Ցիպրասի կուսակցությունը ընտրությունների առաջ պահպանում է ոչ մեծ առավելություն
Հունաստանի նախկին վարչապետ Ալեքսիս Ցիպրասի գլխավորած ՍԻՌԻԶԱ ձախ կոալիցիան առայժմ առաջատարն Է հասարակական կարծիքի հարցումների արդյունքներով, բայց նրա ոչ մեծ առավելությունը կարող Է բավարար չլինել, որպեսզի ընտրությունների արդյունքներով մեծամասնություն ստանա խորհրդարանում և ինքնուրույն նախարարների կաբինետ ձևավորի, տեղեկացնում Է ­ Интерфакс-ը:
Եթե ընտրությունները կայանային այժմ, ՍԻՌԻԶԱ­-ն կստանար ընտրողների ձայների 24,6 տոկոսը, նրա գլխավոր մրցակից «Նոր դեմոկրատիան»­՝ 1,8 տոկոսով պակաս, վկայում Է MRB-­ի հարցումը, որն անցկացվել Է Agora թերթի պատվերով:
Մեկ այլ հարցման տվյալներով, որը հրապարակել Է Vima թերթը, ՍԻՌԻԶԱ­ն կստանար 27,3 տոկոս՝ 24,2 տոկոսի դիմաց: Այլ հարցումների համաձայն՝ տարբերությունը կազմում Է ընդամենը 1,5 տոկոսային կետ:
Նշենք, որ, Ցիպրասին ցուցաբերվող աջակցությունը նկատելիորեն նվազել Է հունիսի համեմատությամբ, երբ կուսակցության առավելությունը, ըստ հարցումների, կազմում Էր շուրջ 12 տոկոսային կետ:

Партия Ципраса сохранила небольшое преимущество перед выборами
Возглавляемая бывшим премьером Алексисом Ципрасом левая коалиция СИРИЗА пока лидирует в опросах общественного мнения, но ее небольшого преимущества может оказаться недостаточно, чтобы получить по итогам выборов большинство в парламенте и самостоятельно сформировать кабинет министров, передает Интерфакс.
СИРИЗА, если бы выборы прошли сейчас, получила бы 24,6% голосов избирателей, ее главный соперник "Новая демократия" - на 1,8% меньше, свидетельствует опрос MRB, проведенный по заказу газеты Agora.
По данным другого опроса, который публикует газета Vima, СИРИЗА получила бы 27,3% против 24,2%. По другим опросам, разрыв составляет всего 1,5 процентных пункта.
Таким образом, поддержка Ципраса заметно снизилась по сравнению с июнем, когда преимущество партии составляло, по опросам, около 12 процентных пунктов.