЭКСПО. Выставка - это прекрасные три месяца фейерверков, праздника, концертов, различных мероприятий. Будет организована обширная культурная программа. Это действительно будет большой праздник. Ведь все, что нас окружает, когда-то было представлено на такой же выставке, в том числе машинка Зингер, мороженое в стаканчиках и IPAD-ы. Направленность выставки - научная, инновационная, но в центре внимания будет также культурная жизнь".
Однако не только ЭКСПО-2017 преобразит Казахстан в 2017 году. Кроме международной выставке, в Казахстане – в бывшей столице Алматы – пройдет и международная зимняя Универсиада, которую организует Международная Федерация Студенческого Спорта. Как известно, Универсиада призвана сближать спорт с образовательным процессом. И Алматы зимой 2017 года соберет спортсменов-студентов из разных стран мира.
Алматы в течение 80 лет был столицей Казахстана -  это город с самой развитой инфраструктурой, большим населением, это финансовый центр страны, который приносит около 32% республиканского бюджета. Именно в бывшей столице больше всего молодежи, студентов. Говорят, что каждый четвертый студент страны учится в Алматы. В советское время был очень известен замечательный казахстанский комплекс - исторический Медеу, который был кузницей чемпионов, на нем было установлено огромное количество мировых рекордов. В 2011 году в Казахстане состоялись Азиатские игры, модернизировавшие инфраструктуру Алматы и Астаны. В рамках подготовки к Универсиаде-2017 в Алматы должно быть проведено минимум 13 крупных чемпионатов. Сегодня Алматы осваивает спортивный менеджмент и буквально живет подготовкой к Универсиаде.
"По нашим планам и расчетам, участниками Универсиады будет около 50-55 стран. На сегодняшний день мы имеем четкие 23 заявки, среди них, бесспорно, есть Армения. Более того, даже в формате тестовых мероприятий на чемпионате, который мы делали в декабре 2014 года, 3-4 горнолыжника приехали из Армении. Само собой, это будет вся Европа, Северная Америка, Скандинавский регион, естественно Россия, Беларусь, Армения, Узбекистан, Кыргызстан", - в интервью ИАА "Армедиа" рассказывает Илья Уразаков, директор исполнительной дирекции "Универсиада-2017".
Интересно, что два больших мероприятия – ЭКСПО и Универсиада – стали стимулом для проведения в мире пиар-компании "Казахстан-2017". В стратегии 100 шагов президент Казахстана Назарбаев подчеркивает, что "успех - именно за нацией здоровой, развитой, спортивной". Организаторы и ЭКСПО, и Универсиады подчеркивают, что оба мероприятия станут знаковыми для Казахстана. "Весь мир понимает, что оба бренда достаточно весомые – и Международные студенческие игры, это мировая география, и ЭКСПО – всемирная выставка, тем более такая важная тема, как «Энергия будущего». Мы, как и ваша страна, покажем миру гостеприимство, которое у нас в крови, мы покажем наши новые технологии, нашу финансовую и политическую стабильность. Поэтому 2017 год будет для нас очень знаковым!" – говорит Уразаков.
Напомним, что и на ЭКСПО, и на Универсиаде-2017 будет представлена и наша страна. И уже сегодня можно начать держать кулаки за Армению, ожидая побед - как спортивных, так и интеллектуальных.