Գաղտնազերծված տվյալների համաձայն, ԱՄՆ-ը նախատեսում էր ճապոնիայի վրա գցել ևս 12 ատոմային ռումբ
Լրատվամիջոցներում հայտնվել է տեղեկություն ԱՄՆ բանակի գաղտնազերծված ռազմական արխիվներից առ այն, որ Ճապոնիան ռմբակոծելու համար 1945թ. պատրաստվել է ևս 12 ատոմային ռումբ: Նոր ռմբակոծությունը ծրագրավորվել էր արդեն Հիրոսիմա և Նագասակի քաղաքների վրա հարձակումից հետո, հաղորդում է informus.ru-ն:
1945թ. օգոստոսի 13-ին արդեն պատրաստ էր երրորդ ռումբը, որի հզորությունը շատ ավելին էր, քան Հիրոսիմա և Նագասակի քաղաքների վրա գցվածներինը: Ռմբակոծությունը նշանակված էր օգոտսոսի 19-ին:
Ամերիկացիները որոշել էին միջուկային ռումբեր նետել Տոկիո, Կիոտո, Կոկուրա, Յոկոհամա և Նիիգատա քաղաքների վրա: Դրա հիմնական նպատակը «Ճապոնիայի ենթակառուցվածքի ոչնչացումն էր՝ առանց ցամաքային ներխուժման անհրաժեշտության»:

По рассекреченным данным, США планировали сбросить на Японию еще 12 атомных бомб
В СМИ появилась информация из рассекреченных военных архивов армии США, согласно которым для бомбардировки Японии в 1945 году готовились еще 12 атомных бомб. Новая бомбардировка планировалась уже после атаки на Хиросиму и Нагасаки, сообщает informus.ru.
13 августа 1945 года уже была готова третья бомба, мощность которой была выше, чем у тех, которые упали на Хиросиму и Нагасаки. Бомбардировку назначили на 19 августа.
Американцы планировали сбросить ядерные бомбы также на Токио, Киото, Кокура, Йокогама и Ниигата. Основной целью ядерной кампании было “разрушение инфраструктуры Японии без необходимости сухопутного вторжения”.